Deutsche Texte

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda şimdiye kadar sık sık karşılaştığımız orman yangınlarını konuşacağız. Orman Yangınları hakkında sizlerle Deutsche Texte adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Orman Yangını ile ilgili almanca okuma metni

 

Deutsch :

Die Vorzeichen für einen langen, trockenen Hitze-Sommer mit Waldbränden und Wasserknappheit im Westen der USA könnten kaum schlimmer sein. “2020 war bereits schrecklich, mit Feuerextremen und Rekorden, aber ich bin sehr besorgt, dass es in diesem Jahr (2021) noch schlimmer wird”, mahnte Bill Deverell, Professor an der University of Southern California.Ein Massensterben von Muscheln, Austern, Seesternen und anderen Meerestieren an den aufgeheizten Stränden alarmiert die Wissenschafter. Der Meeresbiologe Christopher Harley, der den Einfluss von Klimawandel auf Küsten-Ökosysteme untersucht, geht von einer Milliarde toter Meerestiere aus. “Das sind fast schon biblische Ausmaße”, sagte Bill Deverell. “Die Welt muss den Klimawandel mit Folgen wie Wetterextreme, Dürren und Feuern endlich ernst nehmen”.

Nach einem extrem regenarmen Winter und geringer Schneedecke haben die Waldbrände im dürregeplagten Kalifornien in diesem Jahr ungewöhnlich früh angefangen. Flächenbrände gab es dort immer schon, doch nun sind die Feuer “heißer, häufiger und größer”, erklärte Deverell. Die schlimmsten Großbrände wüteten in den vergangenen 20 Jahren. 2020 erlebte Kalifornien eine historische Katastrophe, es war die flächenmäßig verheerendste Waldbrandsaison seit Beginn der Aufzeichnungen. Mehr als 30 Menschen kamen ums Leben, über 10.000 Gebäude wurden beschädigt oder zerstört. Wissenschafter sehen es als erwiesen an, dass die Klimakrise Wetterextreme wie Trockenheit und Hitze verschärft, die zu heftigeren Waldbränden beitragen.Türkisch :

Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında orman yangınları ve su kıtlığıyla geçen uzun, kuru ve sıcak bir yaz için işaretler bundan daha kötü olamazdı. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan Bill Deverell, “2020 aşırı yangınlar ve rekorlarla zaten korkunçtu, ancak bu yılın (2021) daha da kötü olacağından çok endişeliyim” dedi.

Isınan sahillerde midye, istiridye, deniz yıldızı ve diğer deniz canlılarının toplu ölümü bilim adamlarını alarma geçirdi. İklim değişikliğinin kıyı ekosistemleri üzerindeki etkisini inceleyen deniz biyoloğu Christopher Harley, bir milyar deniz canlısının öldüğünü varsayıyor. Bill Deverell, “Bunlar neredeyse İncil’deki oranlar” dedi. “Dünya nihayet aşırı hava koşulları, kuraklıklar ve yangınlar gibi sonuçları olan iklim değişikliğini ciddiye almalı”.Son derece kuru bir kış ve az kar örtüsünün ardından, kuraklıktan etkilenen Kaliforniya’daki orman yangınları bu yılın başlarında olağandışı bir şekilde başladı. Deverell, orman yangınları her zaman oradaydı, ancak şimdi yangınlar “daha sıcak, daha sık ve daha büyük” dedi. En kötü büyük yangınlar son 20 yılda şiddetlendi. 2020’de Kaliforniya tarihi bir felaket yaşadı, rekor alan açısından en yıkıcı orman yangını sezonu oldu. 30’dan fazla insan hayatını kaybetti ve 10.000’den fazla bina hasar gördü veya yıkıldı. Bilim adamları, iklim krizinin, daha şiddetli orman yangınlarına katkıda bulunan kuraklık ve sıcaklık gibi aşırı hava olaylarını şiddetlendirdiğini kabul ediyor.

———————————————————–

Arkadaşlar bu Deutsche Texte örneklerinden birinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Deutsche Texte örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x