Fedora için 3 Harika Müzik Çalar Uygulaması

Müzik sever misin? Cevabın evetse, bu makalede Fedora üzerinde çalışan farklı müzik çalar uygulamalarının isimlerini şöyle bırakalım o zaman. Belki işine yarar. Buyurun Fedora için Müzik alanında hangi uygulamalar öneriliyor?

 

  • Quod Libet

 $sudo dnf install quodlibet

  • Audacious

$sudo dnf install audacious

  • Lollypop

$sudo dnf install lollypop

 

Fedora Nedir?

Açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux dağıtımı. Dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu olan Fedeora Projesi tarafından geliştirilmekte ve yönetilmekte, Red Hat tarafından desteklenmektedir. Red Hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak adlandırılabilecek Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir. Varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.

İsim

Adı fötr şapkanın İngilizce karşılığıdır ve Red Hat Linux’un meşhur logosundaki şapkaya atıfta bulunmaktadır. İsmi daha önce Cornell Üniversitesi’nde geliştirilmiş başka bir yazılımın adı olduğu için tartışma konusu olmuş fakat kullanımı devam etmiştir. Core Red Hat tarafından geliştirilen temeli, Extras da gönüllüler tarafından geliştirilen eklentileri ifade ediyordu. Core 6 sürümünden sonra iki deponun birleştirilmesi kararı alındı ve yeni sürümün adı Fedora7 oldu.

Sürümler

Sürümler yaklaşık olarak altı ayda bir yenilenir. Yeni sürümün çıkmasından bir ay sonra iki önceki sürüme destek sona erer. Bu bir aylık geçiş dönemi dışında, güncel sürüm ve bir önceki sürüm desteklenir. Örneğin; Fedora9 “Sulphur”un çıkışından bir ay sonra Fedora7 “Moonshine”a destek sona erecek, 9 “Sulphur”la birlikte 8 “Werewolf”a destek devam edecektir. Fedora’nın her bir sürümü için çeşitli dillerde ayrıntılı sürüm notları bulunmakta.

Diğer Yazılarım için buraya tıklayabilirsiniz ya da Fedora hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x