Instagram Kimlik Avı

Merhabalar, bu yazımızda Instagramda gerçekleşmesi mümkün olan Instagram Kimlik Avı üzerine konuşacağız. İsterseniz hep birlikte bir bakalım, nasıl korunabiliriz bunun üzerine fikirler yürütelim. Buyrun…

Instagram Kimlik AvıKimlik avı ciddi bir endişe kaynağıdır; kimlik bilgilerini veya diğer veri türlerini ele geçirmek amacıyla şüpheli olmayan kullanıcıları kötü niyetli bağlantılara çeker. Sosyal medya kullanıcıları, kimlik avı girişimlerinin sık hedefidir. Dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan lider bir sosyal medya platformu olan Instagram, bilgisayar korsanlarının en büyük hedeflerinden biridir. Bir Instagram kullanıcısıysanız veya herhangi bir sosyal medya platformunu kullanıyorsanız, Instagram’da kimlik avını nasıl önleyeceğinizi öğrenmeniz için büyük bir ihtiyaç vardır.

Instagram kimlik avından nasıl korunabiliriz?

 

Kimlik Avı Hakkında Kısa Bir Açıklama

Kimlik avı, bir kullanıcıyı kişisel bilgilerini ifşa etmesi için cezbeden sahte bir tekniktir. Bilgisayar korsanları, hesapları ele geçirmek için kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri çalmak üzere kullanıcıları hedeflemek için kimlik avı kullanır. Kimlik Avı, yalnızca dikkatinizi çekmek için yanlış bir senaryo oluşturarak bir kullanıcıyı kandırma girişimi olduğundan, herhangi bir sayıda amaç için kullanılabilir. Kimlik avı, kimlik bilgilerini çalmak veya bir kullanıcının bir şey üzerinde işlem yapmasını sağlamak için olsun, birçok kötü amaçlı saldırının arkasındadır.

Hızlı bir örnek, kötü niyetli kişilerin kullanıcılara hesaplarının askıya alındığı veya olağandışı bir etkinlik gördüğü ve acil müdahale edilmesi gerektiği konusunda uyaran sahte e-postalar göndermesidir. Aciliyet duygusu, kullanıcının şüpheyi atlamasına ve şifreyi sıfırlamak için kullanıcıyı bir oturum açma sayfasına götüren kötü niyetli bir bağlantıya tıklamasını sağlar. Sahte giriş sayfası gerçek gibi görünse de aslında bir tuzaktır. Kullanıcı kimlik bilgilerini girdiğinde, bilgisayar korsanı bunları alır ve kullanıcının hesabına erişebilir.Instagram Kimlik Avı Önleme İpuçları

Kimlik avını önlemeye yönelik ilk şey, kimlik avını tanımlamaktır. Banka hesabı gibi çok önemli bir şey olduğunda bilgisayar korsanlarının tuzağına düşmek kolaydır. Ancak bir adım geri atın ve herhangi bir şeye tıklamadan veya indirmeden önce mesajı değerlendirin. Kendinize şu önemli soruları sorun:

  • Gönderenin e-posta adresi yasal mı?
  • E-posta dilbilgisi veya yazım hataları içeriyor mu?
  • E-postadaki URL sizi farklı bir etki alanına mı götürüyor?
  • E-posta, mesajın geri kalanını görüntülemek için bir dosya indirmenizi mi istiyor?

Bunlar, herhangi bir işlem yapmadan önce sormanız gereken sorulardan bazılarıdır.

Bilgisayar korsanları, hesabınızla ilgili e-postalar göndererek Instagram hesabınıza erişebilir. Bu, bir parola sıfırlama bağlantısı veya yetkisiz oturum açmayla ilgili bir uyarı olabilir. Bilgisayar korsanı, sağlanan bağlantıya tıklayarak şifrenizi hemen değiştirmenizi isteyecektir. Instagram’ın şifre sıfırlama sayfasına benzeyecek şekilde tasarlanmış bir kimlik avı web sayfası olacak.

Çoğu kimlik avı sayfası, yalnızca oturum açma alan çalışmasına kadar gider; sayfanın geri kalanında boş menüler olacaktır.

E-postalar, bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesinin tek yolu değildir; sizi kötü amaçlı yazılımlarla hedef alabilirler. Instagram DM’leri, insanların birbirleriyle etkileşim kurmasının bir yoludur. Bir yabancıdan bir bağlantı alırsanız, özellikle karıştırılmış bağlantılara tıklamayın. Instagram hesabınızı özel yapın veya yalnızca takipçilerden DM alacak ve diğer kişilerden gelen DM’leri engelleyecek şekilde ayarlayın.

Son olarak, Instagram hesabınıza özel bir şifre seçin. Yetkisiz oturum açmaları önlemeye yardımcı olan en iyi güvenlik uygulamalarından biridir. Ne yazık ki, birçok kişi genellikle basit bir parola seçer ve bu parolayı birden çok hesapta yeniden kullanır. Bilgisayar korsanlarının kimlik bilgisi doldurma denilen şeyi gerçekleştirmesini sağlar. Kimlik bilgileri tehlikeye girerse, bilgisayar korsanları, eşleşmelerini umarak bu kimlik bilgilerini diğer hesaplarda kullanır.  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) kullanmıyorsanız, yetkisiz oturum açmaları engelleyebilecek çok büyük bir güvenlik özelliğini kaçırıyorsunuz. İki faktörlü kimlik doğrulama, siz olduğunuzu doğrulamak için ikinci bir kimlik doğrulama yöntemi ekler. Kayıtlı cihazınıza gönderilen tek seferlik bir şifre (OTP), bir kimlik doğrulama uygulaması veya biyometrik doğrulama olabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama ilkeleri, ikinci yöntemin sahip olduğunuz bir şeye veya doğal olarak sahip olduğunuz bir şeye dayanacağını belirtir.

 

Instagram Hesabı Hacklenirse Ne Yapılır?

Bir bilgisayar korsanının yapacağı ilk şey, hesabınıza erişim kazanırsa şifreyi değiştirmektir. İkinci adım, şifre sıfırlama isteklerinin size ulaşmasını önlemek için e-posta adresini değiştirmek olacaktır. Bilgisayar korsanı iki ayarı değiştirdikten sonra, tekrar oturum açmanız mümkün olmayacaktır.

Bilgisayar korsanları genellikle e-posta adresini değiştirmeyi gözden kaçırır, bu nedenle parola sıfırlama talebinde bulunarak hesaba yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Ancak, kilitlendiğinizden emin olduğunuzda Instagram’a ulaşın ve durumu açıklayın.

Instagram, saldırıya uğramış hesaplara ve bir Instagram hesabına erişiminizi kaybederseniz ne yapmanız gerektiğine ayrılmış bir bölüme sahiptir.Sonuç

Bu blog, Instagram kimlik avının nasıl önleneceğini anlatsa da, tüm sosyal medya hesaplarına uygulanabilir. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınızın korsanlık girişimlerine karşı güvenliğini önemli ölçüde artıracak en iyi güvenlik uygulamalarından biridir. Karmaşık parolaları hatırlamak zorsa, kimlik bilgilerinizi güvenli bir kasada saklamak için en iyi parola yöneticilerinden birini seçin.

 

Yazının Orijinali :

https://fastestvpn.com/blog/instagram-phishing

 

Diğer yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Buyrun -->

https://ugurmumcuyilmaz.com/silinen-dosyalar-nasil-kurtarilir/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x