İnternet Sansürü Nedir?

Merhabalar, bu yazımızda internet sansürü nedir sorusuna cevap arayacağız. On yıllar geçti ve internet bugün var olan en büyük şeylerden biri olmaya devam ediyor. İnternetin, herkesin erişebileceği, fayda sağlayabileceği veya katkıda bulunabileceği ücretsiz ve açık bir alandır. İnternet dünyadaki hemen hemen her ülkede varolan sansüre tabidir.

Bu sansürler, özellikle çocuklar için herkes için güvenli bir internet deneyimini desteklemektedir, ancak bunların çoğu ulusal çıkarlar altında işaretlenmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, ifade özgürlüğünü veya ulusal çıkarlar için gerekli gördüklerini kısıtlamak için internet erişimini kısıtlıyor.

Sansürün şiddeti ülkeler arasında değişmektedir. Demokratik ülkelerin sansür üzerinde ılımlı kontrol sahibi olmaları muhtemelken, totaliter hükümetler ciddi sansür uygular ve ülke içinden erişilebilecekleri sınırlar.
Sansür sadece hükümetlerle sınırlı değildir; İnternete erişmenizi sağlayan varlıklara filtre uygulayabilir. Makro düzeyde, bir hükümet ne tür içeriğe izin verildiğini belirler ve İnternet Servis Sağlayıcıları veya onları denetleyen bir düzenleyici organ bu planı uygulamaya koyar. Bir kuruluşta çalışıyorsanız veya bir üniversitede eğitim görürseniz, bazı sansürlerle de karşılaşma şansınız vardır.

Bloğumuzda bu tür sansür uygulamalarını tartışacağız ve size bunları atlamanın basit bir yolunu göstereceğiz.

Sansür nedir?

İnternet Sansürü Nasıl Çalışır?

İnterneti herkese açık olan ücretsiz kaynak olarak düşünme eğilimindeyiz. Ancak gerçek şu ki, internete erişmeyi mümkün kılan yerel bir altyapı var. İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS), internetteki milyarlarca cihaza açılan kapınızdır. İnternet terimi, neredeyse birbirinden ayırt edilebilen ve dünya altyapısı etrafındaki fiziksel iletişim yoluyla iletişim kurabilen küresel bir cihaz ağını tanımlar. Veriler, son olarak hedefe ulaşmadan önce birkaç durak yapar. Bazı ISS’ler internete erişmek için daha büyük, diğer ISS’lere bağlanabilir.

ISS, bir web sitesini ziyaret etmek kadar basit bir şeyle bile her şeyi işlemekten sorumludur. İstek önce ISS’de durur ve daha sonra doğru etki alanı adını bulmak için DNS sunucusunu arar. İstediğiniz web sayfası ISS’ye gidiyor ve sonra size geri dönüyor. Her şey o kadar hızlı gerçekleşiyor ki, cihazımızdan başka bir şeyden asla şüphelenmiyoruz ve hedef sunucu dahil oluyor.ISS ziyaret etmek istediklerinizin farkında olduğundan, belirli anahtar kelimeleri veya web sitelerini sansürleyebilir. İstenen içeriğe erişmenizi engelleyecektir.

İnternete erişebilmeniz için başkalarına güvenirken daha fazla durak eklenir. Şirket ağları, kullanıcıların tüketebilecekleri bant genişliği miktarını sınırlamak gibi, işyerindeki sosyal medya hesaplarına erişmesini önlemek için İnternet erişimini sınırlandırabilir. Benzer şekilde üniversiteler, telif hakkıyla korunan içerik sunan pornografik sitelere ve web sitelerine erişimi filtreleyebilir.

Sansürün coğrafi kısıtlama olmadığı unutulmamalıdır. Coğrafi kısıtlama, bölgesel düzenlemelere ve içeriğin yalnızca belirli bölgelerde kullanılabilmesine dayanmaktadır. Örneğin, bir çevrimiçi e-ticaret mağazası yalnızca bazı bölgeler için farklı fiyat noktaları sunacaktır. Netflix gibi akış hizmetleri, kitaplığını içeriğin düzenlenmediği veya yayıncının tüm bölgeler için içeriğe izin vermediği bölgeler için seçecektir.Sansürü Güçlü Ülkeler

Demokratik ülkeler, özgür konuşma ve gizlilik hakkı gibi kuralları dikte etmek için iki görüş arasındaki müzakere sonucuna izin verme konusunda güçlü bir ilkeye sahiptir. Ancak rejimler tarafından yönetilen ülkelerde sıkı bir sansür uygulanmaktadır. Bu ülkeler arasında Çin, Kuzey Kore, İran ve BAE yer alıyor.

Örneğin Çin, internetin bazı kısımlarını vatandaşlarına kısıtlayan Büyük Güvenlik Duvarı’na sahiptir. Çin’de engellenen web siteleri ve hizmetler arasında Facebook, Instagram, WhatsApp, YouTube, DailyMotion, The Guardian, Bloomberg bulunur. Liste büyük ve birçok önemli isim içeriyor.Sansür Nasıl Atlanır?

Bazı ülkeler sansürleri geçebileceğini bildikleri için VPN hizmetlerinin kullanımını açıkça yasaklıyor. VPN hizmetleri, yalnızca hangi hedefe gitmek istediğini değil, bir kullanıcının hangi etkinliği yaptığını tespit etmenin bir yolu olan Deep Packet Inspection’ı (DPI) atlar.

VPN sizi global sunucularından birine bağlar ve şifreli tünel veri paketlerini sunar. Bunun anlamı, ISS’nin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi ve veri paketlerinin içeriğini görememesidir. VPN web isteklerinizi sunmak için DNS sunucularını kullanır. OpenVPN, HTTPS trafiği için kullanıldığından ISS’nin engelleyemediği 443 numaralı bağlantı noktasında çalışır ve engellenmesi interneti tamamen engellemek anlamına gelir.

Şifreleme, bir VPN’in taç mücevheridir.  VPN tarafından kullanılan AES 256 bit şifreleme güvenliği, üçüncü taraflara karşı en zorlu güvenlik biçimini sağlar.Sonuç

Gizlilik ve internete bütünüyle erişim her bireyin hakkıdır. Hükümetler, ISS’ler ve kuruluşlar bunu gerçekleştirmeyi imkansız hale getiriyor, ancak bir VPN bunu gerçeğe dönüştürüyor. VPN, bölgesel içerikten her zaman bir tık uzakta olmanız için size hizmet veren küresel bir sunucu listesi sunar.

——————————————————————————————-

Arkadaşlar İnternet Sansürü Nedir? yazısının da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer “İnternet Sansürü Nedir?” örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x