Yeşil Enerji – Hidrojen

Merhaba arkadaşlar, bugün yazımızda Yeşil Enerji – Hidrojen üzerine bir şeyler anlatmaya çalışacağım. Özellikle Almanya’da ve Asya ülkelerinde ön planda olan bu yakıt neden diğer ülkelerde meşhur değil? İsterseniz öncelikle Almanya’daki kullanım alanlarından ve ulaşıma katkısından bahsedelim.

Dünyanın İlk Hidrojenli Trenleri

Evet, yanlış duymadınız. Biliyorsunuz trenlerin çoğu yakıt olarak dizel kullanırlar. Bu durum da aslında trenlerin çok da çevreci olmadığını gösteriyor. Ancak Almanya bunu değiştirmeye kararlı. 2018 yılında yakıt olarak hidrojen kullanan ilk tren aşağıda gördüğünüz bu görselde mevcut. Bu tren dolu depo ile 800 kilometre gidebiliyor.

Dünyanın İlk Hidrojenli Trenleri nerededir?

  [Kaynak: tunlog.com]

Şu anda faaliyette olan trenlere talep o kadar fazla ki, Hessen eyaleti 2021 yılı için 14 ve 2022 yılı için 27 tane daha hidrojenli tren siparişi verdi.Hidrojenli Otobüsler

Tahmin ettiğiniz gibi trenlerden sonra elbet konu otobüslere gelecekti. Almanya’da büyük şehirler bu alanda da adım attılar ve otobüs filolarını elektrikli ve hidrojenli araçlardan oluşturmaya karar verdiler. Bunun örneğini Frankfurt’ta görebiliriz. 2030 yılına kadar otobüs filosunu tamamen yenilemeyi planlayan Frankfurt yönetimi, filonun yarısının hidrojenli otobüslerden oluşmasını planlıyor.

Hidrojenli Otobüsler nerede üretiliyor?

[Kaynak: www.deutschebahn.com]

Gelin bu otobüslerin bir de dolu depo ile ne kadar yol alabildiğine bakalım. Hidrojenli otobüsler dolu depo ile 400 km gidebilirken, elektrikli otobüsler 230 km gidebiliyor. Peki hidrojenin ulaşımda kullanılması bunlarla sınırlı mı? Tabii ki hayır.
Hidrojenli Polis Araçları

İnsan hayret etmeye devam ediyor her nedense. Evet, 2020 yılından itibaren hidrojenli polis araçları Almanya’da yollarda ve bu araçların dolu depo ile gidebildiği yol 500 km. Günlük kullanım için gayet ideal. Bu durum dışında bir şeyi eleştirebiliriz. O da daha fazla hidrojen dolum istasyonu ihtiyacı.

Hidrojenli Polis Araçları hangi şehirlerde kullanılıyor?

[Kaynak: ecomento.de]

Tabii ki sadece ulaşım sektöründe kullanılmıyor Hidrojen. Kullanım alanlarından birkaçının örneğini paylaşayım sizlerle.

  • Günümüzde hidrojen kullanımına endüstri hakimdir, yani: petrol arıtma, amonyak üretimi, metanol üretimi ve çelik üretimi. Bu hidrojenin neredeyse tamamı fosil yakıtlar kullanılarak sağlanır, bu nedenle temiz hidrojenden kaynaklanan emisyon azaltımları için önemli bir potansiyel vardır.
  • Taşımacılıkta, hidrojen yakıt hücreli arabaların rekabet gücü, yakıt hücresi maliyetlerine ve yakıt ikmal istasyonlarına bağlıyken, kamyonlar için öncelik, teslim edilen hidrojen fiyatını azaltmaktır. Denizcilik ve havacılık, sınırlı düşük karbonlu yakıt seçeneklerine sahiptir ve hidrojen bazlı yakıtlar için bir fırsat sunar.
  • Binalarda hidrojen, çok aileli ve ticari binalarda, özellikle yoğun şehirlerde en yüksek potansiyel ile mevcut doğal gaz şebekelerine karıştırılabilirken, daha uzun vadeli beklentiler hidrojen kazanlarında veya yakıt hücrelerinde hidrojenin doğrudan kullanımını içerebilir.
  • Elektrik üretiminde hidrojen, yenilenebilir enerjiyi depolamak için önde gelen seçeneklerden biridir ve gaz türbinlerinde güç sistemi esnekliğini artırmak için hidrojen ve amonyak kullanılabilir. Amonyak, emisyonları azaltmak için kömürle çalışan enerji santrallerinde de kullanılabilir.

Endüstriyel olarak örnek vermek gerekirse thyssenkrupp şirketini örnek verebiliriz. Çelik üretimini daha sürdürülebilir hale getirmek için thyssenkrupp şimdiden gelecek vaat eden hidrojen bazlı teknolojiler üzerinde çalışıyor.Yazının başında size şu soruyu sormuştum. ”Özellikle Almanya’da ve Asya ülkelerinde ön planda olan bu yakıt neden diğer ülkelerde meşhur değil?” Bence bunu Hidrojen üretimi süreci ile açıklayabiliriz.

Ne yazık ki, gezegenimizde saf hidrojen birikintileri yok. Doğada sadece bağlı halde bulunur. Saf hidrojen elde etmek için hidrojen açısından zengin bir başlangıç ​​materyalinden ayrılmalıdır. Bu zaman alıcı, enerji yoğun ve pahalıdır.

 

Ancak bu durum Almanya’nın hidrojene ve hidrojen teknolojilerine desteği kısa vadede sona erecek gibi durmuyor. Buna kanıt olarak Almanya başbakanının Kanada başbakanını ziyareti ve yapılan anlaşma sonucu 2025 yılından itibaren Kanada’dan hidrojen ithal edeceği ve ayrıca Fas ile birlikte Hidrojen üretim merkezi kurmasını gösterebiliriz.

Ukrayna- Rusya savaşının bir sonucu olarak 25 ülkeden yatırımcıların hidrojen üretimine 73 milyar dolarlık bir bütçe ayırması da bir artı olarak görülebilir.——————————————————————————————-

Arkadaşlar Yeşil Enerji – Hidrojen yazısının da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer “Yeşil Enerji – Hidrojen” örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x