Uzaydaki İlk Kadınlar

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Bu seferki yazımız Uzaydaki İlk Kadınlar üzerine olacak. Yazıları paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

Deutsch : Die Ersten Frauen im Weltraum

Wenn viele Menschen an den Weltraum denken, fallen ihnen berühmte Astronauten wie Neil Armstrong oder Yuri Gagarin ein. Frauen haben sich jedoch intensiv an der Erforschung des Weltraums beteiligt. “Ein Vogel kann nicht nur mit einem Flügel fliegen. Die Menschliche Raumfahrt kann sich ohne die aktive Beteiligung von Frauen nicht weiterentwickeln.” sagte Valentina Tereshkova, die erste Frau, die ins All flog.  Tereshkova war Arbeiterin in einer Textilfabrik und Hobby-Fallschirmspringerin. Ihre Fähigkeiten im Fallschirmspringen tragen dazu bei, dass sie für das sowjetische Raumfahrtprogramm ausgewählt wurde. Tereshkova reiste 1963 an Bord von Vostok 6 ins All. Während ihrer dreitätigen Reise umkreiste sie die Erde 48 Mal. Sie ist nach wie vor die einzige Frau, die eine Soloweltraummission absolviert hat. 1982 war Svetlana Savitskaya die zweite Frau im Weltraum, und zwei Jahre später betrat sie als erste Frau den Mond. Frauen haben die menschliche Raumfahrt in vielerlei Hinsicht vorangebracht. Katherin Johnson, eine brillante amerikanische Mathematikerin, trug dazu bei, dass Menschen den Mond betreten konnten. Ihre Berechnungen trugen dazu bei, die Mondlandefähre des Apollo-Projekts mit der Kommando- und Servicemodul in der Mondumlaufbahn zu synchronisieren. Im Jahr 2021 erfüllte sich Mary Wallace “Wally” Funk ihren Lebenstraum. In den 1960er Jahren ließ sie sich zur Astronautin ausbilden, wurde aber übersehen, weil sie eine Frau war. Im July 2021 flog sie an Bord der New Shepard, einer von Blue Origin entwickelten Rakete, in den Weltraum und wurde damit zur ältesten Person, die jemals ins All geflogen ist. Obwohl viele Frauen zur Erforschung des Weltraums beigetragen haben, beträgt der Anteil der Frauen an den Raumfahrern bisher nur knapp über 10%. Bildungs- und Ausbildungsprogramme helfen jedoch dabei, mehr Frauen in den Orbit zu bringen.

Uzaya giden ilk kadın kimdir?

Türkisch : Uzaydaki İlk Kadınlar

Birçok insan uzayı düşündüğü zaman, Neil Armstrong veya Yuri Gagarin gibi ünlü astronotları hatırlar. Bununla birlikte, kadınlar uzayı keşfetmeye derinden dahil olmuşlardır. “Bir kuş sadece bir kanatla uçamaz. İnsan uzay uçuşu, kadınların aktif katılımı olmadan evrimleşemez.” uzaya uçan ilk kadın Valentina Tereshkova bunları söyledi. Tereshkova, bir tekstil fabrikasında işçi ve  amatör paraşütçüydü . Paraşütle atlama becerileri, Sovyet uzay programına seçilmesinde yardımcı oldu. Tereshkova, 1963 yılında Vostok 6 ile uzaya gitti. Üç günlük yolculuğu sırasında Dünya’yı 48 kez turladı. Hala bir uzay görevini tamamlayan tek kadın olmaya devam ediyor. 1982’de Svetlana Savitskaya, uzaya çıkan ikinci kadın oldu ve iki yıl sonra ayda yürüyen ilk kadın oldu. Kadınlar birçok yönden insan uzay yolculuğunu ilerletti. Parlak bir Amerikalı matematikçi olan Katherin Johnson, insanları aya göndermeye katkıda bulundu. Hesaplamaları, Apollo projesinin Ay Modülü ile ay yörüngesindeki Komuta ve Hizmet Modülü’nü senkronize etmeye yardımcı oldu. 2021’de Mary Wallace “Wally” funk hayat boyu hayalini gerçekleştirdi. 1960’larda astronot olmak için eğitim aldı ama kadın olduğu için gözden kaçırıldı. Temmuz 2021’de Blue Origin tarafından geliştirilen bir roket olan New Shepard ile uzaya uçtu ve uzayda uçan en yaşlı insan adını kazandı. Birçok kadın uzay araştırmalarına katkıda bulunmasına rağmen, bugüne kadar uzay yolcularının 10%’undan biraz fazlasını kadınlar oluşturuyor. Ancak, eğitim ve öğretim programları daha fazla kadının yörüngeye fırlatılmasını destekliyor.

 

Bu yazının da böylece sonuna gelmiş bulunuyoruz. Diğer yazılarımıza buradan erişebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x