Raspberry Pi ile Oyun Oynamak

Merhabalar, Raspberry Pi ile Oyun Oynamak mı? Ciddi miyim ben acaba? Kafam karıştı. Nasıl yani? Şimdi biz oyun oynayacağız yani. Ne duruyoruz öyleyse. Hadi başlayalım.

Herkesin içinde vardır eski oyunlara karşı o mükemmel aşk. Ne kadar kötü grafikleri olursa olsun, gençliğiniz ya da çocukluğunuz o oyunlarla geçmiştir ve yıllar geçse de oyunları görünce duygulanır insan. Şimdi bir de bu oyunları oynadığınızı düşünün. Güzel fikir bence. Peki hangi oyunlar bunlar?

Prenses Zelda, evet evet. doğru duydunuz. Bugünün teknolojisi ile kıyaslamadan, oyun sektörünün yapı taşlarından biridir kendileri. Peki bugün ile kıyaslayalım. Günümüz oyunları ile arasındaki fark bana göre sadece ama sadece görüntü. Günümüz oyunlarında bir şey eksik. nedir biliyor musunuz?  Eğlence.

Oyundaki eğitimi geçmeniz için öyle süper şeylere ihtiyacınız yok. Çoğu oyunda muhtemelen bir hikaye de var. Kötü adamları öldürmek için ise bir desteğe ihtiyacınız yok. Tek yapman gereken atlamak ve ateş etmek. 🙂

Şimdi soralım, Raspberry Pi ile bu unutamadığımız ve bence halen popülerliğini kaybetmemiş oyunları nasıl oynayabiliriz? Nasıl başlamalıyız? 80’lere ve 90’lara, 8 ve 16 bitlere nasıl döneceğiz?

Raspberry Pi’de bu oyunları oynamanın birkaç yolu var. İsterseniz biraz üzerinden geçelim 🙂

 

Retropie

Raspberry Pi ile Oyun Oynamak? Retropie bunun için var. Retropie, tahminen Raspberry Pi’nin en popüler oyun platformudur. Klasik masaüstü ve konsol oyun sistemlerini oynamak için çok yönlü ve çok iyi bir seçenek.

Nedir?

Retropie, Raspbian işletim sistemi üzerinde çalışması için inşa edilmiştir.  Libulation emülatörleri de dahil olmak üzere, açık kaynak kodlu emülatörlerin bir kütüphanesi için grafiksel ön uç olarak EmulationStation’ı kullanır.

Bununla birlikte oyunlarınızı oynamanız için başka engel kalmıyor. Ayrıca oyun oynamaya başlamak çok kolay. Tek yapmanız gereken, görüntüyü bir SD karta çekmek, kontrol cihazlarınızı yapılandırmak, oyununuzu seçmek ve muhtemelen kötü adamları öldürmeye başlamak. 🙂

Büyük bir kullanıcı tabanı ve orada çok sayıda destek var ve bilgi bulunması daha kolay.

Retropie görüntüsü ile birlikte gelen emülatörlere ek olarak, paket yöneticisinden yükleyebileceğiniz büyük bir emülatör kütüphanesi var ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. Retropie ayrıca bunu yönetmek için size zaman kazandıran kullanıcı dostu ve basit arayüzlü bir menü sistemi sunar.

Retropie menüsünden Chromium web tarayıcısıyla birlikte gelen Kodi ve Raspbian masaüstünü eklemek kolaydır.

Retropie’nin bir dizi başka özelleştirme seçeneği de vardır. Mesela menülerdeki grafikleri değiştirebilir, farklı emülatörler için farklı kontrol paneli konfigürasyonları oluşturabilir, Raspberry Pi dosya sisteminizi yerel Windows ağınıza görünür hale getirebilirsiniz.

Ne Değildir?

Retropie’nin basit kurulumu ve kullanım kolaylığı size büyük bir avantaj sağlar. Retropie sudo apt-get gibi basit şeyler öğrenmeden bir yere kadar gidebilirsiniz.

Gerçi kaçmak istemeyen olabilir komutlardan, onlar hala kullanabilir durumdadır komut satırını. Bunu da belirtmek gerekiyor.

Kimin için?

Doğrudan bir oyun oynamak, en iyi emülatör kütüphanesine sahip olmak isteyen herkes ve ayrıca oyun oynamadıkları zaman diliminde Linux’u keşfetmek isteyen herkes için desek sanırım yeterli olur.

 

Recalbox

Raspberry Pi ile Oyun Oynamak? Recalbox bunun için var. Recalbox, Raspberry Pi için daha yeni, açık kaynak kodlu bir emülatördür. Ayrıca diğer ARM tabanlı küçük bilgisayarları da destekler.

Nedir?

Retropie gibi, Recalbox da EmulationStation ve Libretro üzerine inşa edilmiştir. Peki farklı bir tarafı yok mudur? Tabii ki var, o da Retropie Raspbian işletim sistemi üzerinde çalışırken Recalbox kendi işletim sistemi üzerinde çalışır. (RecalboxOS)

Recalbox için kurulum yapmak Retropie için kurulum yapmaktan daha kolaydır. SD kart görüntülemenize gerek bile yok, sadece bazı dosyaları kopyalayıp işi bitirebiliyorsunuz. Ayrıca, bazı oyun denetleyicileri için kullanıma hazır bir destek sunulmakta ve sizin seviye atlamanıza yardımcı oluyor ve daha çabuk ilerleyebiliyorsunuz. Kodi önceden yüklenmiştir. Bu, kullanıma hazır demek oluyor.

Ne Değildir?

Recalbox, Retropie’den daha az emülatöre, daha az özelleştirme seçeneğine ve daha küçük bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

Recalbox cihazınız dahili emülatörlere ve Kodi’ye sahip olacak gibi görünüyor, eğer Linux’a daha derin bir giriş yapmak istiyorsanız muhtemelen Raspbian için yeni bir SD kart istemeniz gerekecek.

Kimin için?

Recalbox işin teknik kısmı ile pek ilgisi olmayan arkadaşınıza veya akrabanıza tavsiyede bulunmak için kullanışlı denilebilir. Süper basit kurulumu onlara yardım etmekten kaçınmanıza bile yardımcı olabilir. 🙂

 

Komut Satırı

Raspberry Pi ile Oyun Oynamak? Komut Satırı işinizi görür diyelim. Sadece zafer günü mü yaşamak istiyorsunuz? Basitlik seviyor ve işi uzatmak istemiyorsanız burası sizin yeriniz. Bakınız şimdi. Emülatör yok, egzotik bir işletim sistemi kurmanıza gerek yok. Bazı yerel linux oyunlarını komut satırından yükleyin. Uğraşmayın, oynayın gitsin. Zevkine varın işin. Zafer günü dediğimiz gibi 😉

Nedir?

Raspberry Pi üzerinde çalışması için yazılmış ve test edilmiş bir dizi yerli Linux oyunu var.

Bunların çoğunu komut satırını kullanarak paketlerden yükleyebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz. Kolaydır emin olun. Sadece bir Raspberry Pi varsa ve işletim sistemi Raspbian ise muhtemelen bir oyunu açmanın en hızlı yolu bu yoldur.

Ne Değildir?

Bu kesinlikle gerçek bir retro oyun değil. Bunlar daha sonra yazılmış ve retro havası katılmış oyunlardır.

Kimin için?

Bir eğlence peşindeyseniz sorun olmaz ama eğer gerçek dönemi yeniden yaşamaya çalışıyorsanız, bu iş tam olarak sizin aradığınız değil.

 

Raspberry Pi ile başka neler neler yaptık, bakmak isterseniz tıklamanız yeter, biliyorsunuz 😉

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x