Neden DuckDuckGo Kullanmalıyız?

Merhabalar, bugün gündemimde DuckDuckGo olacak. Uzun zamandır kullanma fırsatı bulduğum DuckDuckGo bana googledan sonra fazla bir yabancılık yaşatmadı. Ayrıca belirtmek gerekir ki, Google, kendini en büyük şirketlerinden biri haline getirmek için çok çeşitli cihaz ve hizmetler sunmaya devam ediyor. Bu hizmetleri ücretsiz tutmak için, Google sizinle ilgili verileri kaydeder ve hedefli reklamları göstermek için kullanır. Çevrimiçi gizlilik hakkındaki tartışmalar arttıkça, birçok insan bir alternatif arıyor. Bu alternatiflerden biri de arama motoru konusunda son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız  gizlilik odaklı DuckDuckGo yeni arama motoru tercihiniz olabilir.

Neden DuckDuckGo Kullanmalıyız?

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo kendisini “sizi izlemeyen arama motoru” olarak tanımlar. Çoğu arama motoru, arama verilerini toplar. Kaydedilen veriler, arama sonuçlarınızı kişiselleştirmek ve size hedefli reklamları göstermek için kullanılır. Ancak DuckDuckGo (DDG) sizi izlemiyor ve arama sonuçlarınızı kişiselleştirmemeyi tercih ediyor.

Site, kurulduğu günden bu yana, 2010 yılında ortalama 79.000 günlük aramadan, Nisan 2018 itibariyle günlük 23.5 milyon ve 16 milyar toplam aramaya ulaşarak sürekli olarak büyümüştür. Bu büyümenin bir kısmı DDG’nin Firefox ve Apple gibi tarayıcılarla olan ortaklıkları olmuştur.

DuckDuckGo Güvenelir mi?

Teknoloji şirketlerinin her ne kadar güvenilir olduklarını söyleseler de pek güvenilmektedirler. Bu nedenle DuckDuckGo’ya güvenliğini sorgulamanız doğaldır. Kurucunun gizlilik odaklı arka planı ve şirketin hayranlık uyandıran iş modeli mükemmel başlangıç ​​noktalarıdır.  DDG’ye güvenmek için daha fazla neden vardır.

Gizlilik Politikası Nedir?

Açık bir şekilde yazılan gizlilik politikası, aynı zamanda, topladıkları küçük miktar bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi vermek için okuma güvencesini de artırmaktadır. Anahtar paketler “IP adreslerini veya benzersiz Kullanıcı aracı dizelerini saklamıyorlar” ve yalnızca site ayarlarını kaydetmek için bir çerez ayarlanabilmektedir.

Güvence Beyanı Var mıdır?

DuckDuckGo’nun “… Mahkeme emriyle yasal taleplere uyacağız. Ancak, bizim durumumuzda, herhangi bir kişisel bilgi toplayamadığımızdan, onlara verilecek herhangi bir şey olmadığı için hiç böyle bir şey beklemiyoruz. ” şeklinde beyanı vardır. Bu demek oluyor ki mahkemelerden gelen talepler cevap vereceğiz, ancak ellerinde verecek her hangi bir verinin olmadığını bildireceklerini belirtiyorlar.Açık Kaynak Olması Büyük Bir Avantaj

Ücretsiz ve açık kaynak yazılımı (FOSS) kullanılarak oluşturulmasının yanı sıra DDG, yazılımlarının bir kısmını açık kaynak haline getirdi.

Sitenin tasarımlarının, mobil uygulamalarının, tarayıcı uzantılarının, beyaz listelerin ve anlık yanıtların çoğu DuckDuckGo’nun GitHub sayfasında bulunabilir. Birincil arama çekirdeği tescilli olsa da, sitenin diğer kısımlarının açık kaynak kullanımı, eğim göz önüne alındığında, herkesin kodu görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Aramanın Ötesinde

Ocak 2018’de DuckDuckGo, gizliliğinizi internet üzerinden korumanıza yardımcı olacak bir araç paketi sunarak, aramanın ötesine geçti. Tarayıcı uzantılarını ve mobil uygulamalarını, özel aramalarına izleme koruması, şifreleme ve hızlı erişimi de içerecek şekilde yeniledi. Güncelleme, bir sitenin gizliliğinizi ne kadar koruduğunu ölçmeniz için A’dan F’ye bir Site Gizlilik Dereceli notu da ekledi.

DuckDuckGo ve Google Arasındaki Fark Nedir?

Google, aramanın yanı sıra, Gmail, Google Dokümanlar, Drive, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere, web’in en çok kullanılan yazılımlarından bazılarını işletmektedir. Google’ın kişisel verilerinizin büyük miktarlara erişimi, sonuçlarının derinlemesine kişiselleştirilebileceği ve arama sayfalarının hepsini tek bir yerde bir araya getirdiği anlamına gelir. DuckDuckGo’un çizeceği herhangi bir kişisel verisi yoktur ve bu nedenle kendisini başka şekillerde öne çıkarır.

DuckDuckGo, gizlilik odaklı ortam, Google’ın yüksek hedefli ortamının neredeyse tam tersidir. Kişiselleştirilmiş reklamlar, kişisel arama sonuçları ve filtre  yoktur. Bakış açınıza bağlı olarak, bu DDG’nin en iyi veya en kötü özelliklerinden biridir.

DuckDuckGo Uygulamaları ve Uzantıları Hangileridir?

Bu noktada, çoğumuz zaten işletim sistemlerine, tarayıcılara ve uygulamalara çok fazla gömülüyor. Google’ın neredeyse tüm cihazlarda, ekranlarda ve tarayıcılarda bu kadar geniş çapta erişilebilir olması, DuckDuckGo’nun ihtiyacınız olan her yerde hazır olması gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle DDG, artık yalnızca web’in yanı sıra, özel aramalarına gizlilik odaklı özellikler ekleyen mobil uygulamalar ve tarayıcı uzantıları sunuyor.Eklenti Olarak DuckDuckGo 

DuckDuckGo, çoğu yaygın bir arama sağlayıcısıdır, Chrome, Firefox, Opera ve Safari kullanıcıları DuckDuckGo uzantısını yükleyebilir. Uzantı, gizli reklam izleyicilerini engeller, siteleri bulunduğu HTTPS’ye zorlar ve DDG’nin aramasına hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

DuckDuckGo Mobil 

DuckDuckGo’nun Android ve iOS teklifleri, tarayıcı uzantılarında bulunan özelliklere dayanır. İzleme önleme, şifreleme ve DDG’nin özel araması, en az bir mobil web tarayıcısında yerleşik olarak bulunur. Tarayıcıdaki bir yangın simgesi tüm göz atma verilerini silmenizi ve tüm etkin sekmeleri kapatmanızı sağlar.

 

Evet arkadaşlar, bu yazının da sonuna geldik. DuckDuckGo kullanmanızı öneriyorum. Varsa başka arama motoru önerileriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

 

Kaynak : https://www.sonsuzteknoloji.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Serhat
Serhat
4 yıl önce

Mobilde özellikle Brave tarayıcı ve DuckDuckGo arama motoru o kadar mükemmel bir uyum içerisinde oluyor ki anlatamam. Herkese tavsiyem hem brave tarayıcıyı hem de DuckDuckGo ‘yu kullanmalarıdır.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x