DSH’ya Yönelik Metinler

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Örnek DSH’ya Yönelik Metinler paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

DSH’ya Yönelik Metinler

Deutsch : (Wie funktioniert eigentlich das Internet?)

Das Internet ist ein Netzwerk aus Netzwerken. Es besteht aus Tausenden von kleineren Netzwerken, die alle zusammenarbeiten. Es wurde dezentral konzipiert, so dass es nicht von einem einzelnen Ausfallpunkt zum Ausfall gebracht werden kann. Wenn ein Teil ausfällt, übernimmt ein anderes.

Es gibt viele verschiedene Arten von Netzwerken im Internet : Telefonleitungen, Kabelfernsehleitungen, Satellitenverbindungen und drahtlose Verbindungen sind verschiedene Arten von Netzwerken, die Informationen über große Entfernungen übertragen. Sie sind alle in einem einzigen Netzwerk durch Geräte namens Router verbunden, die den Datenverkehr zwischen ihnen steuern und verfolgen, wo alles hingeht und woher alles kommt. So wird sichergestellt, dass die Daten so schnell wie möglich dorthin gelangen, wo sie benötigt werden, ohne dass sie unterwegs verloren gehen.

Die größte Komponente in diesem enormen Netzwerk ist das, was wir “das Backbone” nennen. Ein riesiges Netzwerk, das von Unternehmen wie AT&T und Verizon aus Glasfaserkabeln aufgebaut wurde, die durch tausende Meilen von unterirdischen Tunneln sowie auf riesigen Unterseekabeln über Ozeane hinweg verlaufen.

Dieses Backbone transportiert den größten Teil des Datenverkehrs zwischen den großen Internet Service Providern (ISPs), wie Comcast und Time Warner Cable, die den Datenverkehr dann an kleinere ISPs und andere Unternehmen weiterleiten, welche Dienste anbieten, die darauf aufbauen (wie Netflix oder Google). Die kleineren ISPs liefern diese Daten dann über deinen Anschluss zu Hause an dich, über Kabel, Digital Subscriber Line (DSL) oder Wi-Fi.

Auch wenn es viele kleine ISPs gibt – jeder mit seinen eigenen Geräten – sind sie alle durch diese Backbones miteinander verbunden, so dass sie alle miteinander kommunizieren und wenn nötig den Datenverkehr miteinander teilen können (zum Beispiel wenn jeder am Freitagabend um 20 Uhr anfängt, Netflix zu schauen). Diese VErnetzung ist es, wodurch das Internet funktioniert.

DSH'ya Yönelik Metinler okuma

Türkisch : (İnternet Aslında Nasıl Çalışır?)

İnternet bir ağlar ağıdır. Hepsi birlikte çalışan binlerce küçük ağdan oluşur. Tek bir başarısızlıktan dolayı sistemin herhangi bir çökmeye uğramaması için merkezi olmayan şekilde tasarlanmıştır. Herhangi bir parça başarısız olursa, diğeri devralır.

İnternette birçok farklı ağ türü vardır: telefon hatları, kablolu televizyon hatları, uydu bağlantıları ve kablosuz bağlantılar, uzun mesafelerde bilgi taşıyan farklı ağ türleridir. Hepsi, aralarındaki trafiği kontrol eden ve her şeyin nereye gittiğini ve nereden geldiğini takip eden yönlendiriciler adı verilen cihazlar aracılığıyla tek bir ağa bağlanır. Bu, verilerin yol boyunca kaybolmadan mümkün olan en kısa sürede ihtiyaç duyulan yere ulaşmasını sağlar.

Bu devasa ağdaki en büyük bileşen, “omurga” dediğimiz şeydir. AT&T ve Verizon gibi şirketler tarafından binlerce kilometrelik yeraltı tünellerinden geçen fiber optik kabloların yanı sıra okyanuslar boyunca dev denizaltı kabloları kullanılarak oluşturulan geniş bir ağ.

Bu omurga, trafiğin çoğunu Comcast ve Time Warner Cable gibi büyük İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler) arasında taşır ve ardından trafiği daha küçük İSS’lere ve bunun üzerine kurulmuş hizmetler sunan diğer şirketlere (Netflix veya Google gibi) iletir. Daha küçük ISS’ler daha sonra bu verileri evdeki bağlantınız, kablo, dijital abone hattı (DSL) veya Wi-Fi aracılığıyla size iletir.

Her biri kendi cihazlarına sahip birçok küçük İSS olmasına rağmen, hepsi birbiriyle iletişim kurabilmeleri ve gerektiğinde trafiği paylaşabilmeleri için bu omurgalarla birbirine bağlıdır. (Cuma gecesi herkes Netflix’i saat 20.00’da izlemeye başladığında olduğu gibi). Bu karşılıklı bağlantılılık internetin çalışmasını sağlayan şeydir.

 

***

Bu yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer almanca yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x