Kategori: Yazılım

Yazılım teorisi ilk olarak Alan Turing tarafından 1935’te “Entscheidungsproblem’e bir başvuru ile hesaplanabilir sayılar” adlı makalesinde önerildi. Ancak, kelime yazılımı, matematiksel ve istatistikçi John Tukey tarafından 1958 yılında Amerikan Matematiksel Aylık sayısında elektronik hesaplayıcıların programlarını tartıştığı bir konuyla ilgili olarak ele alınmıştır.

Yazılım genellikle üç kategoriye ayrılır:

Sistem yazılımı uygulama yazılımı için bir temel görevi görür. Sistem yazılımı, aygıt sürücülerini, işletim sistemlerini (OS), derleyicileri, disk biçimlendiricilerini, metin düzenleyicilerini ve bilgisayarın daha verimli çalışmasına yardımcı olan yardımcı programları içerir. Ayrıca, donanım bileşenlerini yönetmek ve temel olmayan görevlere özgü işlevleri sağlamaktan da sorumludur. Sistem yazılımı genellikle C programlama dilinde yazılır.
Programlama yazılımı, geliştiricilere yazılı programlarda yardımcı olan bir takım araçlardır. Mevcut çeşitli araçlar derleyiciler, bağlayıcılar, hata ayıklayıcılar, tercümanlar ve metin editörleridir.
Uygulama yazılımı belirli görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Uygulama yazılımlarına örnek olarak ofis takımları, oyun uygulamaları, veritabanı sistemleri ve eğitim yazılımı dahildir. Uygulama yazılımı tek bir program veya küçük programların bir koleksiyonu olabilir. Bu tür yazılımlar, tüketicilerin genellikle “yazılım” olarak düşündükleri şeydir.

python kitap önerisi

18 Adet Python Kitap Önerisi

Merhabalar, bu yazımızda sizlere yani Python öğrenmek ya da bu konuda tecrübesi bulunan ama yine elinin altında bulunmasını isteyenler için Python kitap önerimiz olacak. Ben hemen kitap isimlerini vermek isterim ancak biraz, az biraz bir giriş yapalım. Sonrasında aşağıda vereceğim listeden kitap isimlerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Python dilinin popüler olduğu şu zaman dilimi içerisinde Python hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlamak… Read more →