Güvenli Parola Oluşturma

Merhaba, bu yazımızda sizlere Güvenli Parola Oluşturma hakkında ipuçları vereceğim. İsterseniz hemen başlayalım, Güvenli Parola Oluşturma işlemini nasıl yapabiliriz?

Nasıl güvenli parola oluşturulur?

Güvenli Parola Oluşturma

Yıllarca, şifre güvenliğinin internet gizliliğimiz için hayati önem taşıdığı söylendi ve rakamlar, büyük ve küçük harfler, noktalama işaretleri ve diğer sembolleri kullanarak her hesap için karmaşık şifrelerimiz olmalı dendi. Doğru mu? Evet doğru. Hatırlaması zor olmasına rağmen, şifrelerimizi hiçbir yere asla yazmamamız ve şifreleri her zaman sık sık güncellememiz tavsiye edilir. Çoğu kullanıcı – parolanın ilk harfini büyük yazarak, bir sayı veya doğum tarihlerini ekleyerek veya belki de parolalarının sonuna bir sembol ekleyerek derledi.

İnsanlar farklı şifreleri gerçekten hatırlamıyor, bunun yerine her seferinde farklı hesaplar için bir veya iki benzer şifreyi yeniden kullanıyorlar. Ve şifrelerini güncellemeleri istendiğinde, yine aynı numarayı tekrar kullanıyorlar. Bu yaygın şifre hileleri çok yaygındır ve saldırganların şifrenizi tanıması ve kırması artık daha kolaydır.

Parolalar Nasıl Ortaya Çıkarılır?

Güvenli bir şifreyi nasıl oluşturacağınızı anlamaya çalışmadan önce , hesaplarınız için neden güvenli bir şifreye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz önemlidir . Yine de, “ neden hesabınızı hacklemek isteyen biri? “İstatistiklere göre, internette kamuya açık bilgiler paylaştığımızda, saldırıya uğrama şansımız % 33. Durum böyle olunca Güvenli Parola Oluşturma hakkında bir çok şey öğrenmeliyiz, doğru mu?

Ancak, şifrelerinizin güvenliğinin ihlal edilmesinin birkaç yolu vardır.

  • Çoğumuz tamamen güvenli olduğumuza ve web üzerinden korunduğumuza inanıyoruz. Modern toplumumuz, kişisel kullanımımız için çok sayıda web sitesini kullanmamızı sağladı. Birisinin belirli bir zamanda saldırıya uğrama şansını düşündüğünüzde, bunun bize de olduğunu düşünmek zor. Mesele şu ki, kişisel hayatınıza her zaman girmeye çalışan çok insan var. Sizi kişisel olarak çok iyi tanıyorlarsa, şifrelerinizi tahmin edebilir ve diğer hesaplarınıza girmek için şifre kurtarma seçeneğini kullanabilirler.
  • Bilgisayar korsanı bir grup kullanıcı hesabına veya sadece bir hesaba girmeye çalışsa da, kaba kuvvet saldırısı şifreleri kırmak için en iyi stratejidir. Saldırgan, doğru parola bulununcaya kadar tüm olası parolaları, karakter kombinasyonlarını, büyük / küçük harfleri, büyük ve küçük harfleri, doğum tarihinizi, araç kayıt numaranızı vb. Kullanarak kontrol edecektir. Bilgisayar korsanları şifreyi oluştururken kullanılan kuralları anlarlarsa, kaba kuvvet saldırısı daha kolay olur. Bu saldırı ayrıca zxcvbnm, asdfghjkl ve qwertyuiop gibi en yaygın kullanılan alfasayısal kombinasyonları da deneyecek. Teorik olarak, bilgisayar korsanı kaba kuvvet saldırısı kullanarak şifreyi kırabilecektir. Bununla birlikte, parolanın zorluğu ve uzun ömürlü olması hacker için zorlaştıracak ve kırılması daha uzun sürebilir. $, &, (Veya) ve değişken gibi değişkenler veya simgeler kullanmak, görev son derece zorlaşacaktır.
  • Günümüzde her insanın telefonlardan TV’ye ve oyuncak ayılara kadar internete bağlı en az bir veya iki cihazı var. Bu sayıda cihaz bağlandığında ve bunlarla oluşturulan çift hesap sayısıyla, artık web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında giderek daha fazla veri depolanıyor. Ve her web sitesi, bilgilerimizi korumak ve saldırılara karşı savunmasız hale getirmek için iyi bir iş yapmıyor. Hepimiz kişisel bilgilerimizi çevrimiçi olarak parola korumalı hesapların arkasında saklamış olsak da, bir veri ihlali düşüncesi parolalarımızın bizi koruyup koruyamayacağı konusunda çoğumuzun aklını kaçırmaz. Her iki ayda bir şirket, şirket sonrasında sistemlerinde milyonlarca hesabın güvenliğinin ihlal edilmesine yol açan bir veri ihlali olduğunu bildirdi. Veri ihlali varsa, tüm kimlik bilgilerini değiştirebiliyorsanız hesabınıza giriş yapabildiğinizden emin olun. Yapamıyorsanız, kurtarma seçeneklerini kullanın; belki kimliğinizi kurtarabilirsiniz.

Parola Yöneticisi Kullanma

Şifre yöneticisi, e-posta hesaplarınızı korumak için harika bir araçtır. Tüm şifrelerinizi saklar ve sizin için giriş formlarını doldurur. E -postanız ve sosyal medya hesaplarınız için güvenli bir şifre istiyorsanız, ancak bunları ezberlemek istemiyorsanız, şifre yöneticisi en iyi seçenektir.

Birçok şifre yönetim uygulaması var, en popüler olanlardan biri 1Password ve LastPass. Ancak, şifre yöneticisinin çoğu benzer şekilde çalışır. Şifreleri yönetmek için kullanılan uygulamaların ve yazılımların yanı sıra, web’e göz attığınızda sizi otomatik olarak hesaplarınıza bağlayan tarayıcı uzantıları da vardır.

Bir şifre yöneticisi kullanırken ezberlemeniz gereken tek şey uygulamanın “ ana şifresi ” dir. Bu ana şifre tüm şifrelerinizin kilidini açar. Bu nedenle, ana şifrenizi, herhangi bir saldırıya karşı savunmasız olmamasını sağlamak için en az 10-14 karakter oluşturarak süper güvenli hale getirmeniz gerekir. 1Password ve LastPass gibi çoğu şifre yöneticisinin bir mobil uygulaması vardır, böylece hesaplarınıza her zaman anında erişebilirsiniz.

Parola yöneticileri büyük bir baş ağrısından tasarruf sağlar ve kullandığınızda ne kadar yararlı olduklarını anlayacaksınız. Eğer bir tane kullanmaya başlamadıysanız, hemen başlayın!

Aynı Parolayı Yeniden Kullanma

Farklı hesaplarda tek bir parolayı tekrar kullanırsanız, bilgisayar korsanlarının hedefi olabilirsiniz. Hepsi için aynı şifreyi kullanırsanız, bilgisayar korsanlarının birden fazla hesaba saldırması gerçekten kolaylaşır . Bilgisayar korsanları , farklı şifreler arasındaki benzerlikleri bulmak için tasarlanmış bir şifre kırma programı kullanır ve farklı hesaplar için tek bir şifreye sahip olmaları, hesaplarınızı saldırılara karşı savunmasız bırakarak kırılmalarını kolaylaştırır .

Rastgele bir kelime, sayı ve sembol kombinasyonu kullanın.

Çoğu kişi şifrelerini doğum tarihi, en sevdiği ünlü veya film, evcil hayvan adı vb. Sosyal medya hesaplarına koydukları bilgileri kullanarak oluşturur . Bu tür bilgiler herkese açık olabileceği ve kolayca bulunabileceği için bunları kullanmaktan kaçınmanız önerilir.

Şifre güvenliğiniz öngörülebilir.

Bilgisayar korsanlarının eline geçmekten kaçınmanın iyi bir yolu, her kelimenin başlangıç ​​harfini kullanarak bir kısaltmaya kısaltılabilen benzersiz bir ifade oluşturmaktır. Harfleri i veya 3 veya e için 1 gibi görsel olarak benzer sayılarla veya $ veya & for s gibi simgelerle de değiştirebilirsiniz. Örneğin, “ yalnızca sosyal medya hesaplarıma erişebilirim ” ifadesi “ 01C @ MSM @ ” olur. Kısaltmalar hiçbir şey ifade etmediğinden, bilgisayar korsanlarının kırması daha zordur.

Bir arkadaşınızla paylaşılan şifre.

Her ne kadar böyle bir uygulamadan kaçınmak mantıklı olsa da, insanların şifrelerini arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmada ne kadar açık olduklarını görmek gerçekten şaşırtıcıdır. Dikkat! Şifrenizi başkalarıyla ne kadar çok paylaşırsanız, hesaplarınızın saldırıya uğraması riski de o kadar artar.

Şifreniz En Kötü Şifre Listesinde mi?

Tekrar söylüyorum asla ama asla “ 12345678 ” veya “ abcdefgh ” gibi parolalar kullanmayın . Böyle zayıf bir parola kullanmak sizi felakete sürükleyebilir.

Öte yandan, yakın zamanda yapılan bir araştırma, kullanıcıların yaklaşık% 75’inin kilit ekran şifresini ekranın sol üst köşesinden başlattığını göstermektedir. Bu zayıf şifre kalıpları sadece sizin için hatırlanması kolay değildir , aynı zamanda bilgisayar korsanlarının da kırması da kolaydır. Uzman bilgisayar korsanlarının bu şifreleri göstermesi sadece birkaç saniye sürer.

Sonuçta, basit ve ortak bir şifre kullanmak (yukarıda belirtilenler gibi) aptallıktır ve sizi belirgin bir saldırıya yönlendirebilir.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama

Çok faktörlü kimlik doğrulama, geçerli şifreniz üzerinde başka bir kimlik doğrulama yöntemi gerektirerek hesaplarınıza ekstra bir şifre güvenliği katmanı sağlar . MFA her zaman birçok profesyonel tarafından önerilmektedir. Fiziksel olarak sahip olduğunuz bir şey (cep telefonu gibi) ve bildiğiniz bir şey (şifre) gibi iki veya daha fazla kimlik bilgisi kullanır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x