VPN Nasıl Kullanılır?

Merhabalar, bu yazımızda VPN Nasıl kullanılır konusuna ek olarak ne olduğundan ve nasıl çalıştığı konusuna değineceğiz. Sanal bir özel ağ mı kullanmalısınız? Kişisel olarak bir VPN’in sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını merak ediyorsanız, cevap bir dereceye kadar çevrimiçi olarak ne yaptığınıza ve halihazırda aldığınız diğer güvenlik önlemlerine bağlıdır. İşte bir VPN’in ne olduğu, ne yaptığı, nasıl VPN kurulacağı ve daha fazlası hakkında temel bilgiler, böylece sizin için neyin doğru olduğu konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.
VPN Nedir?

VPN, Sanal Özel Ağ anlamına gelir. Örneğin, gerçek bir özel ağ, ofisinizde bulunan ve çalışanlardan başka kimsenin bağlanamadığı bir ağ olabilir. Bu konsepte LAN, Yerel Alan Ağı olarak bilinen şeyden zaten aşina olabilirsiniz. Bir VPN bağlantısı, evde, işte veya bir kafede dahil olmak üzere başkalarıyla paylaşılan bir ağ kullandığınızda bunu simüle edebilir ve böylece “sanal” bir özel ağ oluşturabilir.

VPN Bağlantısı Nedir?

VPN platformlarının dünyanın her yerinde sunucuları vardır. İnternete bağlanır bağlanmaz, herhangi bir tarayıcı veya diğer programı açmadan önce bu sunuculardan birine bağlanırsınız. Bu, sanal özel ağ bağlantınız olacaktır.
VPN Ne Yapar?

Bilgisayarınızı veya cihazınızı internete bağladığınızda, aralarında verilerinizin ileri geri hareket ettiği bir çeşit yol kurarsınız. İnternete bağlanmak için aynı ağı kullanan diğerleri aynı yolu kullanacak, ancak herkese kendi şeritleri atanacak.

O zaman bir VPN ne yapar? Sanal özel ağ bağlantısı, şeridinizi bir tünele dönüştürür. Böylece, başka hiç kimse onun içinde iletilen verileri göremez, onunla herhangi bir şekilde etkileşime giremez.

VPN Nedir

 

Neden VPN Kullanmalısınız?

Herkesin sanal bir özel ağ kullanmaktan faydalanmasının üç ana nedeni vardır: güvenlik, gizlilik ve erişim.

  Güvenlik

  • Çevrimiçi olarak ilettiğiniz herhangi bir veri, herhangi bir paylaşılan ağda, özellikle de genel WiFi ağlarında risk altındadır. Hassas kişisel bilgileri işleyen çoğu web sitesinde ekstra güvenlik olsa da, genel ağlara bağlandığınızda dizüstü bilgisayarınızdaki bilgiler bile savunmasızdır. VPN’ler sizi kimlik hırsızlığından, mali kayıplardan ve çok daha fazlasından korumak için genellikle askeri düzeyde şifreleme kullanır.

Mahremiyet

  • Güvenlik riskleriniz kadar korkutucu olmasa da, internette sizi takip eden şirketlerin sayısı düpedüz ürkütücü. Gerçek şu ki, üçüncü tarafların kişisel koşullarınıza, göz atma geçmişinize veya yaptığınız satın alma işlemlerine özel olmasının bazı ciddi sonuçları olabilir. Konum verileri kendi içinde tehlikeli olabilir.

Erişim

  • Coğrafi konumunuz nedeniyle kısıtlanmış çok sayıda çevrimiçi içerik var. Belirli web sitelerini sansürleyen bir ülkeyi ziyaret ediyor olabilirsiniz ya da evinizde, Twitter’daki herkesin çıldırdığı o şovu izlemeye çalışıyor olabilirsiniz, ancak bulunduğunuz yerde mevcut değildir. Farklı bir şehir veya ülkedeki VPN sunucularından birine bağlandığınızda, bulunduğunuz yerin o şehir veya ülkede olduğunu gösterir.
VPN Nasıl Kurulur?

Gizliliğinizi ve güvenliğinizi yükseltmeyi seviyorsanız, ancak nasıl VPN kuracağınız konusunda gözünüz korktuysa, bunun başka bir uygulama yüklemekten daha zor olmadığını duymak sizi rahatlatacaktır. Sadece bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirin ve servis tarafından sağlanan basit kurulum talimatlarını izleyin. Elbette, tercih ettiğiniz planı seçmeniz ve bir noktada giriş bilgilerini girmeniz gerekiyor.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN kullanmayı öğrenme konusunda endişelenmeyin; neredeyse gülünç derecede basit.

  1. Genelde yaptığınız gibi internete bağlanın, ancak herhangi bir tarayıcı veya başka program açmayın. Çoğu kişi için bu, bilinen WiFi ağlarına otomatik olarak bağlı olduklarından, bilgisayarınızı, telefonunuzu veya tabletinizi açmak anlamına gelir. Bilinen ağlardan uzaktaysanız, bulunduğunuz yerde WiFi’ye giriş yapın, ancak henüz siteleri veya normal uygulamalarınızı kullanmaya başlamayın.
  2. Açmak için VPN uygulamasına tıklayın.
  3. Programı otomatik olarak yapacak şekilde ayarlamadıysanız, hesabınızda oturum açın.
  4. Uygulama, sizi otomatik olarak şirketin sunucularından hangisine en yakınsa ona bağlayabilir. Farklı bir tane istiyorsanız, o zaman listeden seçin. Bir sunucu sizden ne kadar uzaktaysa, bağlantınızın o kadar çok bozulacağının farkında olmanız gerekir.
  5. Artık interneti her zamanki gibi kullanabilirsiniz.
Mobil işletme uzmanları, sık seyahat edenler ve eğlence meraklıları kesinlikle VPN’lere sahip olmalıdır, ancak diğer herkes de çevrimiçi etkinliklerine ekstra koruma eklemek için bunları kullanmayı düşünmelidir.

 

VPN Nasıl Kullanılır adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer yazılarımıza bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yazının Orijinali -->

Tıklayınız

.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x