Uzaktan Çalışanlar için Güvenli Veri Paylaşımı için 7 İpucu

Uzaktan çalışma söz konusu olduğunda en büyük zorluk veri güvenliğidir. Size Güvenli Veri Paylaşımı için önerilerimiz var. Çalışanlarınız aynı anda farklı konumlarda olduğunda, verileriniz her yerde bulunma eğiliminde olacaktır. Bu, farklı kanallardan, cihazlardan ve bağlantılardan geçerken ona göz kulak olmayı zorlaştırır. Bilgisayar korsanlarının bu güvenlik açığından yararlanmaları ve paylaşımın ortasında dosyalarınızı ele geçirmeleri çok kolay olur. Bakalım neymiş Güvenli Veri Paylaşımı İpuçları?

PwC’ye göre, işletmelerin % 75’i 2021’de haftada birkaç gün evden çalışmaya devam edecek. Aslında, çoğu bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni normal olacağına inanıyor. Mevcut siber güvenlik önlemlerinizi değerlendirmenin ve uzaktaki çalışanlarınızın cihazlarından verileri güvenle paylaşıp alabilmesini sağlamanın tam zamanı.

Bununla birlikte, çalışanlar uzaktan çalışırken güvenliğin nasıl sağlanacağı burada açıklanmaktadır. Güvenli Veri Paylaşımı İpuçları :

Güvenli Veri Paylaşımı nasıl yapılır?

1. Güvenilir araçlara ve yazılıma yatırım yapın.

Doğru silahlar olmadan savaşa giremezsiniz. Uzaktan çalışmaya geçmeyi planladığınızda da aynısı söylenebilir. Verilerinizi korumak için güvenilir güvenlik araçlarına ve yazılımlarına yatırım yapmanız gerekir. Buna güvenlik duvarları, virüsten koruma yazılımı, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve her tür cihaz için diğer izleme araçları dahildir. Birden fazla araca sahip olmak, verilerinizin güvenliğini sağlamak için tüm temelleri kapsamanızı sağlar.

Bunların dışında iş operasyonlarınız için kullandığınız çözümlere de dikkat etmelisiniz. Bu, özellikle sizin için doğru uzaktan çalışma yazılımını seçerken geçerlidir. Bu, bulut tabanlı depolarınızı, üretkenlik paketlerinizi, proje yönetimi yazılımınızı ve iletişim uygulamalarınızı içerir. Servis sağlayıcılarınızın yazılımlarında uyguladıkları güvenlik protokollerini ve önlemlerini kontrol edin. Kullandıkları sunucuların güvenli ve kullanımının güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Ücretsiz güvenlik yamalarına sahip olmak, yazılımınızın siber saldırılara karşı en son korumayla güncel olmasını da sağlayacaktır.

2. Siber güvenlik politikaları oluşturun.

Tüm bu güvenlik araçları yerinde olsa bile, ilk savunma hattınız her zaman çalışanlarınızın kendisi olacaktır. Bu nedenle, iş verilerinin korunmasından kendilerinin de sorumlu olduğunu onlara açıkça belirtmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, siber güvenlik için belirli politikalar oluşturmaktır. Bu, uzaktaki çalışanlarınızın dini olarak takip etmesi gereken bir ev güvenlik kontrol listesi görevi görecek.

Dahası, herkesin veri güvenliği için en iyi uygulamalardan haberdar olmadığını varsaymalısınız. Bu nedenle, politikalarınızın hem temelleri hem de kompleksi kapsadığından emin olmalısınız. Bunun arkasındaki amacı ve uygulayacağınız her güvenlik protokolünün ana hatlarını kapsamalıdır. Ayrıca, çalışanlara şirket verilerini korumaya yönelik gerekli özeni hatırlatmak için de kullanmalısınız. Bu, tüm cihazlar ve hesaplar için güçlü parolalar oluşturmayı, kullanımdan sonra cihazları kapatma veya çıkışları ve tüm yazılımları güncel tutmayı içerir.

3. Güvenli internet bağlantıları oluşturun.

Bilgisayar korsanları, güvenli olmayan Wi-Fi ağları aracılığıyla verilerinize kolayca erişebilir. Ne yazık ki, evden çalışırken sadece çalışanlarınızın kendi internet bağlantılarına güvenmemelisiniz. Dahası, kamusal alanlarda çalışmak için arada bir evden çıkmalarını gerçekten engelleyemezsiniz.

Bunun en kolay çözümü, çalışanlarınızın uzaktan çalışma güvenliği çözümlerini kullanmasını zorunlu kılmaktır. Harika bir örnek, sanal bir özel ağdır (VPN). Bu araç internet trafiğini şifreleyerek bilgisayar korsanlarının onları bulmasını zorlaştırır. Ayrıca çalışanlarınıza yönlendiricilerini ve ağlarını yeniden adlandırmalarını ve parolalarını sık sık değiştirmelerini tavsiye edebilirsiniz. Birden çok güvenlik duvarının etkinleştirilmesi, ağ güvenliğinin korunmasına da yardımcı olabilir.

4. Uzaktaki çalışanları siber güvenlik konusunda eğitin.

Veri güvenliği konusunda herkesin bilgili olmaması üzücü bir gerçek. Politikalarınız uzaktaki çalışanlarınız için bir kılavuz görevi görebilirken, her şeyi kapsamayabilir. Bu nedenle, uygun eğitim şarttır. Çoğu tehdit, en zararsız biçimlerde gelir. Bir e-posta, bağlantı veya çağrı olabilir. Çalışanlarınızı internette karşılaşabilecekleri herhangi bir şeyden şüphelenmeleri ve uyanık olmaları için eğitmeniz gerekir.

Çalışanlarınızı eğitmenin birçok yolu vardır. Web seminerleri düzenleyebilir, erişilebilir öğrenme materyalleri sağlayabilir ve etkileşimli etkinlikler uygulayabilirsiniz. Bunlar onlara içselleştirebilecekleri bazı uzaktan güvenlik ipuçları verecektir. Dahası, onları siber güvenlik konusunda eğitmek, eylemlerinin sonuçlarını ve şirketi korumadaki sorumluluklarının ağırlığını tam olarak anlamalarını sağlayacaktır.

5. Tüm parolaları güçlendirin.

Bazen, sizi istenmeyen erişimden koruyan tek şey güçlü bir parola olabilir. Ne yazık ki, bilgisayar korsanları günümüzde bu tür bilgilere ulaşma konusunda daha akıllı ve daha becerikli hale geliyor. Bu nedenle, çalışanlarınızı cihazları, hesapları ve uygulamaları için parolalarını sık sık değiştirmeye teşvik etmelisiniz (veya zorlamalısınız). Dahası, şifrelerinin ne kadar güçlü olması gerektiğine dair parametreler belirlemelisiniz. Örneğin, şifrelerinde semboller, sayılar ve büyük harf kullanmalarını isteyebilir veya minimum karakter sayısını ayarlamalarını isteyebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama ekleyerek ekstra bir koruma katmanı da ekleyebilirsiniz. Bu yöntem, şifreyi girdikten sonra ikinci bir oturum açma işlemi gerektirir. Çoğu zaman E-postanıza veya telefonunuza gönderilen bir koddur. Bağlamanız ve etkinleştirmeniz gereken harici bir cihaz da olabilir. Günümüzde şirketlerin neredeyse % 40’ı, çalışanlarının verilerini korumak için çok faktörlü doğrulama yöntemlerini kullanmasını zorunlu kılıyor.

6. Tüm cihazların korunduğundan emin olun.

Mümkün olduğunca, çalışanlarınızı evden çalışırken kişisel cihazlarını kullanmaktan caydırmalısınız. Yedek kaynaklara sahipseniz, tüm güvenlik araçlarının ve önlemlerinin yerinde olduğundan emin olmak için şirket tarafından verilen kaynakları sağlamalısınız. Çalışanlarınızın cihazı yalnızca işle ilgili faaliyetler için kullanmasını sağlayacaktır. Ve bu da, sisteminizin saldırıya uğrama olasılığını büyük ölçüde azaltır.

Ancak, uzaktaki çalışanlarınızın kendi cihazlarının güvenliğini sağlamanın başka yolları da vardır. Birincisi, tüm sistemlerini ve yazılımlarını güncellemelerini istemelisiniz. Ayrıca, cihazlarına yükleyebilecekleri güvenlik yazılımı ve araçları da sağlayabilirsiniz. Buna akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar da dahildir. Parmak izi taraması ve yüz tanıma gibi araçları kullanabilirsiniz.

7. Verileri ve iletişimi şifreleyin.

Siber saldırılar her zaman en beklenmedik şekillerdedir. En son güvenlik teknolojileriyle bile, korumalarınızı asla yarı yolda bırakmamalısınız. Bu nedenle, tüm verilerinizi ve iletişiminizi şifrelemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Şifreleme, gönderilen verileri karıştırmak için karmaşık algoritmalar kullanarak verilerinizi korur. Bu, bilgileri meraklı gözlerden etkili bir şekilde gizler. Böylece, bir bilgisayar korsanı ağınıza veya veritabanınıza girdiğinde bile, verileriniz kendileri için erişilemez durumda kalır. Harika bir örnek pCloud’dur. Bu bulut depolama sistemi, sunucusuna yüklenen tüm dosyaları, belgeleri ve verileri otomatik olarak şifreler. Bunu yapmak, verilerinizin kendisine fazladan bir koruma katmanı ekleyecektir.

 

Sanal bir işyerinin güvenliğini sağlamak

Etkili ve verimli bir uzak çalışma yeri oluşturmak, özellikle etrafta dolaşan tüm siber güvenlik tehditleri nedeniyle zor olabilir. Uzak çalışanlarınız için doğru araçlara ve eğitime gerçekten yatırım yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde, işletmenizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi kötü niyetli saldırılara maruz bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca incelemeler konusunda merakınız varsa sizi şuraya alabilirim. –> incelemelerim.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x