DSH Prüfungsvorbereitung – Textproduktion Beispiel

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda insan beyni ile ilgili ilginç bir bilgiden bahsedeceğiz. İnsan beyni hakkında sizlerle DSH Prüfungsvorbereitung – Textproduktion Beispiel adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

DSH Textverstehen

 

Deutsch :

  Im Gehirn kann es mehr als 40 Grad heiß werden

Die Temperatur im Gehirn schwankt im Verlauf eines Tages stark. Fehlt dieser Tagesrhythmus nach einem Schädel-Hirn-Trauma, ist das ein schlechtes Zeichen.

In einem gesunden Gehirn ist es ziemlich warm. Die mittlere Hirntemperatur liegt mit 38,5 Grad Celsius mehr als zwei Grad höher als eine Messung im Mund, wie jetzt eine britische Forschungsgruppe in der Fachzeitschrift »Brain« berichtet. In den tieferen Hirnregionen übersteigt sie häufig sogar 40 Grad – ein Wert, der an anderen Stellen im Körper als Fieber diagnostiziert würde.
Das Team um Nina Rzechorzek vom MRC Laboratory for Molecular Biology in Cambridge rekrutierte 40 gesunde Freiwillige zwischen 20 bis 40 Jahren und ermittelte bei ihnen morgens, nachmittags und abends per Magnetresonanzspektroskopie (MRS) die Temperatur in verschiedenen Hirnregionen. Bei allen Versuchspersonen schwankte die Hirntemperatur im Tagesverlauf um fast 1 Grad Celsius. Abends sank sie, tagsüber stieg sie wieder an. Die höchsten Werte wurden nachmittags gemessen. Den Rekord stellte eine Frau auf: 40,9 Grad Celsius im Thalamus – der Hirnregion, in der es im Mittel am wärmsten war.

Die Hirntemperaturen der Frauen erreichten im Mittel etwa 0,4 Grad Celsius mehr als die von Männern. Das habe wahrscheinlich mit dem Menstruationszyklus zu tun, vermuten die Forschenden: Nach dem Eisprung liegen die Temperaturen höher, und die meisten Frauen befanden sich bei der Messung gerade in dieser Phase. Die Temperatur stieg außerdem mit dem Alter, vor allem in tieferen Hirnregionen.
Aus diesen Daten erstellten die Forschenden die nach eigenen Angaben erste 4-D-Karte der Hirntemperatur – »eine dringend benötigte Referenzquelle«, sagt Studienleiterin Nina Rzechorzek. Damit verglichen sie Messwerte von mehr als 100 Intensivpatientinnen und -patienten mit Schädel-Hirn-Trauma: Die Hirntemperatur lag bei ihnen im Mittel um ein Grad niedriger. Außerdem schwankte sie zwischen 32,6 und 42,3 Grad Celsius und damit stärker als bei den gesunden Freiwilligen (36,1 bis 40,9). Aber nur ein Viertel der Kranken wies den für Gesunde typischen Tagesrhythmus auf. Fehlte der Rhythmus, stieg das Sterberisiko um den Faktor 20.

»Der tägliche Rhythmus der Hirntemperatur korreliert stark mit dem Überleben nach einem Schädel-Hirn-Trauma«, sagt Nina Rzechorzek in einer Pressemitteilung. Es sei aber nicht davon auszugehen, dass es sich um Ursache und Wirkung handle – vielmehr um einen Risikomarker. Die Messung der Hirntemperatur sei deshalb von großem klinischen Wert.
Türkisch :

    Beyinde 40 dereceden fazla ısınabilir

Beyindeki sıcaklık bir gün boyunca büyük ölçüde dalgalanır. Kraniyoserebral bir travmadan sonra bu günlük ritim eksikse, bu kötüye işarettir.

Sağlıklı bir beyinde oldukça sıcaktır. Bir İngiliz araştırma grubunun Brain dergisinde bildirdiğine göre, ortalama beyin sıcaklığı 38,5 santigrat derece, ağızdaki bir ölçümden iki dereceden daha fazladır. Daha derin beyin bölgelerinde, genellikle 40 dereceyi bile aşıyor – bu, vücudun başka yerlerinde ateş olarak teşhis edilebilecek bir değer.

Cambridge’deki MRC Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan Nina Rzechorzek liderliğindeki ekip, 20 ila 40 yaşları arasında 40 sağlıklı gönüllüyü işe aldı ve manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) kullanarak sabah, öğleden sonra ve akşam farklı beyin bölgelerinde vücut sıcaklıklarını ölçtü. Tüm deneklerde, beyin sıcaklığı gün boyunca neredeyse 1 santigrat derece dalgalandı. Akşam düştü, gündüz yine yükseldi. En yüksek değerler öğleden sonra ölçüldü. Bir kadın rekoru kırdı: 40.9 santigrat derece talamusta – ortalama olarak en sıcak beyin bölgesi.
Ortalama olarak, kadınların beyin sıcaklıkları erkeklerinkinden yaklaşık 0,4 santigrat derece daha yüksekti. Araştırmacılar bunun muhtemelen adet döngüsüyle ilgili olduğundan şüpheleniyorlar: Yumurtlamadan sonra sıcaklıklar daha yüksek ve çoğu kadın ölçüm yapıldığında bu aşamadaydı. Sıcaklık, özellikle derin beyin bölgelerinde yaşla birlikte arttı.

Araştırmanın lideri Nina Rzechorzek, bu verilerden araştırmacıların, beyin sıcaklığının ilk 4 boyutlu haritasını oluşturduklarını söylüyor – “acil olarak ihtiyaç duyulan bir referans kaynağı”. Bunu, kraniyoserebral travması olan 100’den fazla yoğun bakım hastasından alınan okumaları karşılaştırmak için kullandılar: ortalama beyin sıcaklığı bir derece daha düşüktü. Aynı zamanda 32.6 ve 42.3 santigrat derece arasında ve dolayısıyla sağlıklı gönüllülerdekinden (36.1 ila 40.9) daha fazla dalgalandı. Ancak hastaların sadece dörtte biri sağlıklı insanların tipik günlük ritmini gösterdi. Ritim eksikse, ölüm riski 20 kat arttı.

Nina Rzechorzek bir basın açıklamasında, “Beyin sıcaklığının günlük ritmi, travmatik beyin hasarından sonra hayatta kalma ile güçlü bir şekilde ilişkilidir” diyor. Bununla birlikte, bunun bir neden-sonuç meselesi olduğu varsayılamaz – daha çok bir risk belirteci. Bu nedenle beyin sıcaklığının ölçümü büyük klinik değere sahiptir.
——————————————————————————————-

Arkadaşlar bu DSH Prüfungsvorbereitung – Textproduktion Beispiel örneklerinden birinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer DSH Prüfungsvorbereitung – Textproduktion Beispiel örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak : https://www.spektrum.de/news/hirntemperatur-im-gehirn-ist-es-heisser-als-gedacht/2032621
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x