Kripto Cüzdanınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Kripto para birimi, üçüncü taraf güven bariyerini kırarak merkezi bankacılık sistemine çözüm olarak selamlanıyor. Cryptocurrency, işlemlerin uçtan uca olmasını sağlar ve bu işlemlere değişmezlik sağlar.
Genel olarak, insanlar kripto para birimi kelimesini duyduklarında hemen Bitcoin’i düşünürler. Bununla birlikte, Bitcoin şu anda en değerli kripto para birimi olmasına rağmen, var olan başka birçok kripto para birimi var. Ethereum, yükselen değeri nedeniyle son zamanlarda çok ilgi görüyor. Ethereum’a yatırım yapan veya madeni paraları kendiniz çıkaranlardan biri olabilirsiniz. İşte madeni paralarınızı güvence altına almak için en iyi kripto cüzdanlarından bazıları.
Kripto nedir?

Kripto Cüzdanı nedir?

Bir kripto cüzdanı, nakit tutmak için kullandığınız fiziksel cüzdana benzer. İşlem yapmak için kripto para biriminizi saklamak için kullanılır. Kripto para borsaları, diğer insanlardan para alıp takas edebileceğiniz yerlerdir ve cüzdan genellikle platformda oluşturduğunuz hesabın bir parçasıdır. Çevrimiçi cüzdan sizin için bir banka hesabı görevi görür.

Ayrıca bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda bir cüzdan kurabilirsiniz. Sundukları özellik setine göre seçilebilecek birkaç kripto cüzdanı vardır.

Banka hesapları ve kredi kartları gibi kripto cüzdanınızın güvenliğini sağlamak için belirli adımlar atmalısınız. Dikkatli olmazsanız hırsızlığa karşı oldukça hassastır. Ve işlemleri yöneten bir otorite olmadığı için, kazandığınız her şeyi kötü niyetli bir oyuncuya kaptırabilirsiniz.

Birçok kripto cüzdanı çok yönlüdür, yani sadece bir tane değil, farklı kripto para birimleri tutabilirler.

Kripto Cüzdan Türleri

Kripto cüzdanlar, sağladıkları özelliklerin sayısına göre başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte, iki türe ayrılabilirler:
  • Hot Wallet

Sıcak cüzdan, anlaşılması en kolay olanıdır çünkü bunu her gün örnekte görüyoruz. Banka kartı/kredi kartı, sahip olduğunuz banka hesabının bir uzantısıdır. Süpermarkette veya çevrimiçi mağazalardan alışveriş yapmanızı sağlar.

Benzer şekilde, sıcak bir cüzdan, Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir kripto para birimi gibi kripto para biriminizi depolar. Binance ve Coinbase gibi borsalardaki cüzdan, sıcak cüzdanın başka bir örneğidir. Bir anda ortaya çıkacak nedenlerden dolayı, sıcak bir cüzdan büyük miktarda madeni para tutmak için ideal değildir.

Ücretsiz kripto para cüzdanlarıyla başlayabilirsiniz, ancak ileri düzey kullanıcılar ücretli seçenekleri daha uygun bulabilir.

  • Cold Wallet

Soğuk cüzdan, donanım tabanlıdır ve kripto para servetinizi korumanın en pratik ve güvenli yoludur. Donanım cüzdanı, bilgisayarınıza takılan bir USB flash sürücüye benzer. Yedek görevi gördüğü için herhangi bir işlem yapmadan önce bir cihaza bağlanıp kilidin açılması gerekir.

İnternete bağlanmadığı için çevrimdışı cüzdan olarak da adlandırılır. Çevrimiçi olmadığı ve bir işletim sistemi çalıştırmadığı için, soğuk bir cüzdanın hacklenmesini neredeyse imkansız hale getirir. Birisi donanım cüzdanınıza sahip olsa bile, parola olmadan kilidi açamaz.

Güvenlik avantajlarına rağmen, donanım cüzdanları, ücretsiz olmadıkları için yazılım muadillerinden biraz daha karmaşıktır ve tüm kripto para servetinizi tutan fiziksel bir nesneyi korumak zor olabilir. Ancak nihayetinde güvenlidir, çünkü yalnızca kripto paranızı tutmak için tasarlanmıştır, böylece kötü amaçlı yazılım saldırılarını önler.

Başka bir örnek kağıt cüzdandır. Özel anahtarınızı saklayan bir kağıda bir QR kodu basılmıştır. Herhangi bir işlem yapmak istediğinizde, kimlik doğrulaması için QR kodunu taramanız yeterlidir.

Kripto Cüzdanı nasıl korunmalıdır?

Kripto Cüzdanınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

  • Özel Anahtarı Asla Paylaşmayın

Cryptocurrency, iki çift şifreleme anahtarı içeren genel anahtar şifrelemesine dayanır: genel ve özel. Açık anahtar, sizinle işlem yapmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Ancak özel anahtar, sahip olduğunuzdan asla çıkmaması gereken yakından korunan bir sırdır.

Özel anahtar, bir işlem yapmak için kullandığınız şeydir. Cüzdanınız, paranız hakkındaki bilgilerin yanı sıra bir işleme izin veren anahtarı da saklar. Özel anahtar, kimliğinizi alıcıya doğrulayan dijital bir imza oluşturmak için kullanılır.

  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

İki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirilirse, dijital hesaplara yetkisiz erişimlerin çoğu önlenebilir. Herhangi bir erişim verilmeden önce kimliğinizi doğrulamak için iki aşamalı bir süreci içerir. İki faktörlü kimlik doğrulama, sahip olduğunuz bir şeye (cihaza) veya doğal olarak sahip olduğunuz bir şeye (biyometri) dayanır.

En yaygın yol OTP’dir (Tek Kullanımlık Şifre). Kayıtlı cihazınıza giriş işlemi için ikinci şifre olarak gönderilen rastgele oluşturulmuş bir koddur.

  • Borsalarda Kripto Para Tutmayın

Dijital cüzdan, Binance gibi platformlarda açtığınız hesabın bir parçasıdır. Uygun ama çok riskli.

Borsalar, özel anahtarlarınız üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayan saklama cüzdanlarıdır. Platformdaki olası bir saldırı, özel anahtarınızı bilgisayar korsanlarına verebilir. Ve hiç duyulmamış bir şey değil – kripto para borsaları her zaman siber suçlular tarafından vuruluyor.

  • Kripto Paranızı Yedekleyin

Sıcak cüzdanınızda asla yeterinden fazla bozuk para bulundurmayın. Boşaldığında yeniden doldurulan bir arabellek hesabı gibi davranın. Yedeklemeniz, kripto para biriminizin cihazınıza bulaşabilecek kötü amaçlı yazılımlara veya verileri silen bir sistem arızasına karşı korunmasını sağlayacaktır.

  • Yedeklemenizi Şifreli Tutun
Donanım cüzdanı gibi soğuk depoda kripto para biriminizi yedeklemeye ek olarak, cüzdanı güçlü bir parola ile şifreleyin. Ve her zaman kurtarma için çekirdek parolayı, kaybetmeyeceğiniz bir yerde çevrimdışı olarak saklayın.
  • Çoklu İmza Anahtarlarını Düşünün

Filmlerin nükleer silahları başlatmak veya güvenli bir tesise erişmek için iki anahtar aracılığıyla kimlik doğrulamayı nasıl gösterdiğini hatırlıyor musunuz? Çoklu imza aynı şekilde çalışır. Buradaki fikir, sizden başka birinin bir işlemi doğrulamak için kullanılan başka bir özel anahtara sahip olmasıdır.

Bir bilgisayar korsanı özel anahtarınıza erişirse, kripto para biriminizi harcamak için diğer anahtara ihtiyacı olacaktır.

  • Kimlik Avına Karşı Dikkatli Olun

Kimlik avı, kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandıran bir tekniktir. Her yıl yeni kurbanlar oluşturan en tehlikeli ve yaygın siber dolandırıcılıklardan biridir.

Herhangi bir eki açmadan önce daima gönderenin e-posta adresini doğrulayın. Aciliyet hissi uyandıran mesajlardaki bağlantılara tıklamayın. Yazılımları her zaman resmi web sitelerinden indirin ve asla üçüncü taraf web sitelerinden indirmeyin.

  • HTTPS’yi kullanın

HTTPS, kullanıcı ve web sunucusu arasında şifrelemenin varlığını belirtir. İkisi arasındaki herhangi bir alışveriş, hiçbir üçüncü tarafın verileri okuyamamasını sağlamak için her zaman şifrelenecektir.

Web tarayıcınıza HTTPS Everywhere eklentisini yükleyin, böylece her zaman bir web sitesinin şifreli sürümüne ulaşırsınız.

Sonuç :

Cryptocurrency asal durumda ve bazıları en iyi günlerinin henüz gelmediğini iddia edebilir. Hackerlar paranın olduğu yere gider. Cryptocurrency, sadece yatırım yapmak ve bu yatırımdan bir miktar getiri elde etmek isteyen birçok alıcıyı kendine çekmiştir. Ancak, dijital alanın çeşitli tehlikelerini tanıyacak ve bunlarla başa çıkacak kadar teknoloji konusunda bilgili değiller.

İster kripto para biriminde yeni olun, ister bir ara yatırımcı olun, bu ipuçları kripto cüzdanınızı korumanıza izin verecektir.

 

Bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x