Python input() Fonksiyonu

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Python derslerinin bu serisinde altıncı ders olarak Python input() Fonksiyonu konusuna değinmeye çalışacağım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur. İsterseniz hemen başlayalım.

Python input() Fonksiyonu

Kullanıcıdan Bilgi Alma input() :

name = input("İsminizi giriniz: ")
print("Merhaba, " + name + "!")

Bu örnekte, input() fonksiyonu kullanıcıdan “İsminizi giriniz: ” metnini göstererek isim bilgisi alır ve kullanıcının girdiği değeri name değişkenine atar. Sonra print() fonksiyonu kullanarak kullanıcıya “Merhaba, [isim]!” şeklinde bir mesaj gösterir.

input() fonksiyonu, kullanıcının girdiği değerleri string olarak döndürür. Eğer kullanıcının girdiği değeri başka bir veri türüne dönüştürmek istiyorsanız, örneğin sayı olarak kullanmak istiyorsanız, öncelikle int() veya float() gibi fonksiyonları kullanmalısınız.

age = int(input("Yaşınızı giriniz: "))
print("Yaşınız:", age)

Bu örnekte, `input()` fonksiyonu kullanıcıdan “Yaşınızı giriniz: ” metnini göstererek yaş bilgisi alır ve kullanıcının girdiği değeri string olarak döndürür. Sonra `int()` fonksiyonu kullanarak string değerini int veri türüne dönüştürür ve `age` değişkenine atar. `print()` fonksiyonu kullanarak kullanıcıya “Yaşınız: [yaş]” şeklinde bir mesaj gösterir.

`input()` fonksiyonu, kullanıcının girdiği bilgileri okumak için kullanılır. Bu bilgileri almak ve işlem yapmak için kullanabileceğiniz birçok fonksiyon ve metotlar bulunmaktadır.type() fonksiyonu

Python’da type() fonksiyonu, verilen bir nesnenin veri türünü döndürür. Örnek olarak:

x = 5
print(type(x)) # <class 'int'>

y = "hello"
print(type(y)) # <class 'str'>

z = [1, 2, 3]
print(type(z)) # <class 'list'>

Bu örneklerde, type() fonksiyonu x, y ve z nesnelerinin veri türlerini sırasıyla int, str ve list olarak döndürür.

type() fonksiyonu, veri türünü kontrol etmek için veya veri türlerinin karşılaştırması yapmak için kullanılabilir. Örneğin:

if type(x) == int:
    print("x bir sayıdır.")
else:
    print("x bir sayı değildir.")

Bu örnekte, type(x) == int ifadesi x nesnenin veri türünün int olup olmadığını kontrol eder ve eğer x int ise, “x bir sayıdır.” yazdırır. Aksi durumda “x bir sayı değildir.” yazdırır.format() Metodu

Python’da format() metodu, metin içinde değişkenleri yerleştirmek veya metin içinde metin oluşturmak için kullanılır. Örnek olarak:

name = "John"
age = 30

print("My name is {} and I am {} years old.".format(name, age))

Bu örnekte, {} işaretleri yerine gelecek değişkenleri belirtir. format() metodu, {} işaretlerinin yerine name ve age değişkenlerinin değerlerini yerleştirir. Bu örnekte ekrana “My name is John and I am 30 years old.” yazdırır.

format() metodu ayrıca ile ile metin içinde belirli formatta veri yazdırmak için de kullanılabilir. Örneğin :

pi = 3.14159265
print("The value of pi is {:.2f}".format(pi))

Bu örnekte {:.2f} , 2 ondalık basamaklı bir float olarak yazdırılmasını sağlar. Bu örnekte ekrana “The value of pi is 3.14” yazdırır.

format() metodu, metin içinde değişkenleri yerleştirmek, metin oluşturmak ve verileri belirli bir formatta yazdırmak için kullanılır.
Arkadaşlar bu Python input() Fonksiyonu adlı yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer programlama ile ilgili yazılarımıza da bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x