Neden Telegram?

Merhabalar, bir diğer karşılaştırma yazımıza buyrun hep birlikte bakalım. Diğerlerinden yazılardan farklı olarak bu yazımızda hangisini kullanmanız gerektiğine siz karar vereceksiniz. ( Telegram! )

Öncelikle en büyük rakibi olan Whatsapp ile olan farklarına bakalım.

Whatsapp-ve-Telegram

  • Grup Limiti

Telegram bu alanda rakibinin çok önünde. Aradaki fark ciddi oranda yüksek.

Telegram Grup Sohbet Limiti : 200.000

Whatsapp Grup Sohbet Limiti : ~5000

  • Emoji ve Stickerlar

Bu alanda da Whatsapp’ın birkaç adım önünde. Özellikle stickerlar ve animasyonlu stickerlar ile bir fark yarattığı aşikar.

  • Durum Güncellemesi

Öncelikle bu alana Whatsapp’ın ağırlığını koyduğunu belirtmeliyim. Çünkü Telegram bu konuda daha ciddi davranıyor ve bir sosyal medya gibi davranmıyor en azından şimdilik 🙂

  • Güvenlik

Zuckerberg’in sahibi olduğu Whatsapp’ın, aynı zamanda Facebook ve Instagram’ın da sahibi olduğunu biliyorsanız, adının skandallara karıştığını da duymuşsunuzdur. Durov ise son zamanlarda Rus hükümetine şifreleme anahtarlarını vermeyi reddetti ve bu da çok daha fazla kullanıcının kalbini kazandı. Güvenlik için, sizce hangisi?

  • Veri Kullanımı

İnsanların bir kısmı, özellikle benim gibi insanlar bu özelliğe  dikkat ediyorlar. Sesli arama üzerinden yapılan karşılaştırmada oranlar şu şekilde.

Telegram : 400 Kbyte / 1 dk

Whatsapp : 750 Kbyte / 1 dk

  • Kanallar

Telegram, bir kişinin grup sohbetinde bulunmadan bilgilere bağlanabileceği kanallara sahiptir. Bu özellik Whatsapp’ta mevcut değildir. Bu durum ikisini birbirinden çok farklı kılan çok önemli bir fonksiyondur. Kanallar sadece yorum veya analiz olmadan bilgi gönderir.

  • Dosya Paylaşımı

Yükleyebileceğiniz şeyler üzerinde Whatsapp’da bir boyut sınırı var, ancak bu sınır Telegramda neredeyse yok (1,5 GB). Telegram, boyutu yüksek dosyaların platformlarında aktarılmasını sağlar. Bu, Telegram’ı dosya paylaşımı için iyi bir uygulama yapar.

  • Yeni İnsanlar

Telegram ile yeni insanlarla tanışmanız Whatsapp’tan daha muhtemel. Whatsapp, iletişiminize daha fazla odaklanırken, Telegram sizi daha geniş bir dünya ile etkileşime sokmanıza ve birleştirmenize odaklanır. Ayrıca henüz Whatsapp’ta bulunmayan bir özellik ile de yeni insanlar ile tanışmanıza olanak sağlar. Telefon numaranızı paylaşmadan yakın çevrenizdeki insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

  • Hız

Bu konuda Telegram’ın whatsappa göre üstünlüğü devam ediyor. İsteyenler hız testleri yapılan videoları izleyebilirler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x