Facebook ve Google’dan Kişisel Veri Nasıl Talep Edilir?

Kişisel Veri bugün dünyada var olan en değerli şeydir. Ne kadar fazla veriye sahip olursanız, o kadar fazla bilgiye sahip olursunuz ve o kadar çok şey bilirsiniz. İnsanların verileri söz konusu olduğunda, davranışları, ilgi alanlarını ve hoşlanmayan şeyleri içerir. Dijital dünyada, reklam için kullanılabilecek değerli varlıklar anlamına gelir. Çevrimiçi olarak en yoğun veri platformları, platform başına en fazla sayıda kullanıcıya sahip olduklarını ve her gün kişisel veri paylaşan sosyal medya platformlarıdır. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Sosyal Medya, mahremiyetin önemini giderek daha fazla fark etmeye başladı. Çevrimiçi ortamda neyi paylaşacağınız ve kimlerle paylaşılacağı konusunda dikkatli olun veya bir platformun kullanıcı hakkında hangi bilgileri topladığına dikkat edin.

Facebook ve Google'dan Kişisel Veri Nasıl Talep Edilir?

 

 • Veriler Nasıl Toplanır?

Sosyal medya platformları, kullanıcılara fikirlerini paylaşmaları ve dünyadaki insanlarla bağlantı kurmaları için bir alan sağlar. Kullanıcı deneyiminin gelişiminde bir sonraki adım, kullanıcının ilgi alanlarına göre uyarlanmış bir adımdır ve bir platformun bu seviyeye ulaşmasının yolu, kullanıcının çıkarlarına uygun bir deneyim sunmak için kullanılabilecek kullanıcı bilgilerini toplamaktır.

Benzer şekilde Google, diğerlerinden farklı bir ekosistem oluşturan bir internet arama motoru devidir. Google, yalnızca çevrimiçi olarak en büyük arama motoru platformunu çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda Android işletim sistemi sayesinde en fazla mobil kullanıcıya sahiptir. Google, ekosistemini çeşitli hizmetler sunmak için kullanır ve ekosistemin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak için bütünsel bir yaklaşım gerektirir.

Örneğin Google Asistan, dijital bir asistan, konuşma tanımaya dayalı eylemler gerçekleştiriyor. Tıpkı Google Arama motorunu kullanarak aradığınız gibi, Google Asistan’a söyledikleriniz de Google’ın sunucularına kaydedilir.

Facebook söz konusu olduğunda, kullanımınız boyunca platformda paylaştıklarınızın, aramalarınızın, konum geçmişinizin, oturum açtığınız cihazların veritabanına sahiptir.

Son birkaç yılda, Google ve Facebook, veri toplama, veri erişimi ve verileri koruma yetenekleri konusundaki politikaları hakkında sorgulandı.

Yanıtları garantilemişti. Teknoloji devleri, topladıkları şey hakkında daha şeffaf olarak yanıt verdi ve kullanıcılara gizlilik, yorumlar, arkadaşlar ve daha fazlası üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için ileri gitti.

Facebook ve Google hizmetini kullananlar artık verilerini isteyebilir. Bu, Facebook ve Google’ın depoladığı bir bilgi topluluğudur ve ne kadar sahip olduklarını görebilirsiniz. Veri istemek oldukça basittir ve herkes bunu yapabilir.

 • Facebook’tan Kişisel Veri İsteyin.

Facebook yeni gizlilik özelliklerini duyurdu ve mevcut ayarları kullanıcılara daha erişilebilir hale getirdi. Verilerinizi Facebook’tan istemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde, bildirimler ve yardım (?) Simgesinin yanındaki aşağı oku tıklayın.
 • Açılır menü genişlediğinde Ayarlar’ı tıklayın .
 • Soldaki menüden Facebook Bilgilerinize gidin , ardından Bilgilerini İndir’in yanındaki görünümü tıklayın .
 • Şimdi, hangi içeriğin talep edileceğini seçme seçeneğiniz olacak. Seçimlerinizi işaretleyin ve bir zaman aralığı belirtin.
 • Dosya Oluştur’a tıklayın .

Bir sonraki adım beklemek, Facebook hazır olduğunda sizi bilgilendirecektir. Yukarıda bahsedilen adımlar Facebook’un eski tasarımına dayanmaktadır, Mart 2020’de piyasaya sürülen yeni bir tasarım var. Yeni Facebook tasarımına geçtiyseniz, yapmanız gerekenler.

 • Sağ üst köşedeki açılır menüyü tıklayın.
 • Seç Ayarlar ve Gizlilik , ardından Ayarlar .
 • Facebook Bilgilerinize gidin .
 • Bilgilerini İndir , Sonra görünümü tıklayın.
 • İstenilen içeriği seçtikten sonra Dosya Oluştur’u tıklayın.

Google’dan Kişisel Veri İsteyin.

Google’ın, özellikle de Android cihaz kullanıyorsanız, sizinle ilgili en fazla veriye sahip olması muhtemeldir. Google Arama ve Google Asistan geçmişi ve ses kayıtlarının yanı sıra, akıllı telefonunuzdaki bir uygulamaya ne zaman eriştiğinizi bile görebilirsiniz.

 • Linke tıklayın https://takeout.google.com/ ve oturum Google hesabınızla oturum açın.
 • İndirmek istediğiniz tüm içerik türünü seçin ve Sonraki Adım’ı tıklayın .
 • Bir sonraki sayfada, arşivi e-posta yoluyla veya Google Drive, Dropbox, OneDrive veya Box’ınıza teslim etme seçeneğiniz olacaktır.
 • Dışa Aktarma Oluştur’u tıklayın

Arşivlenen dosyanın hazır olması ve size teslim edilmesi biraz zaman alacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x