TikTok’un Engelini Kaldırma

TikTok’un Engelini Kaldırma

Oldukça popüler olan sosyal ağ platformu, son iki yılda hızlı bir büyüme kaydetti, ancak aynı zamanda büyük miktarda tartışma da aldı. -TikTok’un Engelini Kaldırma- Gizlilik ve güvenlik kaygılarından ulusal güvenlik konularına kadar, TikTok aylardır son dakika haberlerinde yer alıyor. En son gelişmede, ABD hükümeti uygulamayı yasaklamaya karar verdi ve TikTok’un kullanılamayacağı başka bir büyük bölgeyi işaret etti.

TikTok'un Engeli nasıl kaldırılır?

Engelsiz Bir TikTok

Aklınızda kalan soru şu olabilir: ABD hükümeti bunu bir ulusal güvenlik meselesi olarak gördüyse, neden birisi kasten TikTok’a erişmek istesin? Sebepler düşündüğünüzden farklı olabilir. Örneğin, ABD’yi ziyaret eden kişiler, mevcut olduğu ülkelerine dönmedikçe TikTok’a erişemezler. Benzer şekilde, hesabınızı silmek veya hayranlarınıza bir mesaj bırakmak için TikTok’a erişmek isteyebilirsiniz.

TikTok, sosyal ağ platformu için en büyük bölgelerden biri olan Hindistan’da da yasaklandı. Uygulama, Çin hükümetine ulusal güvenlik için bir tehlike olarak gördüğü içeriğin kaldırılmasını talep etme yetkisi veren yeni bir güvenlik yasası nedeniyle Hong Kong’dan çekildi.

Ayrıca TikTok’ta meslek veya hobi olarak içerik üretmeyi sürdüren birçok içerik oluşturucu olduğunu da belirtmekte fayda var. Sosyal ağ platformunu bırakmak o kadar kolay olmayabilir.

TikTok’un güvenliğini daha önceki bir blogda tartışmıştık. TikTok’un neden birkaç tartışmanın hedefi olduğu ve uygulamayı kullanmaya devam etmeniz gerekip gerekmediği konusunda sizi eğitecek.

TikTok Uygulamasının Engelini Kaldırma

İlerlemeye karar verdiğinizde, yasağı atlamak oldukça basittir. Amerika Birleşik Devletleri dışında veya şu anda hangi ülkede olursanız olun sunucuları olan bir ABD VPN’sine ihtiyacınız var. VPN’lerin küresel ağı, Finlandiya, Fransa, Almanya, Avustralya, Lüksemburg, İsveç, İspanya ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok coğrafi konumdan oluşur. Tüm bu bölgeler, TikTok’un şu anda mevcut olduğu yerlerdir.

  • VPN uygulamasını başlatın.
  • İstenilen VPN sunucusuna bağlanın.
  • TikTok’u başlatın.

Uygulamaya erişememelisiniz. Ancak hala erişilemez göründüğü durumda, bir adım daha atmanız gerekebilir. TikTok, kullanıcının cihazı hakkında birçok bilgi toplar ve bunlardan biri de kullanıcının mobil operatörüdür. Uygulamanın mevcut olmaması gereken bir bölge tespit ederse TikTok’un erişime izin vermemesi mümkündür. Hükümetin TikTok’u yasakladığı bölgelerde, işi bir VPN yapmalıdır.

Ancak uygulamaya erişemediyseniz, SIM’i telefondan çıkarın ve tekrar deneyin. Uygulama bölgede olmadığınızı tespit ettiğinde, erişime izin vermelidir. Şimdilik, bu ikisi TikTok’a erişmek için en basit çözümlerdir.

TikTok’un Yasağı Kaldırılacak mı?

Yasak yürürlüğe girdikten sonra hem Play Store hem de App Store uygulamayı kaldırır. Android kullanıcıları, uygulamaları .apk dosyaları aracılığıyla manuel olarak yükleme esnekliğine sahiptir, ancak bu, iOS için geçerli değildir. iPhone / iPad kullanıcılarının TikTok’u indirmek için farklı bir bölge adresiyle yeni bir iCloud hesabı oluşturmaları gerekecektir. Ancak uygulamaları güvenilmeyen kaynaklar üzerinden manuel olarak yüklemek çok tehlikelidir. Kötü amaçlı yazılım içerebilir.

TikTok’un sorunu gizlilik ve güvenliğin ötesine geçmektedir; ulusal güvenlik meselesi olarak görülüyor. Durumun ne zaman TikTok lehine döneceğini kimse kesin olarak söyleyemez. ABD ile Çin veya Hindistan ile Çin arasındaki diplomatik gerilimin yakın zamanda ortadan kalkması pek olası görünmüyor.

Microsoft şu anda TikTok’u satın almak için görüşmeler yapıyor. ABD yetkililerinin yardımıyla Microsoft tarafından kapsamlı bir incelemenin ardından, sosyal ağ platformunun tadını çıkarmaya gelen insanlar için önümüzdeki aylarda bazı olumlu görüşler var.

Sonuç : 

Gizlilik ve güvenlikle ilgili bağımsız araştırmalar tarafından bildirilen sorunlardan biri, TikTok’un şifreleme eksikliğidir. Yayınlanan rapora göre, TikTok uygulaması CDN (İçerik Dağıtım Ağı) ile güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı kullanıyor. Bu, üçüncü bir tarafın iletişimi kesebileceği ve hangi videoları izlediğiniz gibi faaliyetleriniz hakkında casusluk yapabileceği anlamına gelir. VPN, faaliyetlerinizi yalnızca özel yapmakla kalmaz, aynı zamanda güvenli hale getirir.

 

Diğer yazılarımıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x