Qt tabanlı e-kitap uygulaması –> Lector

Lector, Linux için yeni açık kaynaklı Qt tabanlı bir e-kitap uygulaması.

EPUB, MOBI ve AZW gibi en yaygın DRM içermeyen e-kitap dosyalarını ve CBZ veya CBR biçimindeki çizgi roman dosyalarını destekler.

Farkı anlamak için gelin birlikte biraz inceleyelim.

Geçen yaz Ubuntu için en iyi e-kitap okuyucu uygulamaları listelenmişti. O listede, o zamanlar bulunmadığı için Lektör dahil edilmemişti ancak halihazırda sunulan özelliklerin gücüne dayanarak, doğrudan listenin zirvesinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Ama bence çoğumuzun isteyeceği, ihtiyaç duyacağı ya da önemseyeceği tüm temel e-kitap özelliklerine sahip.

Diğer platformlardaki benzer uygulamalarda bulunan animasyonlu dokunuşlardan ne yazk ki Lector’da yok. (animasyonlar oynatılmıyor) Ancak oldukça dürüst olmak gerekirse, bu çoğu okuyucu için çok da önemli bir sorun değildir.

 

Kütüphane
Kurulumun basit olması süper bir şeydir bilirsiniz. Lector’u sadece e-kitaplarınızı sakladığınız klasöre yönlendirin ve gerisini o halletsin.

E-kitap kitaplığınızı, kitap kapakları tarafından ön tarafa taranabilir bir kitaplık içinde görüntüler (düzenli bir tablo görünümünde olduğu gibi).

Menü seçenekleri içerisinde, kitaplığınızdaki kitapları yazara, başlığa, son okunmaya vb. özelliklere göre sıralamanıza olanak tanıyan seçenekler vardır ve öğeleri manuel olarak filtrelemek için kolayca erişebileceğiniz kapsamlı bir arama seçeneği vardır.

E-kitap kitaplığınızı Lector’un içine aktardığınızda, dosyaları yeni bir konuma taşımaz veya kopyalamaz ancak bulundukları yere dizinler. Bu,

? çoğaltmaları önler

? uygulamanın veritabanını (ve dosya sisteminizi) sabit tutar ve temizler.

Okuma
Başlık, yazar adı, yayın yılı ve tür gibi e-kitap meta verilerini düzenlemek için kütüphane görünümünde görüntülenen herhangi bir kitaba sağ tıklayabilirsiniz.

Okuyucu moduna girmek için herhangi bir kitaba çift tıklayabilirsiniz.

Benzer bir e-kitap okuyucu ve yönetici uygulaması olan Bookworm gibi Lector da doğal olarak özelleştirilebilir.

E-kitap yazı tipini, sayfa rengini, yazı tipi boyutunu ve harf aralığını ve yakınlaştırma kontrollerini değiştirmek için de seçenekler vardır.

Farklı kitap türleri farklı sayfa renkleriyle ve yazı tipi kombinasyonlarıyla en iyi şekilde çalışabileceğinden, Lector sayfa görünümü ayarlarını hızla değiştirebileceğiniz ve “profiller” olarak kaydetmenize olanak tanıyan bir sisteme sahiptir.

Ayrıca, daha sonraki bir tarihte kolayca dönmek için sayfalara yer işareti koyabilirsiniz. Yer imleri kenar çubuğunu açarak istediğiniz zaman tüm yer işaretlerinizi görebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Mükemmel bir ePub okuyucu uygulama olmasının yanı sıra Lector, mobil e-kitap dosyalarını, Amazon azw, azw3 ve azw4 formatlarını açabilir ve yönetebilir. Çizgi roman dosya formatları cbr ve cbz de desteklenmektedir.

Lector ayrıca bir uygulama içi sözlüğe de sahiptir. Bu, uygulamadan ayrılmanıza gerek kalmadan karşılaştığınız herhangi bir kelime için hızlı bir şekilde doğru bir tanım bulmanıza olanak tanır.

Ayrıca, arama kullanarak kitaptaki belirli bir kelimeyi veya ifadeyi bulabilirsin.


Eksik / Planlanan Özellikler

Şu anda eksik olan tek önemli özellik, bir vurgulama aracı ve bir not / ek açıklama widgetı ancak bunlar geliştiricinin yapılacaklar listesinde yer alıyor!

Gelecekteki Lector sürümleri için planlanan diğer özellikler arasında, PDF kitapları, ek açıklamalar / notlar, GoodReads API entegrasyonu (yıldız derecelendirmeleri, öneriler vb.) ve ek sayfa modları (çift sayfa, sürekli, vb.) desteği bulunuyor.


Linux’ta Lector ePub Reader’ı deneyin

https://github.com/BasioMeusPuga/Lector

Lector, hala erken gelişim aşamasındadır ve kitap kurdu için tadı almak için sadece beta sürümleri mevcuttur. Tüm detaylar proje Github sayfasında bulunabilir.

Siz, özellikle herhangi bir e-kitap okuyucuyu kullanıyor musunuz? Hangi özelliklere ihtiyacınız var? Daha önce bahsetmediğimiz Linux için diğer ücretsiz epub okuyucuları biliyor musunuz?

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/lector-qt-ebook-reader-app-for-kde

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x