Facebook Metaverse Nedir ve Gizliliği Nasıl Etkiler?

Merhabalar, bu yazımızda son zamanlarda gündemden düşmeyen Facebook Metaverse üzerine konuşacağız ve Metaverse’in gizliliğimizi nasıl etkilediğine bakacağız.

Dijital alanda gizlilik, hedeflenen reklamlar ve kişiye özel deneyimler için kullanıcı verilerine dayanan, sürekli büyüyen sosyal medya platformları ve hizmetleri ortamında gerileyen bir kavramdır. Metaverse terimi, daha önce Facebook Inc. olarak bilinen Meta’nın isim değişikliğini duyurmasından bu yana hız kazanıyor. Ancak, Facebook meta veri deposu tam olarak nedir? Ve Facebook’un meta veri deposunun gizlilik üzerindeki etkileri nelerdir?Facebook Metaverse Nedir?

 

Metaverse nedir?

Meta veri deposu terimi yeni değil. Neal Stephenson tarafından yazılan ve kullanıcıların birbirleriyle tam olarak etkileşime girebilecekleri dijital bir dünyayı tanımlamak için ilk kez yazan Snow Crash adlı 1992 tarihli bir romana kadar uzanıyor. Yazılım geliştiriciler, uzun yıllar boyunca, insanların dünya çapında ortak alanlarda bağlantı kurmasına olanak tanıyan sanal bir dünya tasavvur ettiler. Ancak, bağlantılı sosyal deneyim için vizyonunu ortaya koyan Meta sayesinde, metaverse ana akım ilgiyi ancak şimdi kazanıyor.

Metaverse, kullanıcıların belirli bir şeye adanmış sanal alanlarda dijital avatarlar olarak var olabileceği sanal bir ortam tanımlar. Travis Scott’ın Fortnite’daki konserini hatırlıyor musunuz? Bu metaverse örneklerinden biridir. Binlerce ve milyonlarca insan, gerçek hayatta olduğu gibi, kendilerinin avatarları olan dijital ifadeler aracılığıyla sanal bir konsere katılıyor.

Şimdi sanal ortamda yapılan bir düğünü hayal edin; bir kilise veya egzotik bir yer olabilir. Çift birbirlerine yeminlerini söylerken, düğünün konukları benzersiz ifadelerle tezahürat yapıyor.

Meta’nın etkinleştirmek istediği metaverse örneklerinden sadece bir tanesidir. Meta veri aktarımını daha iyi anlamak istiyorsanız, Ready Player One ve Free Guy’ı izleyin.

Metaverse, sosyal medya platformlarının kişiselleştirilmiş web sayfalarından fiziksel dünyanın sınırlamalarından kaçış sağlayan sanal ortamlara dönüşmesidir; oyuncuların dijital avatarlarının kontrolünü ele geçirebilecekleri yer.

Metaverse çevresinde çok fazla vızıltı, çok fazla yutturmaca var. Tam olarak anlamadıysanız sorun değil; Facebook bile nasıl şekilleneceğinden tam olarak emin değil. Ama kesin olan bir şey var; veri toplama, yalnızca platformlar meta veri deposuna doğru ilerledikçe artacaktır.Metaverse Dijital Avatar nedir?

Dijital avatar, sanal dünyadaki fiziksel benliğinizin bir ifadesidir. Video oyunlarında bir karakteri kontrol ettiğinizde, kişiselleştirilmiş bir dijital avatar, karakterin size dayalı olması dışında aynı şekilde çalışır.

Ancak, oyunlar arasında karakterlerin değiştiği yerlerin aksine, metaverse kavramı, farklı hizmetler arasında bir dijital avatarın var olmasına izin verir. Aynı ana şirkete ait olduğu için Facebook ve Instagram arasındaki bir avatarı anlamak kolaydır, ancak Facebook’un yapmaya çalıştığı şey, diğer hizmetlerin de bağlanabileceği bir alan yaratmaktır.

Yakın zamanda Nike, RTFKT adlı bir NFT şirketini satın aldı ve bu, Nike’ın müşterilerin kendilerine özgü dijital varlıkları kontrol edip satın alabilecekleri ve sahip olabilecekleri kendi meta veri deposunu oluşturmasına olanak tanıyacak. Facebook’un Nike’ın dijital avatarınızın bir mağazada dolaşabileceği ve benzersiz bir dijital koleksiyona sahip olabileceği meta veri deposuna bağlandığını hayal edin.Facebook’un Metaverse’i Gizliliği Nasıl Etkiler?

Acil soru, özellikle gizlilik skandalları ve gizlilik uygulamaları üzerinde federal inceleme altında olan bir şirket tarafından ilk büyük uygulama müjdelendiğinde, meta veri tabanında mahremiyetin ne kadar iyi veya daha kötü olacağı olmalıdır.

Kişiselleştirilmiş sanal alanlarda dolaşabilen ve arkadaşlarla etkileşime geçebilen kişiselleştirilmiş dijital avatarların heyecanının altında, metaverse, Facebook gibi işlerini bir sonraki seviyeye taşımak için birincil gelir kaynağı olarak reklamlara güvenen şirketler sunuyor. Sizinle alakalı şeyler için sanal alanlarınızda reklamlar görebilirsiniz.

Facebook, 2014’te Oculus adlı bir sanal gerçeklik şirketini 2 milyar dolara satın aldı. Oculus, Facebook’un genel iş ve gelirinin çok küçük bir kısmını oluşturuyor, ancak bu değişecek. Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), tam teşekküllü bir metaverse deneyimi için temel sürücüler ve temel araçlar olacaktır. Sanal gerçeklik gibi teknolojiler, kişinin etkileşimli bir sanal dünyaya kapılmasına izin verir. Facebook Oculus’un geliştirdiği gibi daha sağlam VR teknolojileri, kullanıcıların sanal alanlarda dolaşmasına olanak tanır. Böylece fiziksel alanda hareket edebilir ve sanal dünyadaki belirli eylemleri kontrol edebilirsiniz.

Size sürpriz gelebilir ancak hareketleriniz sizi tanımlamak için veri olarak da kullanılabilir. Bunu, Facebook’un sizin hakkınızda bildiği şeylerin büyüyen listesine ekleyin ve sanal dünyadaki her eylemi takip edebilen bir platformunuz var.Metaverse Gizliliği Hakkında Endişelenmeli misiniz?

Facebook’un Meta ismini değiştirmesi de metaverse tartışmalarına hakim olma çabası. Gelecekte Meta’dan bahsetmeden metaverse’den bahsetmek imkansız olacak. Şirket, metaverse’in yaratılması için baskı yapan en önde gelen oyuncu.

Facebook (şimdi Meta), kullanıcı gizliliğinin en iyi çıkarlarına sahip olan bir şirketin itibarını elinde tutmuyor. Meta CEO’su Mark Zuckerburg, Meta’nın sorumlu bir şekilde ve politika yapıcılar, uzmanlar ve endüstri ortaklarıyla işbirliği içinde inşa edileceğinde ısrar etse de, tarih (ve iş modeli) şirketin tarafında değil. Özellikle şirket, Cambridge Analytica Skandalı, kullanıcı verilerini üçüncü taraflara ifşa eden Facebook veri ihlali veya şirketin iç işleyişini ve liderlik politikalarını ifşa eden bir Facebook muhbirinin ifşaatları hakkında eleştiri aldığında.

 

Yazının Orijinali : https://fastestvpn.com/blog/facebooks-metaverse/Diğer yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz. Buyrun --> https://ugurmumcuyilmaz.com/silinen-dosyalar-nasil-kurtarilir/
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x