Almanca A2 ve B1 Seviyesi Metinler

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Örnek Almanca A2 ve B1 Seviyesi Metinler paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

Almanca A2 ve B1 Seviyesi Metinler

Deutsch : (Wie dein Mobiltelefon funktioniert?)

Heutzutage benutzen wir unsere Mobiltelefone den ganzen Tag lang. Wie funktionieren Mobiltelefone? Mobiltelefone senden und empfangen Radiowellen. Das Mikrofon in deinem Mobiltelefon wandelt deine Stimme in elektrische Signale um. Diese Information wird in Radiowellen umgewandelt.

Radiowellen bewegen sich mit Lichtgeschwindigkeit fort. Die nächste Station oder der nächste Mobilfunkmast empfängt diese Radiowellen. Die Station leitet die Anrufe an deren Ziel weiter. Sie wird die Radiowellen an ein Netzwerk senden.

Nehmen wir an, du machst einen Anruf von einem Bus aus. Das Mobiltelefon wird sich zu weit von der Zelle entfernen, mit der es verbunden war. Also wird diese Zelle einen Nachricht an eine andere senden, und eine neue Zelle wird den Anruf übernehmen. Dies wird “Übergabe” genannt. Es ist sehr gut gemacht. Du wirst nie erfahren, dass dein Anruf von einer anderen Zelle übernommen wurde.

Aber was hat es mit dem Bildschirm, den Apps und anderen Funktionen auf sich? Nun, Smartphones sind wie kleine Computer. Das Betriebssystem deines Telefons ermöglicht es, damit Apps und Programme auszuführen. Wenn du das nächste Mal telefonierst, denk an all die Dinge, die passieren, damit du mit deinem besten Freund sprechen kannst.

Almanca A2 ve B1 Seviyesi Metinleri nereden bulabilirim?

Türkisch : (Cep Telefonunuz Nasıl Çalışır?)

Günümüzde cep telefonlarımızı gün boyu kullanıyoruz. Telefonlar nasıl çalışır? Cep telefonları radyo dalgaları gönderir ve alır. Cep telefonunuzdaki mikrofon, sesinizi elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu bilgiler radyo dalgalarına dönüştürülür.

Radyo dalgaları ışık hızında hareket eder. Bir sonraki istasyon veya baz istasyonu bu radyo dalgalarını alır. İstasyon, aramaları hedeflerine yönlendirir. Radyo dalgalarını bir ağa gönderir.

Diyelim ki bir otobüsten arama yapıyorsunuz. Cep telefonu bağlı olduğu hücreden çok uzaklaşacaktır. Böylece o hücre diğerine mesaj gönderecek ve yeni bir hücre aramayı alacak. Buna “teslim etme” denir. Çok iyi yapılmış. Aramanızın başka bir hücre tarafından alındığını asla bilemezsiniz.

Peki ya ekran, uygulamalar ve diğer işlevler? Akıllı telefonlar küçük bilgisayarlar gibidir. Telefonunuzun işletim sistemi, uygulamaları ve programları çalıştırmasını sağlar. Bir dahaki sefere arama yaptığınızda en iyi arkadaşınızla konuşmak için meydana gelen tüm bu olayları düşünün.

***

Bu yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer almanca yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan
Kaan
10 ay önce

Ellerinize saglik

Uğur
Uğur
1 yıl önce

Wir funktionieren Mobiltelefone?

”Wie funktionieren Mobiltelefone?” olacak..

MMRRTT
MMRRTT
2 yıl önce

Merhaba,ben Almanca öğrenmeye yeni başladım,şu an a2-1 deyim.Bir sorum olacaktı; “sie wird……… senden” futur değil mi? “sie sendt….” diyemez miyiz? teşekkürler

5
0
Would love your thoughts, please comment.x