VLC Torrent Atağı (VLC BitTorrent)

Merhabalar, yazımızda VLC Torrent adı altında bir içerik üzerine yazacağım. Başlayalım hadi. Torrent dosyanızı indirdiniz ve  torrent içeriğinin indirmesinin bitmesini bekliyorsunuz, peki ya indirme işlemi gerçekleşirken siz de izlemeye başlayabilseniz nasıl olurdu sizce? İşte tam bu bölümde VLC’nin VLC Torrent adı altında diyebileceğimiz bir eklentisini görüyoruz. Torrentin tamamını indirmek zorunda kalmadan VLC medya oynatıcı ile video torrent dosyalarını oynatmaya ne dersiniz?  VLC ‘nin, VLC-bittorrent adında bir eklentisi var.

vlc-bittorrent-plugin

VLC BitTorrent eklentisi .torrent dosyalarını ve magnet bağlantılarını destekler ve Linux için geliştirilmiştir. Geliştirici, eklentinin Windows veya macOS üzerinde çalışabileceğini, ancak henüz test edilmediğini söylüyor. VLC BitTorrent eklenti paketinin Debian koruyucusu olan Petter Reinholdtsen, paketin ilk kez Debian’a yüklenmesinden bu yana geliştirildiğini ve torrent dosyalarını veya magnet bağlantılarına tıklandığında VLC’yi açmaya başladığını (ve akışı başlatmaya başladığını) söyledi.


Ubuntu 18.10 sisteminde, web tarayıcılarındaki .torrent dosyalarının VLC kullanarak açmak isterseniz bu sistem çalışıyor ancak bilinen birkaç sorun var, onları belirtelim.

  1. VLC torrent akışı başlayana kadar kapatılamaz (killall -9 vlc ile kapatmaya zorlayabilirsiniz)
  2. Birden fazla dosyaya sahip bir torrent dosyasını açmaya çalışıyorsanız, VLC BitTorrent eklentisi bu torrentden rastgele bir dosya oynatır ve doğru dosya olmayabilir. Debian paketi, çok dosyalı torrentlerde en büyük dosyayı denemek ve oynatmak için bir yama kullanır.
  3. Buna, eklentinin indirdiği dosyaları sakladığı İndirilenler dizininde bir vlc-bittorent klasörü oluşturduğunu ve indirilen dosyaları otomatik olarak temizlemediğini de ekleyelim. Bazıları bunu tercih edebilir, ancak bu dosyaları / tmp içinde saklamak isteyenler olabilir, böylece yeniden başlatıldığında otomatik olarak kaldırılır.

Eklenti sürekli geliştirmeler alıyor ve bu nedenle bu tür tuhaflıklar yakın zamanda muhtemelen bir noktada sabitlenecektir.

torrent-open-in-vlc-media-player

VLC ile torrent açmanın başka bir yolu .torrent dosya bağlantısını veya magnet bağlantısını kopyalamaktır (web tarayıcınızdaki linki sağ tıklayın ve bağlantı adresini veya benzerini kopyala’yı seçin) ve VLC’de Medya> Konumu Panodan Aç’ı seçin. Ayrıca Medya> Dosya Aç’a giderek, indirilen bir .torrent dosyasını VLC’de açabilirsiniz.

VLC’yi komut satırından bir torrent dosyasıyla veya torrent bağlantısını (.torrent veya magnet bağlantısı) bağımsız değişken olarak da çalıştırabilirsiniz:

 

vlc video.torrent
vlc http://example.com/video.torrent
vlc "magnet:?xt=urn:btih:...&dn=...&tr=..."

 

Vlc-bittorrent nasıl kurulur?

Buradan indirmeyi yapabilirsiniz ya da terminal ekranın da indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Buradan indirmek için lütfen tıklayınız.

Debian, vlc-plugin-bittorrent adı altında vlc-bittorrent paketine sahiptir. Bu komutu kullanarak yükleyebilirsiniz:

sudo apt install vlc-plugin-bittorrent

vlc-bittorrent, Debian’dan Ubuntu 18.10’da içe aktarılmadı, bu yüzden henüz Ubuntu arşivinde mevcut değil.

Vlc-plugin-bittorrent PPA paketi Debian’dan alındı ve Petter Reinholdtsen tarafından paketlendi.

PPA’yı ekleyebilir ve aşağıdaki komutları kullanarak Ubuntu 18.04, Ubuntu 18.10 veya Linux Mint 19’da (ve temel Linux 5.0 Juno gibi Linux dağıtımları) VLC BitTorrent eklentisini kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/apps
sudo apt-get update
sudo apt install vlc-plugin-bittorrent

Ayrıca bu bağlantıya tıklayarak PPA tarafından üretilen DEB’leri indirme seçeneğine de sahipsiniz.

Bu eklentiyi kullanmak için, Flatpak veya Snap paketlerinden değil, depolardan VLC yüklemeniz gerekir! VLC’yi Debian, Ubuntu veya Linux Mint’te aşağıdaki kodu kullanarak yükleyebilirsiniz.

sudo apt install vlc

Artık VLC media player kullanarak video torrentlerini indirmeden oynatabilir durumdasınız. Şimdi hemen deneyin ve bazı video torrentlerinin tamamı indirilmeden oynatmaya başlayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x