Kategori: Visual Basic

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Basic programlama dilinin daha fazla geliştirilerek ortaya çıkmış haline Visual Basic deniyor. Basic en temel ve en basit programlama dilidir. Üstelik en basit programları yazmak için geliştirilmiştir. Zamanla Windows ile tam bağlı çalışmasından doğan avantajlar kullanımını arttırmış. Üst seviye, nesne tabanlı, olay yönlendirmeli ve görsel programlamalar için aranan dil olmuştur. IDE ismi verilen ortam koleksiyoncusu yapılarla çok kolay bir biçimde kendinize ait bir yazılım hazırlayabilirsiniz.

Visual Basic çıkış noktası temel bir programlama dili olsa da günümüzde en çok tercih edilen diller arasında yer alıyor. Çünkü bir programı yaratıp çalıştırmaktan öte birçok fonksiyonu içinde barındırıyor. Visual Basic programı ile kodlanan bir uygulamanın çalıştırılmasının haricinde geliştirilmesi mümkün olabiliyor. Bunun için farklı bir alternatife ihtiyaç duymadan Visual Basic ile çalışmaya devam etmeniz ise muazzam.

Bir programın kodlarını yazabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz, hatalarını ayıklayarak daha işlevsel hale getirebileceğiniz bir programdır. Ayrıca uygulamanızı geliştirerek daha iyi bir hale getirmek, bir veri tabanına bağlanarak daha büyük ölçekli işlerde kullanmak yine sizin elinizdedir. Temel anlamda bu programlama dili ne işe yarar sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir. Bu yapacağınız işlemleri ticari programlar, şirketler için geliştireceğiniz özel tasarımlar, web uygulamaları, diğer platform uygulamaları, kullanıcı ara birimleri, raporlama uygulamaları gibi geliştirmeniz mümkündür.