Linux için En İyi Açık Kaynak Video Oynatıcıları

Linux’ta hangi video oynatıcıyı kullanmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? İşte karşınızda En İyi Açık Kaynak Video Oynatıcıları.

Linux’ta Hulu, Prime Video veya Netflix’i izleyebilirsiniz. Ayrıca YouTube’dan video indirebilir ve daha sonra izleyebilirsiniz veya Netflix ve diğer akış hizmetlerini alamadığınız bir ülkedeyseniz, Linux’ta Popcorn Time gibi torrent hizmetlerine güvenmeniz gerekebilir.

Filmleri ya da TV dizilerini veya diğer video içeriklerini bilgisayarlarda izlemek henüz bir ‘eski gelenek’ değildir. Genellikle, Linux dağıtımınızla birlikte gelen varsayılan video oynatıcı ile devam edersiniz (bu herhangi bir şey olabilir).

Varsayılan oynatıcıyı kullanmayla ilgili bir sorununuz olmayacak – ancak, özellikle daha fazla açık kaynaklı video oynatıcı seçeneği (veya varsayılan seçeneğe alternatifler) istiyorsanız, okumaya devam etmelisiniz.

En İyi Açık Kaynak Video Oynatıcıları

 1. VLC Media Player 
  sudo apt install vlc
 2. MPlayer
  sudo apt install mplayer mplayer-gui
 3. SMPlayer
  sudo apt install smplayer
 4. MPV Player
  sudo apt install mpv
 5. Dragon Player
  sudo apt install dragonplayer
 6. GNOME Videos
  sudo apt install totem
 7. Deepin Movie
  sudo apt install deepin-movie
 8. Celluloid
  flatpak install flathub io.github.GnomeMpv
 9. Parole
  sudo apt install parole
 10. Xine Multimedia Engine
  sudo apt install xine-ui

En çok kullanılan VLC Player hakkında biraz konuya açıklık getirmek gerekirse,

 • Yerleşik kodekler
 • Özelleştirme seçenekleri
 • Platformlar arası
 • Desteklenen her video dosyası biçimi
 • Ek işlevsellikler için mevcut uzantılarVLC Media Player tartışmasız en popüler açık kaynaklı video oynatıcıdır. Sadece Linux ile sınırlı değil, aynı zamanda her platform (Windows dahil) için olmazsa olmaz bir video oynatıcı.

Çeşitli dosya formatlarını ve kodekleri işleyebilen oldukça güçlü bir video oynatıcıdır. Kaplamaları kullanarak görünümünü özelleştirebilir ve belirli uzantıların yardımıyla işlevleri geliştirebilirsiniz. Altyazı senkronizasyonu, ses  ya da video filtreleri, vb. gibi diğer özellikler de mevcuttur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x