En İyi Altı IoT Programlama Dili

  IoT uygulamalarının hızlanmasını engelleyen en önemli faktörlerden biri de yetenek. Mevcut pazar arzı, IoT becerisi olan mühendislere karşı olan talebi karşılamıyor. Canonical’tan yapılan araştırmaya göre, şirketler projelerinin yaklaşık % 68’inde geliştiricilerini IoT projeleri için kiralamak istiyorlar. Ancak yine de isteğe bağlı becerilere sahip profesyoneller için kariyer ihtimalleri çok parlak.

Bu konuda, IoT’de en çok kullanılan Java, C, C ++, Python, JavaScript ve Go programlama dillerine odaklanacağız ve bu dillerde uzmanlaşan profesyonellerin ne kadar kazandığını analiz edeceğiz ve ayrıca kıdem ve yer gibi unsurları da dikkate alıyoruz.

Java, C ve üst düzey Go dilini kullanan geliştiricilerin en yüksek maaş potansiyeline sahip olması muhtemel ancak IoT’de kullanılan diğer dillerden de daha yüksek maaş alanlar çıkabilir. Java’dan başlayarak, IoT’deki en popüler programlama dillerinin ortalama maaşlarına göz atalım.

Java : IoT’nin En Popüler Programlama Dili 

Java, backend programlamadan Android mobil uygulamalarına kadar birçok uygulama alanına sahiptir. Eclipse Foundation tarafından gerçekleştirilen IoT Developer Survey 2017’ye göre, Java, özellikle ağ geçitleri ve bulut için IoT geliştirme için kullanılan programlama dillerinin başında gelir.

IoT gelişiminde Java kullanmanın en önemli yararlarından biri de taşınabilir olmasıdır. Java herhangi bir donanım kısıtlamasına sahip değildir, yani Java kodunuzu bir bilgisayara yazabilir ve hata ayıklayabilir ve Java Virtual Machine’i çalıştıran herhangi bir aygıta dağıtabilirsiniz. Bu nedenle, birçok şirket IoT projeleri için Java geliştiricileri kiralamayı seçmektedir.

 

Payscale’ye göre, Birleşik Devletler’deki Java geliştiricileri için ortalama maaş miktarı yıllık 88.000 dolar civarındadır. İsviçre’deki Java geliştiricileri yıllık ortalama 96.000 dolar gibi daha yüksek miktarlara sahip olabilirler.

Bununla birlikte, ortalama bir Java geliştirici maaşı, belki de temsili değildir; bireysel maaş kontrolleri, söz konusu adayın deneyimine ve kıdemine göre büyük ölçüde değişir. Örneğin, junior seviyeden üst düzey Java geliştirici maaşlarına atlama, Amerika Birleşik Devletleri’nde 66.000 dolar ile 97.000 dolar, Birleşik Krallık’ta ise 41.000 dolar ile 61.000 dolar arasındadır.

 

ABD Java geliştirici maaşlarıyla ilgili araştırmamız, farklı eyaletteki ortalama ücretin ulusal ortalamadan çok daha fazla olabileceğini gösteriyor. Örneğin, Kaliforniya’daki geliştiriciler, ABD’deki geliştiriciler içinde en yüksek maaş miktarına ( 133.000 dolar ) sahiptir. Bu gerçek, az da olsa, devletin IT becerileri için genel olarak yüksek talebin bir fonksiyonudur.

 

C : Gömülü Sistemlerin Dili

C programlama dili, IoT yığınları için en sevilen dil olarak bu listede kendine yer edinmiştir. Bununla birlikte, Eclipse Foundation’a göre, gömülü sistem geliştirme söz konusu olduğunda bu teknoloji önde gelen bir teknoloji olarak kabul edilmektedir.

Bu programlama dili, düşük seviyeli donanım API’lerine doğrudan erişmenizi sağlar. C, makine dili ile olan benzerliklerinden ötürü, son derece hızlı ve esnektir ve sınırlı işlem gücü olan IoT sistemleri için mükemmel bir eşleşme yapmaktadır.

 

Java’ya benzer şekilde, C geliştirici maaşları dünyada önemli ölçüde değişir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir C geliştiricisi yılda yaklaşık 100.000 dolar kazanmayı bekleyebilirken, İsviçre’de bir C geliştiricisinin ortalama yıllık maaşı 92.000 dolar olabiliyor. Analiz ettiğimiz ülkeler arasında, C uzmanları için en düşük maaş Birleşik Krallık’ta görünüyor. Payscale’ye göre, Birleşik Krallık’taki yıllık ortalama C geliştirici maaşı 40.000 dolar üzerindedir.

 

Ayrıca, orta ve üst düzey C geliştiricilerinin maaşları arasında önemli bir fark var. Kıdemli C geliştiricileri hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de İngiltere’de neredeyse iki katı kadar fark oluşmaktadır.

 

C ++ : Linux İçin Bir Numaralı Dil

C’ye benzer. C ++, gömülü sistem geliştirmede kapsamlı bir şekilde kullanılmıştır. Bununla birlikte, C ++ ‘nın temel avantajı, daha karmaşık bir iş olduğunda C’ye yararlı bir alternatif olma gücündedir.

C ++ donanıma özel kod yazmak için en iyisidir. Bir numaralı IoT işletim sistemi olan Linux ile iyi çalışıyor. Bununla birlikte, Java’ya kıyasla, taşınabilirliği sınırlıdır.

 

C ++ mühendisleri, C geliştiricilerinden daha düşük maaş alabilirler. Araştırmalarımız, C ++ geliştiricilerinin İsrail’de ve Danimarka’da 82-86 bin doları bulmayı umduğunu, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu rakamın 71.000 dolardan düşük olduğunu keşfetti.

Python : IoT Sistemleri İçin Çözüm

En popüler web programlama dillerinden biri olan ve bilimsel hesaplama için önemli bir teknolojidir. Python, IoT gelişiminde de önemli bir gelişme sağlamıştır. Dahası, Python’da yazılmış kaynak kodu, dilin temiz sözdizimi sayesinde kompakt ve son derece okunabilir niteliktedir. Bu, C / C ++ kadar hızlı olmasa da, sınırlı hesaplama gücü ve belleğe sahip küçük aygıtlarla özellikle iyi çalışır.

 

Benzer beceri setlerine sahip geliştiriciler sırasıyla İsrail’de ve İsviçre’de yaklaşık 60-66 bin dolar kazanmayı beklerken, Birleşik Devletler’deki ortalama Python geliştirici maaşları 71.000 dolar civarında seyrediyor.

 

JavaScript : Etkinliğe Dayalı IoT Uygulamaları İçin En İyi Çözüm

Yıllık StackOverflow Geliştirici Anketi’ne göre, modern web geliştirme alanındaki temel bir teknoloji olan JavaScript, son beş yıldır en popüler programlama dilleri arasına girdi.

Diğer pek çok uygulama alanı arasında, JavaScript, olay odaklı sistemleri oluşturmak için IoT programlama dili içinde en sık kullanılanıdır. IoT için JavaScript’in en büyük yararlarından biri, kaynaktan verimli bir şekilde çalışmasıdır.

IoT projelerinde JavaScript’i (yani Node.js) aktif olarak benimseyen IBM ve Samsung da dahil olmak üzere büyük şirketler ile IoT deneyimine sahip JavaScript geliştiricileri için yüksek bir talepte bulunuyor.

İsviçre’deki JavaScript geliştiricileri ortalama 96.000 dolar kazanmayı beklerken şaşırtıcı bir şekilde, Amerika’daki JavaScript uzmanları için ortalama maaş çok daha düşük, geliştiriciler için  ise 69.000 dolar kazanıyor.

Maaş rakamları eyaletten eyalete göre önemli ölçüde farklılık göstermektedir: Örneğin, araştırmamız Connecticut, Massachusetts, California ve New York’un, JavaScript geliştiricileri için en çok ödeme yapan ABD eyaletleri arasında yer aldığını ve ortalama maaşın 10.000 ile 14.000 dolar arasında değiştiğini buldu.

Go : IoT Ağlarına Güç Sağlayan Teknoloji Yığını

Go, Google’da oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. IoT sisteminizde iletişim katmanı oluşturmak için güçlü bir teknolojidir.

Eşzamanlılık ve aynı anda bir takım işlemleri (veri girişi ve çıktısı) çalıştırma yeteneği, Go dilinin IoT’ye göre temel avantajlarındandır. Bu, birden fazla sensörden ve cihazdan oluşan kompleks IoT şebekelerinin kurulumunu kolaylaştırır.Geçen ankete göre, dünya genelinde Go geliştirici maaşlarına ilişkin yeterli veri yok.

 

Sonuç : IoT sektöründe mükemmel uyum sağlamak için, mevcut pazar eğilimlerini anlamak ve hizmetlerinizi buna göre fiyatlandırmak hayati önem taşımaktadır.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x