Python Global ve Yerel Değişkenler

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Python derslerinin bu serisinde on sekizinci ders olarak Python Global ve Yerel Değişkenler İşlemleri konusuna değinmeye çalışacağım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur. İsterseniz hemen başlayalım.

Python Global ve Yerel Değişkenler

Yerel (Local) Değişken

Local variable, bir fonksiyon veya metod içerisinde tanımlanmış ve sadece o fonksiyon veya metod tarafından kullanılabilen bir değişkendir. Bu tür değişkenler, fonksiyon veya metod çalıştırıldığı sürece geçerlidir ve çalışması bittiğinde bellekten silinir. Örneğin, bir fonksiyon içerisinde tanımlanmış bir local değişken, o fonksiyon dışında erişilemez.

Global Değişken

Global variable, bir programda veya kod bloğunda tanımlanmış ve uygulamanın tamamı tarafından erişilebilen bir değişkendir. Global değişkenler, uygulama çalışmaya başladığı anda bellekte oluşur ve uygulama sonlandığında bellekten silinmez. Global değişkenler, fonksiyonlar veya metodlar içerisinde kullanılabilir ve fonksiyonlar veya metodlar dışında da erişilebilir. Örneğin, bir programda tanımlanmış bir global değişken, programın herhangi bir yerinde kullanılabilir.

Global İfadesi

Python’da global ifadesi, bir değişkenin yerel değil, global değişken olduğunu göstermek için kullanılır. Bir değişken global olarak tanımlanırsa, bu değişkenin programın herhangi bir yerinden erişilebileceği ve değiştirilebileceği anlamına gelir, yerine sadece o değişkenin tanımlandığı fonksiyon veya bloğun kapsamına sınırlı kalır. Global ifadesi, bir fonksiyon veya bloğun içinde tanımlanmış ve o fonksiyon veya bloğun dışından erişilmesi gereken bir değişken olduğunda kullanılır. Global ifadesi olmadan, fonksiyon veya bloğun içinde yapılan değişiklikler, o değişkenin değerini o bloğun dışında etkilemez.


Arkadaşlar bu Python Global ve Yerel Değişkenler adlı yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x