DSH Beispiel LV Lesetext

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda AI ile tedavileri iyileştirme temasından bahsedeceğiz. AI ile tedavileri iyileştirme hakkında DSH Beispiel LV Lesetext adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

AI ile tedavileri iyileştirme ne demektir?Deutsch :

Forschende arbeiten daran, mithilfe von Künstlicher Intelligenz die enorme Datenmenge für Fortschritte in der Medizin zu nutzen.

Die Medizinforschung setzt stark auf Künstliche Intelligenz, auf Grundlage enormer Datensätze will sie so Diagnostik und Therapie voranbringen. Durch Genanalysen und digitale Speicherung von Befunden und Messwerten fallen unzählige Daten an, die wichtige und oft noch unentdeckte Erkenntnisse und Verbindungen bergen. Angesichts der Menge an Daten ist es allerdings meist nur mithilfe von lernenden Computern – also Künstlicher Intelligenz (KI) – möglich, die entscheidenden Informationen zu finden. Diesem Zukunftsfeld der Medizin widmen sich auch deutsche Forschungsinstitutionen mit einer Reihe größerer Projekte und Kooperationen.

Am Deutschen Krebsforschungszentrum (DKFZ) in Heidelberg etwa arbeiten in zahlreichen Projekten Forscherteams unter anderem daran, mithilfe Künstlicher Intelligenz Aufnahmen von Computertomographen (CT) und Magnetresonanztomographen (MRT) zu analysieren und so den Ärzten eine wichtige Hilfestellung zu geben. Forschende des DKFZ haben sich mit Kolleginnen und Kollegen des Europäischen Laboratoriums für Molekularbiologie und der Universität Heidelberg auch zu einer KI-Forschungseinheit zusammengeschlossen, die wiederum Teil des Europäischen Laboratoriums für Lernen und Intelligente Systeme (ELLIS) ist.Im Internationalen Leibniz-Zukunftslabor Künstliche Intelligenz in Hannover liegt ein Schwerpunkt auf der Entwicklung von KI-Lösungen für die personalisierte Medizin. Dabei geht es darum, mithilfe von KI Therapien zu entwickeln, die individuell auf einzelne Patienten zugeschnitten und damit besonders wirksam sind. Unter anderem soll so die Behandlung von Brustkrebs verbessert werden.

Im Forschungszentrum Jülich wiederum bringen Wissenschaftlerinnen und Wissenschaftler ihre Expertise in den Bereichen Aufbau und Funktion des Gehirns sowie Höchstleistungsrechnen und Simulation beim Human Brain Project (HBP) ein, einem internationalen Forschungsnetzwerk, das versucht, das Gehirn in all seiner Komplexität zu verstehen. Sie wollen herausfinden, wie wir denken, wie ein Bewusstsein entsteht, eine Persönlichkeit, Gedächtnis, Intelligenz, Krankheiten. Dazu bedarf es einer Analyse der Vorgänge der rund 100 Milliarden Nervenzellen – KI ist der Schlüssel, um diese Komplexität Schritt für Schritt zu durchdringen.
Türkisch :

Araştırmacılar, yapay zeka yardımıyla tıptaki ilerlemeler için muazzam miktarda veriyi kullanmaya çalışıyorlar.

Tıbbi araştırmalar, teşhis ve tedaviyi ilerletmek istediği muazzam veri setleri temelinde büyük ölçüde yapay zekaya dayanır. Genetik analizler ve bulguların ve ölçümlerin dijital olarak depolanması, önemli ve çoğu zaman keşfedilmemiş içgörüler ve bağlantılar içeren sayısız veriyle sonuçlanır. Bununla birlikte, veri miktarı göz önüne alındığında, önemli bilgileri bulmak genellikle yalnızca öğrenen bilgisayarların – yani yapay zekanın (AI) – yardımıyla mümkündür. Alman araştırma kurumları da daha büyük projeler ve işbirlikleri ile kendilerini bu geleceğin tıp alanına adamaktadır.Örneğin, Heidelberg’deki Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde (DKFZ) araştırma ekipleri, bilgisayarlı tomograflardan (CT) ve manyetik rezonans tomografilerinden (MRI) gelen görüntüleri analiz etmek için yapay zeka kullanmak da dahil olmak üzere çok sayıda proje üzerinde çalışıyor ve böylece doktorlara önemli yardım sağlıyor. . DKFZ’den araştırmacılar ayrıca Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı ve Heidelberg Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla güçlerini birleştirerek, Avrupa Öğrenme ve Akıllı Sistemler Laboratuvarı’nın (ELLIS) bir parçası olan bir AI araştırma birimi oluşturdular.

Hannover’deki Uluslararası Leibniz Gelecek Laboratuvarı Yapay Zeka’da, kişiselleştirilmiş tıp için yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesine odaklanılıyor. Amaç, bireysel hastalara özel olarak hazırlanmış ve bu nedenle özellikle etkili tedaviler geliştirmek için AI’yı kullanmaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, meme kanseri tedavisi iyileştirilmelidir.Forschungszentrum Jülich’te bilim adamları, beyni tüm karmaşıklığıyla anlamaya çalışan uluslararası bir araştırma ağı olan İnsan Beyni Projesi’ne (HBP) yüksek performanslı bilgi işlem ve simülasyonun yanı sıra beyin yapısı ve işlevi alanlarındaki uzmanlıklarıyla katkıda bulunuyorlar. Nasıl düşündüğümüzü, bilincin nasıl geliştiğini, kişiliği, hafızayı, zekayı, hastalıkları öğrenmek istiyorlar. Bu, yaklaşık 100 milyar sinir hücresindeki süreçlerin analizini gerektirir – AI, bu karmaşıklığa adım adım nüfuz etmenin anahtarıdır.——————————————————————————————-

Arkadaşlar bu DSH Beispiel LV Lesetext yazısının da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer DSH Beispiel LV Lesetext örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.Kaynak : https://www.deutschland.de/de/topic/wissen/kuenstliche-intelligenz-in-der-medizin-forschung-in-deutschland
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x