Linux İşletim Sisteminde Oyun Nasıl Oynanır?

Günümüzde en popüler oyunlar Linux için mevcut değil ancak Windows PC için mevcut durumda. Bu durumda Linux’ta Windows oyunları nasıl oynanır sorusu ortaya çıkıyor. Wine, PlayOnLinux ve CrossOver gibi araçların yardımıyla, Linux’ta popüler Windows oyunları oynayabilirsiniz.

Wine

Wine, Linux, BSD ve OS X gibi sistemlerde Windows uygulamalarını çalıştırabilen bir uyumluluk katmanıdır. Wine yardımıyla, Linux’da bir dizi Windows uygulaması yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtımı deposunda olduğu gibi Ubuntu’da veya başka bir Linux’da Wine kurulumu kolaydır. Wine tarafından desteklenen, göz atabileceğiniz büyük bir uygulama ve oyun veritabanı vardır.


CrossOver

CrossOver, Wine’a profesyonel ve teknik destek getiren geliştirilmiş bir Wine sürümüdür. Ancak Wine’ın aksine, CrossOver özgür değildir. Bunun için yıllık lisans satın almanız gerekir. Yılda 48 dolar verebilecek durumdaysanız sadece sağladıkları destek için CrossOver’ı satın almanız daha mantıklı olacaktır.


PlayOnLinux

PlayOnLinux da Wine üzerine kuruludur ancak farklı şekilde uygulanmıştır. Farklı bir arabirime sahiptir ve Wine‘dan biraz daha kolay kullanılır. Wine gibi PlayOnLinux da özgürdür. PlayOnLinux tarafından desteklenen uygulamalara ve veritabanlarına göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x