Kişisel Çevrimiçi Güvenliğinizi Artırmanın Yolları

Merhabalar, bugün sizlere çevrimiçi olduğunuzda kendi güvenliğinizi nasıl artırırsınız onu anlayacağım. İsterseniz hemen başlayalım, işte Kişisel Çevrimiçi Güvenliğinizi Artırmanın Yolları :

Her ay neredeyse düzenli olarak bilgisayar korsanlarının güvenli olması gereken bilgilere erişim sağladığına dair haberler duyuyoruz. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Londra’dan Avustralya’ya milyarlarca kullanıcının bilgileri, büyük şirketlere yönelik bilgisayar korsanlığı faaliyetleri ile birlikte ihlal edildiğini gördük. Ayrıca Uber ve Target gibi şirketlerin hepsi bilgisayar korsanlarının kurbanı oldu.

Ayrıca yaptığınız hemen hemen her çevrimiçi etkinlikle kendinizi riske atabileceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Kapsamlı algoritmalar ve güvenlik yazılımları eklemek biraz korkutucu. Çevrimiçi bilgisayar korsanlığı riskinizi düşük tutmak, güvenliğinizden çok etkinliğinizle ilgilidir.

Doğru korumayı elde etmek için en yüksek puan alan güvenlik eklentileri için bir paket harcamanıza veya Avustralya’nın sunduğu en iyi siber güvenlik kariyerinden birinde kurs almanıza gerek yok. Çevrimiçi güvenliğinizi artırabileceğiniz birkaç kolay yönteme bakalım.

Kişisel çevrimiçi güvenliğimi nasıl sağlarım?

Kişisel Çevrimiçi Güvenliğinizi Artırmanın Yolları

  • Tarayıcınızı Güncelleyin.

Telefonunuzda, dizüstünüzde veya PC’nizde güncellemeler olduğuna dair her uyarı aldığınızda aslında bilgilerinizin tehlikeye atılabileceğine dair bir uyarı alıyorsunuz. Güncelleştirmeler sizin güvenliğinizi üst seviyede tutmak için var. Her çevrimiçi olduğunuzda, aslında kendinizi saldırıya uğrama veya dolandırılma riskiyle karşı karşıya bırakıyorsunuz. Cihazlarınızdaki güncellemeleri geciktirmemeniz çok önemlidir. En iyi güvenlik koruması için web tarayıcınız her zaman en güncel sürümlerle çalışıyor olmalıdır.

Tarayıcı Önerim : Brave Browser 

  • VPN Kurun.

VPN, sanal bir özel ağdır. İnternete her bağlandığınızda, sahip olduğunuz her tuş vuruşu ve site ziyareti internet sağlayıcınızla paylaşılıyor. Bu şeffaflık sizi bilgisayar korsanlarının saldırılarına açık hale getirir. Cihazlarınıza bir VPN eklemek, bilgilerinizi korur ve çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutar. Basit bir ifadeyle, çevrimiçi etkinliğinizin bir tel tünel boyunca sağlayıcınıza iletildiğini düşünün; VPN size başkalarının görmesi imkansız olan özel bir tünel sağlar. Bu, IP adresinizi gizli tutar ve kırılması daha zor olur. Yenilikçi şifreleme sayesinde bir VPN, çevrimiçi etkinliğinizi gizler ve sizi güvende tutar.

VPN Önerim : Fastest VPN

 

  • Şifre Yöneticisi Kullanın.

Çoğu kişi, çevrimiçi güvenliğin en önemli maddesinin güçlü bir parolaya sahip olmak olduğunu bilir. Küçük ve büyük harfler, sayılar ve sembollerin birleşimi, çoğu bilgisayar korsanını uzak tutacak güvenli bir parola oluşturabilir. Sorun, muhtemelen hepsi bir şifre gerektiren birden fazla program ve çevrimiçi üyelik kullanıyor olmanızdır. Tüm parolalarınızı düzenli tutmaya çalışmanın güçlüğü, çoğu insanın her şey için bir veya iki parola kullanmayı tercih etmesinin nedenlerinden biridir. Bu sizi riske açık bırakabilir. Bilgilerinizi güvende tutmak ve tüm parolalarınızı doğru tutmak için bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Bu yenilikçi programlar, tüm farklı hesaplarınız için oturum açma bilgilerinizi girmeniz için bir ana parola kullanmanıza olanak tanır.

Dünya çapında kolaylık ve eğlence sunan, ancak aynı zamanda risk taşıyan dijital bir dünyada yaşıyoruz. Evet, bu güvenlik ipuçlarını takip etmek göz korkutucu, ancak bilgilerinizi ve kimliğinizi çevrimiçi ortamda güvende tutmak için küçük bir çabaya değer.

Şifre Yöneticisi Önerim : Sticky Password

 

  • Konumunuzu Paylaşırken Dikkatli Olun.

Facebook’ta herhangi bir durum veya resim paylaştığınızda, yabancı bir konuma giriş yaptığınızda veya Instagram’da bir fotoğraf yüklediğinizde, konumunuzu tüm dünya ile paylaşıyorsunuz. Nasıl? Bir resim, durum vb. paylaştığınızda, büyük olasılıkla mevcut konumunuzu da etiketleyeceksiniz. Bu, insanların şu anda nerede olduğunuzu bilmelerini sağlayabilir. Ayarladığınız gizlilik ayarlarına bağlı olarak, resimleriniz ve de durumlarınız milyonlarca yabancı tarafından görülebilir.

Önerebileceğim en iyi yöntem gizlilik ayarlarınızı kontrol etmenizdir.

  • Oturumu Kapatmayı Unutmayın.

Sosyal medya siteleri bir hatıra defteri gibidir; tonlarca bilgi eklersiniz ve bunları arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşırsınız. Herhangi bir yabancının veya davetsiz misafirin kişisel verilerinize erişmesini önlemek için, sosyal medya hesaplarınızdan HER ZAMAN çıkış yapmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız saldırganlara imkan verirsiniz.

Kullanıcılar bir sosyal medya platformunda oturum açıldığında tarayıcı penceresini kapatmanın davetsiz misafirlerin hesabınıza erişimini durdurmak için yeteceğini düşünebilir. Yine de hesabınızda oturum açacağınızı ve sizi çevrimiçi gizlilik tehditlerine karşı savunmasız bırakacağınızı bilin. Bunun olmadığından emin olmak için, onları kullanmayı bitirdiğinizde bu sitelerden çıkmanız gerekir.

  • Şüpheli E-postalarla Etkileşim Kurmayın.

Bir e-posta kimliğiniz varsa, çok sık açılan bu istenmeyen e-postaları görmüş olabilirsiniz. E-posta, dolandırıcıların birçok masum insanı kandırmasını kolaylaştırdı. Kimlik avı e-postaları içindeki herhangi bir bağlantıya tıklamak veya sadece e-postaları açmamalısınız. Yoksa bu durum cihazınıza kötü niyetli saldırıların yolunu açacaktır. E-postanın anonimliği ve tek tıklama ile binlerce kişiyle kolayca iletişim kurma yeteneği vardır. Böylece bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların tek seferde yüzlerce kişiyi hedeflemesini sağlar.

Bu dolandırıcılık e-postalarını silerek sorunu çözebilirsiniz. “Şanslı çekilişle 1.000.000 $ kazandınız” başlıklı bir e-posta görseniz bile, bu tür e-postaları açıp yanıtlamayın ve hemen kaldırın.

Ayrıca, e-posta sağlayıcınızın bunu bir spam e-posta olarak tanımlaması ve gelmelerini engellemesi için bunları bildirin.

 

Birçok güvenlik önlemini sizlerle paylaşmaya ve size anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olur. Daha fazla yazıya buradan erişebilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x