Konumuz : VPN Önerisi

Merhabalar, bu yazımızda sizi vpn önerisi ile buluşturmaya karar verdik. Buyrun başlayalım. Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının erişime engellenmesi sonrası Türkiye’de bir anda birçok internet kullanıcısının kullanmaya başladığı VPN ile başka neler yapabilirsiniz ve ayrıca vpn önerilerimiz hangisi, hep birlikte bir bakalım.


VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) programları yasaklı sitelere giriş programı olarak kabul görmektedir. VPN programlarının birer yasaklı sitelere giriş programı olarak kabul edilmesinin sebebi VPN programı kullandığınızda cihazınızın internet protokol (IP) adresinin değişmesidir. Bu IP adresi değişikliği sonucunda Wikipedia gibi yasaklı sitelere giriş sağlayabilirsiniz çünkü erişime engellenen web sitelerin çoğunda aslında belirli bir IP adresine sahip olan kullanıcıların erişimi engellenir. VPN programları IP adresini değiştirebildiği için yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinmektedir fakat bundan çok daha fazlasıdır.
Yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinen VPN ile neler yapabilirsiniz?

VPN programı ile internette anonim olabilirsiniz

VPN programı IP adresinizi değiştirdiğinden dolayı cihazınızın gerçek IP adresi internet üzerindeki diğer cihazlarla paylaşılmaz fakat internette bu cihazlarla iletişim kurmaya devam edebilirsiniz. VPN programı ile Wikipedia’ya girebilirsiniz. VPN programı ile yaşadığınız coğrafyada IP adresi üzerinden erişiminizin engellendiği web sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

VPN programı ile iletişiminiz şifrelenir

VPN kullanmadığınız bir durumda bilgisayarınız üzerinden internete girdiğinizde aslında bağlı olduğunuz yerel ağ ya da geniş alan ağı (WAN) üzerinden küresel olan internet ile iletişim kurmaya başlarsınız. Bu iletişim veri paketleri şeklinde varolur ve veri paketleri milisaniyeler içinde erişmek istediğiniz web sitenin sunucularına istek yapar. Bu sırada küresel interneti kullanarak erişmek istediğiniz web siteye ulaşırsınız. Bu sırada veri paketlerinizin hiçbiri şifrelenmez ve internette şifresiz bir şekilde seyahat eder.

VPN kullandığınızda ise gizlenen IP adresinizin yanı sıra internet üzerindeki iletişiminizde seyahat eden veri paketleri kapsüllenir ve şifrelenir. Bu veri paketlerinin içeriğini internet servis sağlayıcınız başta olmak üzere kimse göremez. İnternet servis sağlayıcınız neyi görebilir? İnternete bir VPN programı üzerinden bağlandığınızı.

VPN programı ile daha iyi oyun deneyimi

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN internet servis sağlayıcılarının kullanılan bant genişliği yüksek olduğunda interneti kısıtlayabileceklerini belirtiyor. Sınırsız bant genişliğine sahip olan bir VPN programı ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca oyun oynarken seçtiğiniz VPN sunucusunun konumunu test ederek ping süresini düşürebilirsiniz.
VPN ile sınırsız internete erişebilirsiniz

Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN ile sınırsız internetin keyfini çıkarabilirsiniz. VPN’in sağladığı sunucular üzerinden istediğinizi seçerek istediğiniz içeriği erişebilirsiniz. Seyahat sırasında gittiğiniz ülkenin erişim engellerini VPN ile aşabilirsiniz. Çin, Suudi Arabistan ve birçok ülke birçok sosyal medya platformunu ve web hizmetini erişime engellemiştir.

VPN ile ucuza alışveriş yapabilirsiniz

VPN ile değişen IP adresiniz sayesinde özellikle daha ucuza uçak bileti satın alabilirsiniz. Bilet almadan önce tarayıcınızın çerezlerini temizledikten sonra VPN ile konumunuzu değiştirerek uçak bilet fiyatlarını kontrol ettiğinizde büyük farklarla karşılaşabilirsiniz.
VPN Programı Seçerken Dikkat

Şu anda hem AppStore’da hem de Google Play’de ücretsiz birçok VPN bulunmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinden direkt olarak indirebileceğiniz birçok ücretsiz VPN programı bulabilirsiniz. Ücretsiz bir VPN programı kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey ücretsiz VPN programlarının birer casus yazılım programı olarak işlev görebileceğidir. Ücretsiz VPN programlarının internet verilerinizi satabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

VPN programı seçerken VPN programının IP adresinizi, kişisel bilgilerinizi, internet geçmişinizi kaydetmeyeceğinden emin olmanız gerekmektedir. VPN programlarının asıl amacı gizlilik ve güvenlik iken ücretsiz bir VPN programı bunun tam tersini yapıyor olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x