En İyi Şifre Yöneticileri

En İyi Şifre Yöneticileri

Merhabalar, bu yazımızda 2021 yılının en iyi şifre yöneticilerini inceleyeceğiz. Parola, yüzlerce yıldır yetkisiz kişilerin bilgilere erişimini engelleyen gizli bir anahtardır. Bilgisayarlarda, neredeyse mikroişlemciler olduğu sürece kullanılmaktadırlar. Teknolojideki gelişmeler biyometrik doğrulamayı getirmiştir, ancak bir şifre en yaygın ve tartışmasız en güvenli kimlik doğrulama yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir. Çevrimiçi platformların sayısı artmaya devam ettikçe ve küresel olarak COVID-19 salgınının neden olduğu evden çalışma durumu devam ederken, güvenilir bir şifre yöneticisi her çalışanın ihtiyacıdır.

En İyi Şifre Yöneticileri hangileridir?

Bir Parola Yöneticisi Sizin İçin Ne Yapabilir?

Kullanımda olan birden fazla web sitesi için şifreleri hatırlamak sizin için çok zor olabilir. Çoğu kişi ya hatırlaması kolay bir parola kullanır ya da birden çok hesapta tek bir parola kullanır. Her iki yaklaşım da hesaplarınızın güvenliği için tehlikelidir. Basit şifrelerin kırılması kolaydır ve genel şifreler bir Pharming Saldırısına karşı savunmasızdır.

Büyük ve küçük harflerin, sembollerin ve sayıların birleşiminden oluşan bir parola kullanılması kesinlikle önerilir. Kaba kuvvet veya tahmin etmesi zor olan güçlü bir parola oluşturmak için ekler.

Parola yöneticisi, her parolayı ezberleme zahmetini azaltmak için mükemmel bir araçtır. Parolaları güvenli bir kasada saklar ve belirli bir web sitesi için karşılık gelen parolayı arayarak kolay erişim sağlar. En iyi şifre yöneticilerinden bazıları, daha hızlı erişim için ana şifre yerine cihazın biyometrik doğrulamasını kullanmanıza izin verir.

En İyi Şifre Yöneticileri

  • LastPass

  • 1Password

  • Dash Lane

  • Keeper

  • iCloud Keychain

  • Google Password Manager

Karanlık Web İzleme

Bu dijital çağda veri ihlalleri olağandır. Müşteri bilgileri gibi içe aktarılan veriler çalınır ve Karanlık Web olarak bilinen internet köşesinde satılır. Arama motorları tarafından indekslenmeyen ve yalnızca TOR tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen internetin bir parçasıdır. Dark Web’in anonimlik özelliği, yasa dışı faaliyetlerin gelişmesi ve bir pazar yeri bulması için bir sığınak sağlar. Çalınan veriler, bedelini ödemeye istekli olanlara satıldığı Karanlık Web’e doğru ilerliyor.

Parola yöneticileri, hesaplarınızdan birinin vahşi ortamda tespit edilip edilmediğini tespit etmek için bu koridorları izler ve sizi hemen risk konusunda uyarır.

İnternette geçirdiğiniz süre boyunca, bazıları yıllar sonra pasif hale gelebilecek birkaç web sitesine rastlayabilirsiniz. Bu tür web siteleri ayrıca saldırılara karşı savunmasızdır. Dark Web izleme ile şifrenizi güncellemeniz kolay bir hatırlatmadır.

Not Uygulaması Kullanmayın

Çoğu kişi değilse de birçok kişi giriş bilgilerini kaydetmek için bir not uygulamasına güvenecektir. Verileri düz metin olarak depolayan bir not uygulaması kullanmak son derece tehlikelidir. Her zaman bilgileri şifrelenmiş olarak saklayan ve yalnızca size anahtarla yetki veren bir parola yöneticisi kullanın.

Sonuç : 

Şifreleme, günümüzün dijital dünyasında kötülüğü gizliliğe ve güvenliğe çeviren sihirdir. Verileri, yalnızca yetkili ve hak sahibi sahiplerin erişebilmesini sağlayarak korur.

 

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımız ile birlikte görüşmek üzere.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x