Güvenli Online Alışveriş için En İyi İpuçları

Merhabalar, bu yazıda konumuz Güvenli Online Alışveriş. Günümüzde daha fazla insan günlük alışverişleri için interneti kullanıyor. Amazon ve AliExpress gibi bazı alışveriş siteleri (e-ticaret) dünyayı değiştirdi ve 2040 yılında alışveriş yapanların % 95’i e-ticareti kullanmaya devam edecek ve tüm işlemlerini çevrimiçi yapacaktır. Bu, çevrimiçi alışveriş ile gelen ve özel bilgileri koruyan başka bir endişeyi gündeme getiriyor. Çevrimiçi birçok dolandırıcılık ve sahte web siteleri vardır ve bazen alışveriş için doğru kaynağı seçmek kafa karıştırıcıdır.

Çevrimiçi korumanızı, özellikle bilgisayar korsanları tarafından kolayca kötüye kullanılabilecek işlemler ve hassas kart bilgileriyle uğraşırken artırmanız gerekir. Bu makalede, çevrimiçi alışveriş yaparken önlemlerinizi artırmanın bazı basit yollarından bahsedeceğiz.

 

Güvenli Online Alışveriş için En İyi İpuçları

Araştırma Satıcısı ve Web Sitesi

Bahsettiğimiz gibi, sadece dikkatinizi çekmek ve tüm özel bilgilerinizi çalmak için bazı markalar sattıklarını iddia eden birçok sahte kaynak var. Bu nedenle , herhangi bir işlem yapılmadan önce satıcıyı ve web sitesini araştırmanız gerekir . Çevrimiçi olarak birçok farklı bireysel satıcı var ve bunların çoğu yasal, ancak hileli olanları tespit etmek biraz araştırma gerektirecek. Her zaman yetkili distribütörlerin web sitelerini kullanmaya çalışmalısınız.

Başlamak için en iyi yer, markayı olumsuz yorumlar arayacağınız için Google’dır. TrustPilot gibi bağımsız mağazalardaki incelemelere göz atabileceğiniz web siteleri de vardır.

Web sitesi adresinin yanında yeşil yanıp sönen ve https:// ile başlayan Asma Kilit sembolüne sahipse web sitesinin güvenli olduğu kabul edilir. Bu, web sitesinde yazılan tüm bilgilerin şifrelenmiş olduğu anlamına gelir ve web sitesinin sahibi bile değil, hiç kimse bu bilgilere erişemez.

Satıcıların İadeleri ve Sahtecilik

Bazen yasal gibi görünseler de, ürünleri yanlış bir şekilde tanımlanabilir ve sonuçta gösterildiği gibi farklı kalite veya ürünler alırsınız. İade politikaları çok önemlidir ve sipariş vermeden önce bunu bilmelisiniz. Bazen siparişiniz gelmez veya kırılmaz gelir ve korunmaya devam etmeniz gerekir. Ayrıca, alışveriş ve teslimatın ne kadar süreceği hakkında bilgi alabilirsiniz. Bazı web sitelerinin gizlilik, iade ve teslimat politikası yoksa, muhtemelen bir aldatmaca vardır.

Pharming Scams farkında olun.

Bu, bilgisayar korsanlarının yasal bir web sitesini hedeflediği ve tüm bilgilerinizi çalmak için ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin tam bir kopyasını oluşturdukları bir aldatmacadır. Genellikle, web sitesinde garip görünen web adresleri, yazım hataları veya renk veya tasarım değişiklikleri gibi garip şeyler gibi fark edilmesi kolay bir sorun vardır.

Korunmaya Devam Edin

Her zaman güçlü şifreler seçmeli ve farklı web sitelerinde farklı şifreler kullanmaya çalışmalısınız. Farklı sembolleri, küçük ve büyük harfleri birleştirmeyi deneyin. Özellikle çevrimiçi mağazalar veya bahis siteleri gibi işlemler yaptığınız web sitelerine eriştiğinizde güvenliğinizi ciddiye almalısınız. Ayrıca, bir miktar anti-virüs korumasına sahip olmanız ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Çevrimiçi koruma için çok güçlü bir araçtır.

Wi-Fi Güvenliği

Bazen sorun ağ seçimiyle birlikte gelir. Alışveriş merkezleri, kafeler gibi halka açık Wi-Fi ağlarından kaçının, sadece halka açık Wi-Fi güvenli olmadığından, bu ağlara bağlanırken bilgi sızmasına neden olabilir.

Herkese açık Wi-Fi’den alışveriş yapmanız gerekiyorsa, bir VPN veya Sanal Özel Ağ kullanıyorsanız en iyisidir. Böylece cihazınız ile VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı kurabilirsiniz. Temelde, bilgisayar korsanlarının kullandığınız ağın parolasına sahip olsalar bile, bunlara müdahale edemediği yerlerde bilgi aktarılması bir tünel gibidir.

Wi-Fi güvenliğine ek olarak, Wi-Fi yönlendirici numaranızı kontrol etmeyi de unutmayın . Gerektiğinde yapılandırma ayarlarınızı kolayca değiştirmenize veya güncellemenize yardımcı olur.

E-posta dolandırıcılıklarına dikkat edin.

Bu muhtemelen bilgisayar korsanları tarafından en çok kullanılan yöntemdir, burada size “özel fiyat” için bir çeşit ürün sunarlar, böylece dosyayı açma isteğinizi artırabilirler. Ancak, bilinmeyen bir gönderenden gelen bağlantıyı tıklarsanız cihazınıza virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaşabilir. Güvenilir ve bilinen gönderenlerden gelen e-postaları açmalısınız, böyle bir şeyle karşılaşırsanız, herhangi bir şeyi tıklamadan silmek en iyisidir.

Verdiğiniz Bilgileri Sınırlayın.

Birçok dükkanın web sitelerine kayıt için farklı bilgi talepleri vardır. Bununla birlikte, kendiniz hakkında verdiğiniz bilgileri sınırlandırmalı ve sadece temel bilgilere sadık kalmalısınız. Hiçbir alışveriş sitesi, sosyal güvenlik numaranıza veya başka hassas bilgilere ihtiyaç duymaz, bu nedenle bu bilgileri isteyen web sitelerinden kaçınmanız gerekir.

Kredi kartı ödemesi

Kredi kartınızla alışveriş yaparak muhtemelen en iyi korumayı elde edersiniz ve bunun için iyi bir neden vardır. Kredi kartınızdaki yetkisiz değişikliklere bir miktar koruma eklediniz. Burada, işler temizlenene kadar şirketiniz tüm işlemleri durduracaktır. İki iş günü içinde bildirimde bulunursanız, banka kartlarındaki yetkisiz değişiklikler 50 ABD doları olarak sınırlanır. İşlem başına harcamak istediğiniz para miktarını da sınırlayabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartını Deneyin

Bazı bankalar, kartınızın rasgele oluşturulmuş bir numara kullanacağı ve hesabınıza bağlantı oluşturacağı sanal kredi kartları gibi harika araçlar sunar. Bu şekilde her işlemde korunursunuz.

Bunlar, çevrimiçi güvende kalmak için kullanabileceğiniz ipuçlarından bazılarıdır. Hepimiz dijital dünyada devam ettiğimizden, neredeyse her işlem gelecekte online olarak yapılacaktır. Bununla birlikte, gelecekte parmak izi tarayıcısı veya yüz tanıma yazılımı gibi daha gelişmiş bir güvenliğe sahip olmayı bekliyoruz. Hayal kırıklığına veya daha büyük sorunlara yol açabilecek bu tür eylemleri önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x