Arduino İçin 4 Alternatif Mikrodenetleyici

Günümüzde Arduino, acemi proje fikirlerine en yatkın, yeni başlayanlar için en ilgi çekici, hem DIY elektroniğine hem de programlamaya yönelik en iyi rota olarak görülüyor. Arduino’nun tasarımı açık kaynak olduğundan, orijinale yakın birçok klon arduino ucuza bulunabiliyor. Klon arduino karşılaştırma yapıldığı taktirde başlangıçta size daha çok para kazandırabilir ve bu kartlar orijinal arduinoların yaptığı her şeyi yapar ancak yine de bazı aradığınız özeliklere uygun olmayabilir. Bunun için alternatif mikrodenetleyici önereceğim sizlere. Bu 4  alternatif mikrodenetleyici istediğiniz özelliklere cevap verebilir nitelikte gibi görünüyor.

 Haydi birlikte bakalım hangi isimlerle ve hangi özelliklerle anılıyormuş bu alternatif dedikleri mikrodenetleyiciler?

1. NodeMCU: Ucuz Arduino Alternatifi

Son yılların en sevilen panolarından biri, minik ama çok yönlü olan NodeMCU’dur. Arduino Nano ve Pro Miniye benzer bir şekli vardır. NodeMCU Arduino mimarisini çalıştırabilir. Daha çok yönlü kılan, Lua’da direkt olarak program yapabilme özelliğidir. Bu fazladan işlevselliğin yanı sıra, buradaki asıl gerçek fiyattır. Arduino serisinin çoğuna karşın uygun fiyatlı bir alternatiftir.

2. Teensy 3: Hızlı Arduino Alternatifi

Arduino’ya hızlı alternatifler hakkında konuşurken, Teensy kurulu aralığından daha iyi bir şey bulmak zor. Şimdi 3.6 iterasyonunda, bu küçük kartlar daha küçük Arduino Nano ve Arduino Micro kartlarına benziyor.En yeni Teensy 3.6, 32-bit 180MHz ARM Cortex-M4 işlemcisini kullanıyor ve boyutu için şaşırtıcı derecede bir hesaplama gücü sunuyor. En son sürüm, anakart belleğine eklenen bir yerleşik microSD kart yuvası ile birlikte geliyor. Teensy, maliyet açısından da uygun bir alternatiftir ve 3,6 kurulu maliyeti 30 dolardan fazlaya mal olmuştur. https://www.youtube.com/watch?v=5FqCr4TGehw Linkteki videoda belirtildiği gibi, dahili işlemciye overclock yapılarak alternatife daha fazla hız kazandırabilir.

Teensy, Arduino Pro Micro gibi USB HID cihazı olarak da çalışır.

Teensy serisi son zamanda çok büyük bir popülerite kazandı, bunun nedenini görmek zor değil.

3. MSP430 Launchpad: Düşük Güç Tüketen Arduino Alternatifi

Çoğu DIY yapısında fiyat ve hız önemli faktörler iken, güç tüketimi de önemli bir sorundur. Bunun bir çözümü, MSP430 serisinde bulunur. 15 yıldan uzun süredir düşük güçlü bir alternatif olarak görülen bu ürün, karşılaştırılabilir Arduino panolarından üç kat daha düşük bir akım çekiyor. MSP430’un tanıtım videosuna bakın:  Tıklayınız

4. STM32: The Multi-Tool

Hemen hemen tüm Arduino benzeri geliştirme kartları geniş bir kullanım yelpazesine sahipken, bir yeni ürün, çok yönlü olmanın ödülünü alıyor. Aynı zamanda The Blue Pill olarak da bilinen bu kart, Arduino Nano ve Pro Micro ile aynı boyuttadır. Arduino IDE ile uyumlu, daha önce Arduinoya kod yazan herkese tanıdık gelecektir.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x