Almanca Metinler

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda şimdiye kadar sık sık karşılaştığımız ilk plastik kirliliği anlaşması konuşacağız. Plastik Kirliliği hakkında sizlerle Almanca Metinler adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Almanca plastik kirliliği anlaşması metni

 

Deutsch :

Die UN wird das allererste Abkommen über die Verschmutzung durch Kunststoffe schaffen. Die UN stimmt zu, ein Abkommen zur Bekämpfung der Plastikverschmutzung zu schaffen. Vertreter von 175 Ländern haben sich bei der Umweltversammlung der Vereinten Nationen in Nairobi, Kenia, darauf geeignet, Verhandlungen über ein rechtsverbindliches Abkommen zur Bekämpfung der Plastikverschmutzung aufzunehmen. Das globale Kunststoffabkommen wäre das wichtigste multilarerale Umweltabkommen seit dem Pariser Klimaschutzabkommen von 2015.Inger Andersen, Exekutivdirektorin des UN-Umweltprogramms, sagte, das Abkommen sei “ein Triumph des Planeten Erde über Einwegkunststoffe”. Der Vertrag wird Maßnahmen zur Verbesserung des Recyclings und zur Beseitigung von Kunststoffabfällen beinhalten. Es wird auch erwartet, Einwegkunststoffe zu verbieten und die Kunststoffproduktion einzuschränken.

“[Der Vertrag] ist eine Versicherungpolice für diese und zukünftige Generationen, damit sie mit Plastik leben können und nicht davon zum Scheitern verurteilt sind”, sagte Andersen.

Es besteht kein Zweifel, dass Kunststoffe unsere verändert haben. Die Verschmutzung durch Kunststoffe hat die Umwelt jedoch stark geschädigt.  Jeden Tag landen fast 8 Millionen Plastikteile in unseren Ozeanen, und 79% der Plastikabfälle landen im Meer oder auf Mülldeponien.Türkisch :

BM, plastik kirliliği konusunda tarihteki ilk anlaşmayı oluşturacak. BM, plastik kirliliğiyle mücadele için bir anlaşma oluşturmayı kabul etti. 175 ülkeden temsilciler, Kenya’nın Nairobi kentindeki Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi’nde, plastik kirliliğiyle mücadele için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma üzerinde müzakerelere başlamak için oy kullandı. Küresel plastik anlaşması, 2015 Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan bu yana en önemli çok taraflı çevre anlaşması olacak.

BM Çevre Programı yönetici direktörü Inger Andersen, anlaşmanın “dünya gezegeni için tek kullanımlık plastiklere karşı bir zafer” olduğunu söyledi. Sözleşme, geri dönüşümü iyileştirmeye ve plastik atıkları ortadan kaldırmaya yönelik önlemleri içerecek. Ayrıca tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması ve plastik üretiminin sınırlandırılması da bekleniyor.

Andersen, “[Anlaşma] bu nesil ve gelecek nesiller için bir sigorta poliçesidir, böylece plastikle yaşayabilirler ve buna mahkum olmazlar.” dedi.Hiç şüphe yok ki plastikler dünyamızı ve nasıl yaşadığımızı değiştirdi. Bununla birlikte, plastik kirliliği çevreye ciddi zarar vermiştir. Her gün yaklaşık 8 milyon parça plastik okyanuslarımıza gidiyor ve plastik atıkların %79’u okyanuslarda veya çöplüklere gönderiliyor.

——————————————————————————————-

Arkadaşlar bu Almanca Metinler örneklerinden birinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Almanca Metinler örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.