Ubuntu’da Touchpadi Devre Dışı Bırakma

Fare takılıyken touchpad’i otomatik olarak devre dışı bırakmak için küçük bir yardımcı programı kullanmanız gerekecek. Biliyorsunuz ki fare kullanırken touchpadin açık kalması bazen can sıkıcı olabiliyor.

Farenizi dizüstü bilgisayarlarda özellikle sık sık kullanıyorsanız, touchpade müdahale etmemeye çalışırsınız bir de. Bu yüzden fare kullanırken touchpad’i devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

Touchpadi manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz ancak farenizi taktığınızda sisteminiz otomatik olarak Touchpadi devre dışı bırakırsa sizce de daha hoş olmaz mı?

Ne yazık ki, Ubuntu veya diğer Linux dağıtımlarında bu seçenek varsayılan sistem ayarlarında yer almıyor ama endişelenmeyin. Ubuntu’da ve GNOME masaüstünü kullanan diğer Linux dağıtımlarında fare kullanıldığında touchpad’i otomatik olarak devre dışı bırakmanın bir yolu var. Hadi inceleyelim birlikte.

Linux Mint vb. gibi Ubuntu ve türev dağıtımları touchpad göstergesini kurmak için resmi PPA’yı kullanabilir. Bir terminal açın ve aşağıdaki komutu kullanın:

sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao
sudo apt update
sudo apt install touchpad-indicator

Yüklendikten sonra touchpad göstergesini çalıştırın. Üst veya alt panelde olması gerekiyor. Touchpadi  kurmak için Preferences sekmesini açın.

Burada, Actions sekmesine gidin ve “Fare takıldığında dokunmatik alanı devre dışı bırak” seçeneğini açın.

Fareyi sık sık kullanıyorsanız, bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda touchpad göstergesini otomatik olarak çalıştırmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, touchpad her seferinde manuel olarak devre dışı bırakmanıza gerek kalmayacak.

General options sekmesine gidin ve Autostart seçeneğini açın.

İşte bu kadar. Touchpadiniz, bir fare taktığınızda otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

 

Kaynak: https://itsfoss.com/disable-touchpad-when-mouse-used/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x