TikTok Güvenli mi?

TikTok Güvenli mi?

TikTok, veri toplama uygulamaları nedeniyle bir dizi gizlilik ve güvenlik endişesinin kurbanı olmuştur. Uygulama küresel bir fenomendir. Video çekerek bir yuva bulan bir içerik oluşturucu topluluğu oluşturdu. Platform, dudak senkronizasyonu ve mizahi içeriklerle milyonlarca takipçiyi eğlendirmeye devam eden yetenekli videolara ışık tuttu. Ancak son ifşalar, sosyal ağ hizmetinin gizlilik konusundaki duruşuna bir soru işareti koydu.

  Hizmetin kullanımına karşı uyarıda bulunan ABD hükümetinin dikkatini çekti. Ulusal güvenlik meseleleriyle ilgili olarak, ABD hükümeti TikTok’un memurları için kullanılmasını kesinlikle          yasaklamıştır. Bundan daha fazlası, uygulamanın sadece aşırı bir şekilde veri topladığı gözlemlendi.
tiktok güvenli mi?

TikTok ve Gizlilik

Sosyal medya platformları iki ucu keskin kılıçtır. İnsanların anlamlı sohbetler ve anılar ile bağlantı kurmasına ve paylaşmasına izin verdiler. İşletmeler bazı platformlarda bir çağrı buldular; ilgili ürün ve hizmetleri arayan insanlarla etkileşim kurmak için sosyal medyanın erişimini kullanırlar. Ve çoğunlukla sosyal medya platformları, teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmak için yaptığı baskının bir hatırlatıcısıdır.

Ancak bu tür çok yönlülük, mahremiyet pahasına gelir. Sosyal medya, kişisel bilgiler için bir bal küpüdür; insanlar tartışmak ve başkalarıyla ilişki kurmak için paylaşır. Veri toplama, bir kullanıcının davranışını daha iyi anlamak ve özel bir deneyim sağlamak için sosyal medya platformları arasında yaygın bir uygulamadır. Hatta bunun hizmeti iyileştirmek olduğunu bile söylerler. Ancak sosyal medya devleri neyi ne kadar topladıkları konusunda her zaman şeffaf değiller.

TikTok, son birkaç aydır tartışma konusu oldu. Ve uygulamanın pano içeriği gibi verileri gizlice topladığının açığa çıkması TikTok’un durumuna yardımcı olmadı.

Pano, iOS’ta seçtiğiniz metni yapıştırmak için bellekte tutan bir özelliktir. Apple, geçen ay yaklaşan iOS 14 güncellemesi için beta sürümünü yayınladı. Önceki güncellemenin gizlilik odaklı özelliklerini temel alan iOS 14, bir uygulama bir şeye erişmeye çalıştığında size haber verir. Örneğin, iOS 13, Facebook uygulaması iPhone’unuzun Bluetooth’una erişmeye çalıştığında kullanıcıları bilgilendirdi. Bu vahiy aslında, TikTok‘un mesele gün ışığına çıktığında düzeltmeye söz verdiği Mart’a kadar uzanıyor. Ancak, iOS 14’ün lansmanının ortaya çıkardığı gibi bu gerçekleşmedi.

İlk başta, ABD hükümeti diplomatik gerilimler nedeniyle TikTok’un kullanımını kısıtlıyor gibiydi – ancak bu doğru çıkmadı. Bir Reddit kullanıcısı, uygulamayı tersine çevirmeyi başardı. TikTok, donanım türü, ağı ve konumu hakkında bilgi toplamanın ötesinde, şifrelenmiş analitik raporlarını sunucularına geri gönderir. Bu istekleri engellemeniz durumunda, uygulama çalışmayı reddeder. Aynı zamanda bağımsız bir araştırma firması tarafından da onaylanmıştır.

Analitik raporlama, bir uygulamanın durumunu ve performansını bilmenin standart bir yoludur. Ancak uygulamanın tam olarak ne topladığını bilmemek, önceki gizlilik endişelerinin yanı sıra rahatsız edici.

Çocuklar İçin Güvenlik Konusundaki Endişeler

Veri toplama dışında, platformların reşit olmayan kızları hedef almak için kullanıldığına dair raporlar var. Korkunç – belki de TikTok ile ilgili her şeyden çok. Küçükleri hedeflemek için uygulamayı kullanan avcıların sonuçları kanıtlarla destekleniyor. Peki çocuklar için gerçekten TikTok güvenli mi?

2019’da Federal Ticaret Komisyonu (FTC), COPPA’ya uymama nedeniyle 5,7 milyon dolarlık ceza ile TikTok’u vurdu. Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA), 13 yaşın altındaki kullanıcıların gizliliğini koruyan bir yasadır. Bu tür kullanıcıların verilerini toplamadan önce ebeveynlerin onayını sağlamak için hizmetleri yönlendirir. Dava, Musical.ly’nin (artık TikTok’ta biliniyor), kullanıcılarının çoğunun yasal yaşın altında olduğunu bilmesine rağmen protokolü takip edemediği sonucuna vardı.

Şifreleme Eksikliği

Platformu çevreleyen eleştirilerden biri, içerik dağıtımı için HTTP kullanmasıydı. TikTok’un feed’de içerik sunmak için kullanıcıya güvenli olmayan bağlantıya güvendiği görüldü. Bu yaklaşım daha hızlı olmasına rağmen, büyük bir güvenlik açığı bırakıyor. Şifreleme eksikliği, halka açık bir Wi-Fi veya ISS’deki kötü niyetli bir aktör gibi bir üçüncü tarafın, istediğiniz videoları görebileceği anlamına gelir.

Şifreleme çok önemlidir ve VPN’in temel direğidir. FastestVPN, AES 256-bit şifreleme standardı ile internet iletişimini korur. Bu, veri aktarımının meraklı gözlerden güvenli olduğu anlamına gelir. Blogumuzda HTTPS ve neden önemlidir hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ne yapabilirsin?

Konuştuğumuz gibi, sosyal medya platformları iki ucu keskin kılıçtır. TikTok’un veri toplama hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var. TikTok, ByteDance adlı Çinli bir şirkete aittir. Çin, acımasız gözetim ve sansür yasalarını uygulayan ülkelerden biridir. Çin hükümetine hükümet düzenlemelerine uygun olarak kullanıcı verilerine erişim sağlayan hizmet ya da bir veri ihlalini önleme yeteneği olduğundan, TikTok’un veri toplama hakkında pek bir şey yok.

Siz – kullanıcı – TikTok’a hangi bilgileri göndermeyi seçtiğinizin kontrolü sizdedir. Yalnızca videolara göz atmak istiyorsanız, sahte bir ad ve e-posta adresi iyi bir fikirdir. Lütfen çocukların telefonlarında ne kullandıklarına dikkat edin; TikTok’u ulaşamayacakları bir yerde tutun. Yalnızca sizin yeni uygulamaları yükleyebilmeniz için ebeveyn kısıtlamalarını yükleyin.

Yalnızca onaylı bağlantıların videolara erişebilmesi için profili özel olarak ayarlayın.

Sonuç : 

Sonuç olarak ne diyeceğiz peki? TikTok güvenli mi? Hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın gizlilik endişeleri her zaman olacaktır. Hangi platformun en az veriyi topladığı ve bilgilerinizi daha fazla koruma kabiliyetine sahip olacak. Bu, tek başına verebileceğin bilinçli bir karar. Birkaç kişi uygulamadan çekildiğini duyurdu, ancak kendinizi kaldırma düğmesine basmakta zorlanırsanız, gizliliği artırmak için ipuçlarımızı izleyin.

 

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x