Spam Mail Nasıl Silinir?

Merhabalar, bu yazımızda herkes için büyük bir problem olan Spam Mail için birden çok çözüm yolu sunacağım size. İsterseniz hemen başlayalım ama öncesinde Spam Mail ile ilgili biraz bilgi vermem gerekiyor.

Çevrimiçi deneyim söz konusu olduğunda hepimiz istenmeyen e-postaların kurbanı olabiliyoruz. Daha yaygın olan terim “spam” dır; reklam yapmaktan başka amacı olmayan bir içerik türü. Spam e-postaları genellikle zararsızdır, yalnızca kaydolmamış olabileceğiniz bir reklamla sizi rahatsız edecek kadar ileri gider, ancak bu tür e-postalar kötü amaçlı yazılımlar da içerebilir. Kötü amaçlı yazılım indirilirse sisteminize zarar verebilir. Bu nedenle, onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir. Hadi birlikte inceleyelim, nasıl Spam Mail silebilir ve iptal edebiliriz? Spam Mailler Nasıl Silinir?

Spam Mail Nasıl Silinir?

 

Spam Gönderenler E-Posta Adresinizi Nasıl Elde Ediyor?

İnternet dev – görünüşte sonsuz – bir bilgi deposudur. Buna milyonlarca e-posta adresi, IP adresi, telefon numarası, fiziksel adres, isim dahildir – ne olursa olsun.

Spam gönderenler, e-posta adresleri için web sitelerini tarayan botlar programlar. Herkese açık forumlar, e-postaların kolayca bulunabileceği yerlerden biridir. Bir bot bir e-posta adresi bulduğunda, kayıtları ekler ve daha sonra toplu spam patlamalarında kullanılmaya devam eder.

E-posta adreslerini almanın başka yolları da var, bunlardan biri üçüncü taraflar. Üçüncü taraflar, bültene kaydolma, hediye veya program / eklenti yüklemeleri yoluyla kullanıcı bilgilerini toplamış olabilir. Bu tür veriler reklamverenler tarafından kullanılabilir – ilgi alanınıza göre sizi bu şekilde hedeflerler.

Artık spam göndericilerin size nasıl ulaştığına ilişkin temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, onlardan kaçınmak için neler yapabileceğinizi görelim.

  • Spam E-postaları Yoksayın.

Bu sizin için ilk adım olmalı. Gönderenin e-posta adresini kontrol ederek e-postanın gerçekten spam olduğunu belirledikten sonra e-postadaki hiçbir şeyi tıklamayın. Örneğin, bir şifre sıfırlama isteği veya bankanızın veya başka bir hesabın geçici olarak askıya alındığını iddia eden bir e-posta alırsanız, büyük olasılıkla spam’dir.

  • Spam E-postaları Bildirin.

Posta sağlayıcıları, platformlarını kullanıcılar için güvenli bir yer yapma konusunda aktiftir. Gmail ve Outlook gibi e-posta platformları, kullanıcıların spam bildirmesine olanak tanır ve bu da gelecekteki spam’leri filtrelemeye çalışır. Aynı gönderen tekrar iletişim kurarsa, gelecekteki e-postalar doğrudan spam klasörüne gider.

Gmail bir göndereni engellemenizi sağlar. E-postayı açmanız, sağdaki üç noktalı simgeyi tıklamanız ve Engelle’yi seçmeniz yeterlidir.

  • Aboneliğinizi kaldırın.

Haber bültenleri olabilir; onlar için kaydolmuş olabilirsiniz. Bunlar pazarlama amaçlıdır ve posta listesinde bulunmanıza izin verdiyseniz spam kategorisine girmezsiniz. Ne olursa olsun, bültenler kullanıcıların devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir, mesajın en sonunda yer alır. Aboneliği iptal et bağlantısını tıklayın. Çoğu bağlantı sizi bu noktada posta listesinden kaldıracaktır, ancak gönderen sizi diğer bültenlere davet edebilir. Hepsinden çıkın.

Kimlik avı e-postaları, bilgi arama veya size parasal zarar verme amaçlı sahte girişimlerdir. Banka hesabınızın yeniden etkinleştirilmesi gerektiğini iddia eden e-postalar bir kimlik avı girişimidir. Asla bu tür bağlantılara tıklamayın ve kesinlikle bağlantılara herhangi bir bilgi girmeyin.

Devam eden COVID-19 salgını birçok ilişkili kimlik avı dolandırıcılığına tanıklık ediyor. Hastalık Kontrol Merkezi’ni (CDC) taklit eden e-postalar, kullanıcılardan önemli bilgiler içereceğine söz veren ancak aslında kötü amaçlı yazılım olan PDF’yi indirmelerini istiyor.

Bir başka önemli ipucu, bir bağlantıyı tıkladıktan hemen sonra oturumunuzu kapatmış gibi görünüyorsa, e-posta hesabınıza asla giriş yapmamaktır. Kimlik bilgilerini çalmak için tasarlanmış fabrikalı bir giriş sayfası.

  • Önemsiz Olarak İşaretleyin.

E-posta sağlayıcıları , e-postaları Spam / Önemsiz olarak işaretlemenize olanak tanır. Gmail ve Outlook yalnızca bir göndereni engellemekle kalmaz, aynı zamanda e-postayı spam veya kimlik avı olarak tanımlar. Kullanıcılardan geri bildirim alarak göndericiyi veritabanında kara listeye almalarını sağlar. E-posta adresi yeterli raporla işaretlendikten sonra gönderen diğer kullanıcıları rahatsız edemez.

Ve benzer şekilde, sizin için spam olmayan şeyleri onlara bildirmeniz gerekir. Önemsiz kutunuzu, yanlış işaretlenmiş olabilecek e-postalar için düzenli olarak kontrol edin. E-postayı Gelen Kutunuza göndererek göndereni onaylayın.

Sonuç

Önemli e-postanız dijital kimliğinizin bir parçasıdır ve değerli verilerdir. Genel bir kural olarak, e-posta adresini asla herkese açık olarak paylaşmamalısınız. Paylaşmanız gerekiyorsa da “@” işareti yerine “at” yazabilirsiniz.Mesela, test@gmail.com diye bir mail adresimiz olsun. Bunu test[at]gmail.com olarak yazmanız sizin için daha iyi olacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x