Neden Signal Messenger?

Merhabalar, bilenler bilir ki ben bu blogta uzun zamandır Telegram kullanımını övüyorum, kullanın diyorum, kullandırın diyorum vs. Şimdi de Signal Messenger kullanın diyorum. Peki neden Signal Messenger?

Öncelikle ne olduğuna bir bakalım, inceleyelim. Sonrasında neden benim için bir adım önde, ona bakalım.

  Signal öncelikle son derece popüler bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. O zaman biz neden bilmiyoruz diye düşünebilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok çünkü artık biliyorsunuz.
  Edward Snowdon, “Signal’i her gün kullanıyorum,” diyor. Nedeni? Basit: Signal hiçbir verinizi saklamaz, okumaz, analiz etmez. Uygulama, sizi tanımlamak için telefon numaranızı kullanır ve    hepsi bu kadardır. Kalan her şey şifrelenir (uçtan uca) ve Signal’in sohbetlere, medyaya, neyin söylendiğine veya tartışıldığına erişimi yoktur. Kısacası siz ne yapıyorsanız yapın, erişim yok.

Neden Signal kullanmalıyız?

 

Bu durumu milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook Messenger ile karşılaştırın ve aradaki fark gece ile gündüz arasındaki fark gibidir. Facebook, Facebook Messenger’da yapılan her şeyi görebilir, kaydedebilir, toplayabilir ve izleyebilir. Bu nedenle çoğu insan kişisel bilgilerinin ve verilerinin koruyucusu olarak Facebook’a güvenmiyor.

Ve bu, WhatsApp tarafından önerilen veri koruma değişiklikleriyle birlikte Şubat ayında yürürlüğe girmesiyle birlikte, birçok kişi artık temelli Signal’e geçiyor. Mahremiyetlerine değer veriyorlar, Facebook’un sohbetlerine dalmasını istemiyorlar ve Signal’in koşulsuz yaklaşımını seviyorlar, uygulama ayrıca % 100 ücretsiz.

Signal Messenger nasıl çalışır?

Signal, Android ve iOS ile masaüstü PC’ler, Mac’ler ve Linux bilgisayarlar için mevcuttur. Katılmak için gereken tek şey bir telefon numarasıdır.

Tasarım ve işlevsellik açısından Signal, WhatsApp ve Facebook Messenger’a çok benziyor. Dolayısıyla, yeni bir sistem öğrenmek istemediğiniz için yeni bir anlık mesaja geçme konusunda endişeleriniz varsa endişelenmeyin: Signal, WhatsApp ile aşağı yukarı aynı. Öğrenme zorluğu yaşamayacaksınız.

Signal ile telefonda anlık mesajlar gönderebilir, grup aramaları yapabilir (sekiz kişiye kadar), medya gönderebilir (fotoğraflar ve videolar), sohbetlere çıkartma ve gifler ekleyebilir, dosya aktarabilir ve hatta sesli arama yapabilirsiniz. Ayrıca, belirli bir süre sonra kendini imha eden mesajlar da bu özelliklere dahil.

Signal Messenger WhatsApp ve Facebook Messenger’dan daha güvenlidir.

Signal WhatsApp’a çok benzer bir yapıda çalışıyor olsa da, aslında çok farklı. Bununla birlikte, Signal’in temel felsefesi veri korumasıdır. Uygulamanın kaynak kodu ve günlükleri buna dayanmaktadır. Signal, her şeyin tamamen gizli olmasını sağlamak için kendi şifreleme protokolünü bile geliştirdi. Bu koruma seviyeleri, Signal sahiplerinin platformlarında olan her şeyi görmesini ve bunlara erişmesini imkansız hale getirir.

İsteseler bile yapamazlar, çünkü platformun tasarımı bunu imkansız kılıyor. Signal medyayı depolamıyor; Tüm sohbetleriniz ve medyanız telefonunuzda yerel olarak depolanır. Bu şekilde, Signal yalnızca sizi diğer Signal kullanıcılarına bağlamak için bir araç görevi görür.

Signal ayrıca tamamen açık kaynaktır, Signal’in kaynak kodunu görüntüleyebilirsiniz ve uygulamada gerçekleşen her şey uçtan uca şifreleme ile korunur, böylece bir konuşmada söylenen ve paylaşılanları yalnızca SİZ görebilirsiniz. Signal sahipleri verilerinize, konuşmalarınıza erişemez ve hatta ne paylaştığınızı ve arkadaşlarınıza ve ailenize ne gönderdiğinizi göremez.

Facebook ve diğer uygulamalar, kullanıcıları hakkında birçok veri toplar. Bu veriler saklanır ve bazı durumlarda pazarlama amacıyla kullanılır. Günümüzde veriler, 21. yüzyılın en önemli para birimidir. Sahip olduğunuz ve kontrol ettiğiniz ne kadar çok veri, o kadar fazla güce sahip olursunuz. Facebook’un küresel sahnede çok güçlü bir güç olmasının nedeni budur – diğerlerinden daha fazla veriye sahiptir.

Sinyal bunun tam tersi. Uygulamasını, kelimenin tam anlamıyla insanların onu nasıl kullandığı hakkında hiçbir şey bilmeyeceği şekilde tasarladı. FBI, Signal’in sahiplerini toplasa ve kullanıcıları hakkındaki bilgileri açıklamaya zorlasa bile, yapamazlar. Çünkü temel kodlarının temelini oluşturan platformun şifrelenmesi, kullanıcıları hakkında hiçbir şey bilmediklerini garanti ediyor.

Signal’in sizinle ilgili sahip olduğu veriler telefon numaranız, son bağlandığınız ve hesabı oluşturduğunuz tarihtir. Ve tam anlamıyla öyle. Daha fazla bilgi için Signal’in gizlilik ilkesine bakın.

Ya FBI ajanları hesabınız hakkında Facebook yöneticilerinden bilgilerinizi isterse? Facebook onlara bilmek istedikleri her şeyi söyleyebilir. Facebook, beğenileriniz, beğenmedikleriniz, resimleriniz, videolarınız ve konumunuz dahil olmak üzere platformunda şimdiye kadar söylediğiniz ve yaptığınız her şeyin bir kaydına sahiptir.

Signalin WhatsApp’tan farkı nedir?

Hem Elon Musk hem de Jack Dorsey platformu sosyal medyada tanıtmaya başladığında Signal şok yaşadı. Her ikisinin de Twitter’da çok sayıda takipçisi var. Bu da indirme sayısında büyük bir artışa neden oldu.

Facebook, 2021’in başlarında yayınlanan bir açıklamada, WhatsApp’ın gizlilik politikasının güncelleneceğini doğruladı. Belge ve değişiklikler uzun ve çoktu, ancak sorunun özü – çoğu insanın gözünde – WhatsApp’tı, Şubat 2021’den itibaren, kullanıcıları hakkında daha fazla bilgi Facebook’ta paylaşılacaktı.

İnternette orman yangını gibi yayılan bu değişikliğin haberi ve WhatsApp’a sağlam, güvenli ve özel bir alternatif arayanlar Signal’e geçiş yaptı. Facebook’un WhatsApp’a yaptığı değişikliklerden sonra Signal, Apple App Store ve Google Play Store’da en çok indirilen uygulamalardan biri haline geldi.

Signal ile diğer anlık mesajlaşma uygulamaları arasındaki fark nedir?

Telefonunuzda çalıştırdığınız hemen hemen her uygulamanın sahibi Facebook, Twitter, Google veya Apple’dır. Bu teknoloji şirketleri, verilerinizden geçimini sağlıyor. Sinyal farklı. Signal para kazanmak için verileri kullanmaz ve bunun yerine kullanıcılarından gelen bağışlara güvenir. İşe yönelik bu tamamen farklı yaklaşım, Signal’i WhatsApp, Facebook Messenger ve Google Chat’ten tamamen farklı bir canavar haline getiriyor.

Sahip olduğunuz YALNIZCA veri sinyali, uygulamanın çalışması için gerekli olan telefon numaranızdır. Adınız, e-posta adresiniz, konumunuz veya ev adresinizle değil, telefon numaranızla tanımlanırsınız. Sen temelde sadece bir sayısın, ne daha fazlası ne de daha azı. Ve bu tasarım gereğidir. Signal sizin hakkınızda hiçbir şey bilmek istemiyor. Bu bağlamda, Signal temelde Facebook karşıtıdır.

Signal Messenger ile Facebook veya başka bir teknoloji şirketinin platformdaki faaliyetlerinizi gözetlemesine gerek kalmaz. Böylece WhatsApp ve Telegram gibi diğer IM uygulamalarının esasen tüm avantajlarını elde edersiniz. Telefon numaralarıyla çalıştığı için, telefonunuza Signal kurduğunuzda, uygulamada diğer Signal kullanıcılarını kolayca bulabilir ve mevcut kişilerinize Signal’e katılmaları için bir davetiye gönderebilirsiniz.

 

Bu yazımızın da sonuna geldik. Program önerilerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x