Tor Güvenli Bir Tarayıcı mı?

Tor Güvenli Bir Tarayıcı mı?

Çevrimiçi anonimliğin korunması söz konusuysa, Tor tarayıcı en güvenli yollardan biridir. Ancak, tor tarayıcısının kullanımı gerçekten güvenli midir? Bu incelemede açıklamaya çalışacağımız şey budur. Tor’un kullanımlarına ve faydalarına ayrıntılı bir şekilde bakacağız. Ayrıca, ne kadar güvenli ve yasal olup olmadığını öğreneceksiniz.

Tor’un ne olduğuna ve tor’un nasıl kullanılacağına dair kısa bir genel bakış burada. Bu tarayıcı kullanıcıların internette anonim olarak gezinmesini sağlayan açık kaynaklı bir yazılım programıdır.

Tor güvenli bir tarayıcı mı

Tor Ne Kadar Güvenli?

Tor en güvenli tarayıcı değildir, ancak kullanıcıların anonimliğini güçlü bir şekilde koruyan güçlü bir araçtır, ancak% 100 güvenli bir tarayıcı değildir ve bazı güvenlik açıkları vardır.

Tor’a göz attığınızda, internet trafiğiniz Tor’un ağı üzerinden yönlendirilmeye başlar. Bu, trafiğinizin en sonunda Tor’un ağından ayrılmadan önce rastgele seçilmiş birkaç geçişten geçtiği anlamına gelir.

Hangi bilgisayarın trafiği talep ettiğini gerçekte tespit etmek mümkün değildir. Kullandığınız sistem bağlantıyı başlatabilir, aksi takdirde aktarıcı görevi görebilir ve trafiği bir sonraki Tor düğümüne taşır.

Trafiğin çoğu, sonunda Tor ağından gelir. Google’a bağlanmak için Tor kullandığınızı varsayalım. Trafiğiniz çeşitli Tor aktarıcılarından geçecek, ancak sonunda trafiğiniz Tor ağından aktarılacak ve ardından Google’ın sunucusuna çarpacak.

Trafiğinizin tor ağını terk ettiği ve hedefe bağlandığı son röleye çıkış rölesi veya tor çıkış düğümü denir. Bu çıkış rölesi izlenebilir ve hükümet tarafından izlenebilir.

Ancak, şifrelenmiş bir HTTPS web sitesine göz atıyorsanız, geçişten çıkış, ona bağlandığınızı görebilir. Ancak, şifrelenmemiş bir web sitesine erişiyorsanız, geçişten çıkış çevrimiçi etkinliğinizi izleyecektir. Ayrıca, gönderdiğiniz mesajlarla birlikte aradığınız tüm web sayfalarının bir kaydını da tutacaktır.

Çevrimiçi kullanıcılar, bir çıkış düğümünü / röleyi kabul etme izni konusunda dikkatli olmalıdır. Hükümetin trafiği izlemek için bu çıkış düğümlerini çalıştırması ve siber suçluların izini sürmek için eşit şans vardır.

Tor Güvenle Nasıl Kullanılır?

Tor tarayıcısını cihazınıza yükleyin, Tor tarayıcısının Firefox’un gelişmiş bir sürümü olduğunu ve sizi Tor ağına bağlamanıza yardımcı olan diğer yazılımlar olduğunu unutmayın.

Maksimum güvenlik sağlamak için, Tor kullanırken yüksek oranda şifrelenmiş HTTPS web sitelerini ziyaret ettiğinizden emin olun.

Ayrıca Tor ile bir VPN de kullanabilirsiniz. Tor, VPN ile daha güvenlidir çünkü VPN, IP’nizi ve çevrimiçi etkinliklerinizi ilk düğüme girmeden önce maskelemenizi sağlar. Bu şekilde, ISS’niz Tor tarayıcısına erişiminizi algılamayacak ve giriş düğümünün kendisi gerçek IP adresinizi göremeyecektir. VPN’den daha güvenli olduğuna daha ayrıntılı bir bakış için TOR ve VPN hakkındaki ayrıntılı tartışmamızı okuyun.

Tor normal tarama için güvenli midir?

Evet, Tor normal gezinme için güvenlidir. Normal web sitelerine göz atmak için Tor’u indirebilirsiniz. Ayrıca Tor, Android, macOS, Windows ve Unix’te güvenli gezinme sunar.

Tor’un Başlıca Güvenlik Açıkları

Sonuç olarak, Tor tarayıcısı genel olarak güvenli kabul edilebilir. Ancak yine de aynı zamanda bazı dezavantajları ve güvenlik açıkları da vardır. Tor kullanırken bekleyebileceğiniz ayrıntılı güvenlik açıkları şunlardır:
  • Tor’un çıkış düğümü izlenebilir.
  • Tor, genel bant genişliği hızını azaltır.
  • Tor, NSA için bir hedeftir.
  • Çeşitli siteler aktif olarak tor kullanıcılarını engeller.

Tor yasa dışı mı?

Hayır, Tor kullanımı tamamen yasaldır. Ancak, giriş düğümü IP adresinizi algılayabildiğinden ve çıkış düğümü hedeflerinizi görebildiğinden Tor’u yasa dışı etkinlik için kullanmadan önce iki kez düşünün.

Nihai Karar!

Tor tarayıcısı, Firefox veya Chrome tarayıcısına iyi bir alternatiftir. Ancak% 100 güvenlik, Tor ile hala bekleyebileceğiniz bir şey değildir. Tor ile VPN kullanmak çevrimiçi anonimliği sağlayabilirsiniz. Ancak Tor ile herhangi bir yasa dışı faaliyet yapmak sizin başınızı ağrıtabilir.

 

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.