Firefox 59 çıktı, önemli değişiklikler içeriyor

  Firefox web tarayıcısının çıkan yeni sürümü indirilebilir durumda. Firefox 59, son birkaç sürümün whiz-bang değişim-loglarına kıyasla mütevazi bir güncellemedir ancak gelişmiş gizlilik kontrolleri de dahil olmak üzere burada sunulan bazı önemli değişiklikler var.

Firefox 59 Değişiklikleri

👉 Birleşik arama çubuğu artık  geçmiş arama sonuçlarından önce arama önerilerini gösteriyor. Çoğu için yararlı bir güncelleştirme ama herkese de uygun olmayabilir. Bu güncellemenin herkes için iyi olamayabileceğini düşünerek bunu değiştirmek için bir seçenek de tercihler bölümüne eklenmiş durumda.

👉 Firefox 59, merkezi olmayan internet protokolleri, özellikle DAT, IPFS ve Secure Scuttlebutt için temel destek seçeneği sunmuş durumda. Standart istemci-sunucu internet modeline yönelik bu alternatifler geçerli protokoller olarak listelenir ancak kullanıcıların bunları kullanmak için üçüncü taraf uzantılarını kullanmaları gerekiyor.

👉 Başka bir yeni ayar, web kameranıza, mikrofonunuza, konumunuza ve daha fazlasına erişim için push bildirimlerini veya rahatsız edici bildirimleri etkinleştirmenizi isteyen web sitelerini engellemenize imkan tanıyor.


👉 Firefox Özel Tarama modunun normal kullanıcısıysanız, “yönlendirme değerleri” nin bir parçası olarak gönderilen (potansiyel olarak özel) verilerin şimdi varsayılan olarak kaldırıldığını duymaktan da memnun olabilirsiniz.

 

Ana Sayfadaki Performans İyileştirmeleri

👉 Firefox Giriş sayfasındaki performans geliştirmeleri, artık eskisinden daha hızlı yüklemesi gerektiği anlamına geliyor. Peki bu hızı nereden kazanıyor Firefox? Tabii ki önbellek dosyalarından. 😉

👉 Ana sayfadan bahsetmişken, artık sürükle-bırak özelliği kullanılarak Firefox Ana sayfasındaki ‘En İyi Siteler’ yeniden düzenleyebilir.

👉 Alman ve Fransız kullanıcılar da özel update almışlar diyebiliriz 🙂 Alman kullanıcılar artık varsayılan arama motorunu Ecosia arama motoruna dönüştürebilir. Fransız kullanıcılar da Qwant arama motoru seçeneğini kazandı.

👉 Yerleşik Firefox ekran görüntüsü aracı ile panoya bir görüntüyü kopyalanabilinecek.

👉 Ayrıca, Firefox 59’a özgü olmasa da, artık Mozilla sunucularına yüklenen Firefox ekran görüntülerini düzenleyebilirsiniz. Küçük bir ek açıklama aracına erişmek için önizleme kısmında bulunan “kalem” simgesini tıklamanız yeterlidir.

Firefox 59’u indirin

  Ubuntu kullanıcıları yazılım güncelleyici mekanizması aracılığıyla otomatik olarak Firefox 59’a bir güncelleme alacaktır. Hemen almayı beklemeyin; Paketlerin oluşturulması, test edilmesi ve yüklenmesi birkaç gün sürer. Sabırsızsanız veya farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, Firefox 59’u şimdi Mozilla web sitesinden indirebilirsiniz.

 

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/firefox-59-changes-download

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x