Flört Dolandırıcılığı

Merhaba arkadaşlar, bugün yazımızda Flört Dolandırıcılığı üzerine konuşacağız. Umarım yararlı olur. Keyifli okumalar diliyorum.

Çevrimiçi Arkadaş Dolandırıcılıkları

İnternet, insanların kilometrelerce öteden bağlanmasına izin vererek iletişim boşluklarını kapattı. Ancak insanları birbirine bağladığı yerde, iletişimi kötü niyetle kullanmak isteyen aktörler ortaya çıkardı. Sosyal ağlar bir yana, flört platformları popülerlik kazandı. Arkadaşlık dolandırıcılıkları – Online Dating Scams-, sosyal ağlara ve arkadaşlık platformlarına yeni katılan kişiler nedeniyle sık karşılaşılan bir durumdur. Çevrimiçi olarak gelen bu yeni kimlikler, bu tür dolandırıcılıklara karşı korunma bilincine sahip olmayabilir. FBI’a göre, flört dolandırıcılığı 2019’da en çok bildirilen yedinci siber suç oldu.

Flört dolandırıcılığı herhangi bir cinsiyetle sınırlı değildir. Bir internet kullanıcısı olarak, çeşitli dolandırıcılıklar ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Flört Dolandırıcılığı

  Flört Dolandırıcılığı nedir?

Bir flört dolandırıcılığı romantik bir ilgi üzerine kuruludur. Diğer birçok dolandırıcılık türü gibi, temel yaklaşım hedefe ilişkin içgörü kazanmak ve bir güven ilişkisi kurmaktır. Flört dolandırıcılıklarının başarılı olma olasılığı daha yüksektir çünkü hedefin duygusal durumundan yararlanır. Bu onları daha tehlikeli hale getirir, çünkü güven sağlandıktan sonra, kurban çok daha korumalı olur. Aslında, 2019’da FTC’ye 201 milyon dolarlık zarar bildirildi – bu, 2015’e göre 33 milyon dolarlık önceki rekora göre 5 kat artış. FTC, blogları aracılığıyla kullanıcıları dijital tehditlerden haberdar etmek için bulgularını aktif olarak rapor ediyor.

Romantik dolandırıcılıklar, çok sayıda insana hitap etmek için üretilmiş sahte kişilere dayanır. Kimlik avı girişimi gibi, kötü niyetli aktör, olabildiğince çok insanı cezbetmeye çalışır. Kedi Balıkçılığı olarak bilinir; romantik ilişkiler kurmak için sahte bir kişilik oluşturma pratiği. Sınırlı bilgi nedeniyle, en çok tanışma platformlarında yaygındır. Örneğin Tinder, yalnızca kısa bir biyografi, konum ve fotoğraflar eklemenize izin verir. Dolayısıyla, alabileceğiniz tek bilgi, diğer kişinin size söylediği şeydir.

  Nasıl Anlaşılabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, herhangi bir başarılı dolandırıcılığın ilk adımı, kurbanla güven tesis etmektir. Bir dolandırıcılığın ilişkiye daha erken girmesi gerektiği kesin değildir; Dolandırıcının harekete geçmesi biraz zaman alabilir. Ancak, not edebileceğiniz çok açık bazı işaretler var.

  • Kişi görüntülü sohbet için görünmüyor.
  • Profil gerçek olamayacak kadar mükemmel görünüyor.
  • Kişi para ister.
  • Kişisel bilgilerinize çok fazla ilgi var.
  • Kişi kişisel fotoğraflar ister.
  • Kişi farklı bir ülkede yaşıyor veya çok seyahat ediyor.

  Sonuç : 

Dolandırıcılar bilgisayarınıza kötü amaçlı programlar bile yükleyebilir. Kötü amaçlı yazılımın türüne bağlı olarak, dolandırıcı, bir keylogger aracılığıyla hassas bilgilerin alınmasına izin veren sisteminize bir arka kapıya sahip olabilir.

Çevrimiçi insanlarla, özellikle de tanışma platformlarıyla etkileşimde bulunurken dikkatli olun. Linkedin gibi kaynaklar aracılığıyla daima bir arka plan kontrolü yapın. Kişi herhangi bir yerde sosyal hesaplara sahip görünmüyorsa, bu güçlü bir gösterge olmalıdır ve gerçek hayatta hiç tanışmadığınız insanlara asla çevrimiçi para göndermeyin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x