Elektrikli Araçlar Hakkında Bilgiler

Merhabalar, bugün sizlere Elektrikli Araçlar Hakkında Bilgiler vereceğim. Bu konuda net olmayan ya da kafa karışıklığına sebep olan bilgilere karşı biraz netleştirme yapacağız. Hangisi doğru ya da hangisi yanlış buyrun beraber bakalım.

Elektrikli araçlar ne kadar güvenilir?

1. Elektrikli Araçlar emisyonsuz mu?

Elektrikli arabalar çevre dostu olarak kabul edilir. Çünkü içten yanmalı motorların aksine, herhangi bir -doğrudan- emisyon üretmezler. Ancak hikayenin sadece yarısı bu: Bu araçları çalıştıran elektriğin üretimi sırasında gerçekten de CO2 emisyonları ve kirleticiler üretilir. Aslında, elektrikli arabalarda, içten yanmalı motorlu araçlara kıyasla önemli ölçüde daha büyük bir “CO2 sırt çantası” bile vardır. Bunun nedeni pil hücrelerinin çok fazla enerji tüketen üretimidir.

2. Elektrikli Araç ile ne kadar uzağa gidebilirsiniz?

Elektrikle çalışan araçların gerçek menzili çeşitli faktörlere bağlıdır: Lambalar ve klima gibi elektrik tüketicilerinin çalışmasına ek olarak, dış sıcaklık ve bireysel sürüş davranışı da elektrik tüketiminde önemli rol oynar. Bu demek değildir ki elektrikli araçlar sadece şehir içi trafiğine uygundur.

Elektrikli araçlar kaç km gidiyor?

ADAC’a göre, gerçek menzilleri 300 ila 400 kilometre olan ve giderek artan ve de her geçen gün daha fazla elektrikli araç piyasaya çıkıyor ve aynı zamanda hızlı şarj ağı da büyüyor. Bu, daha uzun mesafelerin elektrikli arabalarla yolların bu araçlarla daha iyi katedilebileceği anlamına gelir.

3. Yeterli şarj istasyonu var mı?

Günümüzde benzin istasyonlarının bulunması kolay ve ödeme açısından karmaşık olmadığı için, halka açık şarj istasyonlarının kullanımı için hazırlık ve planlama çabası oldukça sıra dışı ve zaman alıcıdır.

Elektrikli araçlar için yeterli şarj istasyonu var mı?

Son yıllarda büyük meblağlarda para yatırıldığı doğrudur. Bu nedenle artık hem şehirde hem de kırsal kesimde genişletilen bir şarj şebekesi vardır. Artan sayıda elektrikli araçla birlikte, darboğaz olmaması için mevcut altyapının kesinlikle genişletilmesi gerekiyor.

4. Güç şebekelerini aşırı yükleme tehdidi var mı?

Elektrik tüketimi, birçok arabanın şebekeye bağlı olduğu yerlerde değişir – ancak elektrikli arabalara yönelik eğilim, özellikle elektrik şebekelerimiz için ne anlama geliyor? Aşırı yüklenmeye yol açabilir mi?

Ayrıca elektrikli araç sayısı arttıkça yerel ağ aşırı yüklenme riskinin de arttığı da bir gerçektir. Bu bilgilere dayanarak, operatörler ağı özel olarak güçlendirip genişletebilir ve gerekirse akıllı şebekelere güvenebilirler. Bu tür akıllı güç şebekelerinde, yazılım enerji beslemesini kontrol eder ve örneğin, şarj işlemlerini gece boyunca esnek bir şekilde dağıtabilir.

5. Yeterli hammadde var mı?

Elektrikli arabaların yapımı için lityum, kobalt, nikel, grafit ve platin gibi hammaddeler gereklidir. Ancak Öko-Institut’a göre, bu hammaddelerin oluşumu açıkça talebi aşıyor. Bu nedenle, maden çıkarma sahaları zamanında açılmadığında darboğazlar oluşabilir.

Batarya üretimi için hangi hammaddeye ihtiyaç vardır?

Finansmanla ilgili çevresel etkiler ve sosyal faktörler çok daha sorunludur. Diğer şeylerin yanı sıra, genellikle yüksek enerji talebinden, olası asit maden suyu oluşumundan, sınırlı su kaynakları üzerindeki çatışmalardan ve madenlerdeki kabul edilemez çalışma koşullarından bahsedilmelidir. Bunun üzücü bir örneği, Kongo’da kobalt madenciliğindeki çocuk işçiliğidir.

6. Piller ne kadar dayanıklıdır?

Birçok kişi, elektrikli cihazlardaki şarj edilebilir pillerin bazen nispeten kısa bir süre sonra performanslarını yitirdiğini deneyimlemiştir. Elektrikli Araç aküleri bu açıdan ne kadar güvenilir? 2012’den beri birinci nesil elektrikli otomobillerin çeşitli araçları uzun vadeli bir teste tabi tutuldu.

Sonuç olarak: araçlar ve aküler vaat ettiklerini yerine getiriyor. Buna göre depolama kapasitesi kaybı şimdiye kadar normal ve ayrıca garanti süreleri sınırları içinde kalmıştır. Genellikle akü için en az 100.000 kilometre hizmet ömrü ile sekiz yıla kadar garanti verilir.

7. Bitik piller ile ne yapılmalı?

Elektrikli arabalardaki piller tehlikeli atıktır. (Almanya’daki yasaya göre, Türkiye’de ne durumda, maalesef bilemiyorum.) Mevcut yasaya göre, üreticiler ve perakendeciler bitik enerji depolama cihazını geri almalı ve geri dönüştürmelidir.

Teknolojik bakış açısından, lityum iyon piller için geri dönüşüm süreçleri bugün zaten mevcuttur. Sonuç olarak, ilgili işlevsel malzemelerin kobalt, nikel, lityum ve bakırın yüzde 95’e varan kısmı akülerden geri kazanılabilir. Artık araçlarda kullanılacak kadar güçlü olmayan aküler, “ikinci yaşamlarında” uzun yıllar sabit elektrik deposu olarak kullanılmaya devam edebilir.

8. Yangın riski ne kadar yüksek?

Yolda ne kadar elektrikli otomobil olursa, olası güvenlik riskleri hakkında tartışma o kadar fazla olur. Örneğin, pilin kolayca alevler içinde yükseldiği doğru mu? Normal çalışmada, elektrikli arabalar güvenli kabul edilebilir. ADAC’a göre, bataryanın koruyucu mekanizmalarının, örneğin ciddi bir kaza sonucu mekanik deformasyon nedeniyle bozulması teorik olarak kritik hale geliyor.

Sonrasında dahili hasar nedeniyle tek tek hücreler aşırı ısınabilir ve bunun sonucunda pil alev alabilir.

Yazının orijinali burada. Diğer yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x