WeChat Güvenli mi?

Merhaba arkadaşlar, bugün yazımızda dünyada birçok kişi tarafından kullanılan WeChat uygulamasını inceleyeceğiz ve WeChat güvenli mi sorusuna cevap arayacağız.

WeChat Güvenli mi?

Her gün yeni bir uygulama başlatılıyor, dünyayla iletişim halinde olmak için yeni bir sosyal medya platformu veya istediğiniz kişiyle bağlantı kurabilmeniz için yeni bir sohbet uygulaması var. Dünyanın en ünlü mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’tan hepinizin haberdar olduğundan eminiz. Sorumuz şu : WeChat güvenli mi?

  WeChat Nedir?

WeChat, Tencent tarafından Çin tarafından geliştirilen çok amaçlı bir uygulamadır. Uygulama, dünya çapında sohbet özelliği ile popülerdir. Çin’de insanlar onu çevrimiçi ödemeler, mobil ödemeler, sosyal medya, rezervasyon ve randevu planlama gibi başka amaçlar için kullanıyorlar. 2011’de piyasaya sürülmesine rağmen, 2018’de patladı ve büyük beğeni topladı ve en iyilerden biri haline geldi. 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük mobil uygulaması. Android, MAC, iOS ve Windows gibi birden fazla yazılım programında mevcuttur.

wechat ne kadar güvenli?

  WeChat’in Özellikleri

WeChat, esas olarak dünya çapında bir mesajlaşma uygulaması olarak bilinir. Bununla birlikte, yerel kullanıcıları için birçok başka kullanım alanına sahiptir. Uygulama piyasaya sürüldüğünden beri, ona çeşitli özellikler eklendi. WeChat’i kurarak elde ettiğiniz özelliklerden bazıları şunlardır:

 • WePay: Bu özellik, WePay veya Cüzdan özelliği ile kredi veya banka kartlarını başarıyla değiştirdi. Uygulama içinde para transfer etmenizi sağlar.
 • Metin Mesajlaşma: İstediğiniz kişiye mesaj göndermenizi sağlar.
 • Konum Paylaşımı: Gerçek zamanlı konumunuzu kişilerinizden herhangi biriyle paylaşın.
 • Sallayın ve Etrafa Bakın seçeneği: Yakınınızdaki kişileri bulun.
 • Makaleleri Okuyun: Çevrimiçi olun ve genel kullanıcıların makalelerini okuyun.
 • Sanal Zarfları Gönderin: Kişileriniz arasında bulunan herkese sanal nakit kırmızı zarflar gönderin.
 • Faturaları Öde: Para transfer edin ve faturalarınızı uygulama üzerinden çevrimiçi ödeyin.
 • Kamu Hizmetlerine Erişim Sağlayın: Doktor randevusu, konsültasyon ve daha fazlası gibi kamu hizmetlerine erişin.
 • Üçüncü Şahıs Özelliklerine Erişim: En sevdiğiniz mağazadan yolculuk rezervasyonu yapmanın, yemek sipariş etmenin veya alışveriş yapmanın keyfini çıkarın.

  WeChat içindeki Güvenlik Riskleri

WeChat, bu kadar çeşitli özelliklere sahip harika bir uygulama gibi görünebilir. Bununla birlikte, Çin hükümetinin yetki alanına girdiğinden, bazı gizlilik endişeleri var. Sizin için birkaçını ana hatlarıyla açıklıyoruz:

 • Hükümetin mesajlarınızı izleme riski yüksek. Çoğu durumda, Çin’deki insanlar mesajlar yoluyla hükümet hakkında kötü konuştukları için tutuklandılar. Dahası, çoğu zaman, kullanıcının mesajı hükümetin sansür politikasına aykırı ise, bu mesajlar, kullanıcı farkına varmadan sansürlenir. Ancak sansür uluslararası kullanıcılara uygulanmaz, ancak tehdit hala oradadır.
 • Benzer şekilde, izlemenin yanı sıra bilgileriniz, bilgileri hükümet dahil herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına kolayca iletebilen uygulama geliştiricileri tarafından sürekli olarak kaydedilir.
 • Mesajlar uçtan uca şifrelenmez; bu, bilgisayar korsanlarının sohbetlerinizi kolayca hackleyebileceği anlamına gelir.
 • Birçok eyalet, uygulamanın tüm kullanıcıların etkinliklerini kaydeden casus yazılım içerdiği iddiaları nedeniyle WeChat’i zaten engelledi.

  WeChat’te Güvenlik ve Gizlilik Tehditlerinin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Zaten WeChat’e kayıtlı mısınız? Maksimum güvenlik sağlamak için doğru güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Güvenli Bir Parola Oluşturun: WeChat hesabınız için diğer hesaplarınızdan hiçbirine benzemeyen zor ve benzersiz bir parola oluşturun. Bu, uygulamanızı gizli ve güvende tutacaktır.
 • Her Zaman Oturumu Kapat: WeChat normalde uygulamayı her kapattığınızda varsayılan olarak oturum açmanızı sağlar. Genelde oldukça güvensizdir çünkü siz etrafta yokken herkes hesabınıza cihazınızdan erişebilir. Kullandıktan sonra her seferinde oturumu kapattığınızdan emin olun.
 • Güvenli Bir Ağa Bağlanın: WeChat’e yalnızca bilinen ve güvenli bir ağa bağlandığınızda erişmenizi öneririz. Saldırılara karşı savunmasız olduklarından WeChat’te halka açık Wi-Fi kullanmaktan kaçının.
 • WeChat “Sallama” Özelliğini kullanmaktan kaçının: “Sallama” özellikleri temelde yakınınızdaki insanları bulmanızı veya bu özelliği kullanan yeni insanlarla tanışmanızı sağlar. Harika bir özellik gibi görünse de, konumunuzu açığa çıkardığı ve aynı zamanda rastgele yabancıların profilinize erişmesine izin verdiği için buna karşı bir tavsiyede bulunuruz.
 • Gizlilik Ayarlarını Ayarlayın: WeChat’in varsayılan gizlilik ayarları en güvenli ayarlar değildir. Gizlilik Ayarları sayfasını ziyaret etmeniz ve bunları tercihinize göre ayarlamanız en iyisidir.
 • Bir VPN kullanın: Yalnızca tüm çevrimiçi etkinliklerinizi anonim hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda korsanlık girişimlerini de engeller.

  Sonuç: 

Peki sonuç olarak WeChat güvenli mi? WeChat, piyasayı fırtına gibi etkiledi. Kullanılabilirliği ve inanılmaz özellikleriyle WhatsApp gibi umut verici bir uygulama gibi görünüyordu. Bununla birlikte, yıllar içinde uygulamada birçok güvenlik tehdidi bulundu, bu nedenle Hindistan gibi bazı bölgeler uygulamanın kendi eyaletlerinde kullanımını bile engelledi.

Ana önerimiz, gizliliğiniz için risk oluşturan böyle bir uygulamayı kullanmaktan kaçınmak olacaktır. Bununla birlikte, kullanmaya devam etmek için yapabileceğiniz en az şey, en iyi uygulamalar olarak yukarıdaki önlemleri takip etmektir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x