Deutsch Türkisch Okuma Parçaları

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda kahveden ve Kolombiya’dan bahsedeceğiz. Kahve ve Kolombiya hakkında Deutsch Türkisch Okuma Parçaları adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Coffee and KolumbienDeutsch :

Kolumbien

Als eines der führenden Länder der Kaffeeproduktion gilt Kolumbien, das zugleich der größte Arabica-Erzeuger der Welt ist. Der südamerikanische Staat erfreut sich bei Kennern insbesondere wegen des vollen, weichen Geschmacks seiner Bohnen an Beliebtheit.

Kaffee aus Kolumbien

Kolumbien and Kaffee

Auf der ganzen Welt wird kolumbianischer Kaffee für seine enorme Qualität geschätzt. Gründe dafür sind vor allem an den vorherrschenden Bedingungen in dem südamerikanischen Land auszumachen. Durch die Nähe zum Äquator und das milde Hochlandklima, inklusive der ausgesprochen fruchtbaren Böden können die Bohnen unter hervorragenden Bedingungen gedeihen. Insbesondere ist hier die Sorte Arabica zu nennen, bei der Kolumbien als der weltweit größte Erzeuger hervorsticht. Überhaupt ist das Schwergewicht auf dem internationalen Markt noch einer der wenigen, der seinen sortenreinen Kaffee offeriert. Am besten lässt sich das Aroma als abgerundet, mit einer leicht süßen Nuance von Nuss beschreiben. Die Qualität des Kaffees zeigt sich in jeder Hinsicht als hervorragend – das gilt sowohl für die Bohnen, die der Kunde selbst noch zuhause mahlen muss, ebenso wie für fertiges Kaffeemehl.Die kolumbianische Kaffee-Kultur

In dem südamerikanischen Land nimmt Kaffee eine wichtige Rolle ein und das Getränk genießt einen hohen Stellenwert. Während es die Menschen in Deutschland gewohnt sind, die obligatorische Tasse am Morgen und gern auch gegen Nachmittag zu trinken, existieren in Kolumbien keine festen Zeiten. Für einen Kaffee gibt es immer eine Gelegenheit. Das kann schon zu ganz früher Stunde sein oder sogar am späten Abend. Die Angst vor schlaflosen Nächten bereitet hier niemandem Sorgen.

Die beliebtesten Kaffee-Regionen aus Kolumbien und der Kaffee-Charakter im Überblick

  • Quindio: intensives rundes Aroma, schokoladig, natürliche Säure
  • Caldas: leichte Süße, weich im Geschmack, harmonische Karamellnote, stimmige Säure
  • Risaralda: reiches, rundes Aroma, gute Fülle, leichte Süße, Noten von Nuss und Karamell
  • Medellin: ausgewogen, kraftvoll, geringer Koffeinanteil

Besonders bekannt ist im Zusammenhang mit dem Kaffeeanbau in Kolumbien das sogenannte Kaffee-Dreieck. Es liegt in den Anden, zwischen den drei Departements Caldas, Risaralda und Quindio auf einer Höhe von 1.000 bis zu etwas über 2.000 Metern. Die Region gehört zugleich zu den Weltkulturerbe-Stätten Kolumbiens. Im ebenfalls hierzu gehörenden Valle de Cocora gedeihen bis zu 60 Meter hohe Wachspalmen, welche die höchste Palmenart der Welt verkörpern. Die Region Medellin gilt als Herkunftsort der besten Bohnen Kolumbiens. Sie zeichnen sich durch Eigenschaften wie eine harmonische Säurestruktur sowie viel Aroma und Fülle aus.Türkisch :

Kolombiya

Kolombiya kahve üretiminde önde gelen ülkelerden biridir ve aynı zamanda dünyanın en büyük Arabica üreticisidir. Güney Amerika eyaleti, çekirdeklerinin tam ve pürüzsüz tadı nedeniyle özellikle uzmanlar arasında popülerdir.

Kolombiya kahvesi

Kolombiya kahvesi, muazzam kalitesi nedeniyle tüm dünyada değer görmektedir. Bunun başlıca nedenleri, Güney Amerika ülkesinde hüküm süren koşullardır. Ekvatora yakınlığı ve son derece verimli topraklar da dahil olmak üzere ılıman yayla iklimi nedeniyle, fasulyeler mükemmel koşullarda gelişebilir. Özellikle Kolombiya’nın dünyanın en büyük üreticisi olarak öne çıktığı Arabica çeşidi burada belirtilmelidir. Genel olarak, uluslararası pazardaki ağır sıklet, hala tek kaynaklı kahvesini sunan birkaç kişiden biridir. Aroma en iyi, biraz tatlı bir fındık nüansı ile yuvarlak olarak tanımlanabilir. Kahvenin kalitesi her açıdan mükemmel – bu hem müşterinin evde öğütmesi gereken çekirdekler hem de hazır çekilmiş kahve için geçerlidir.

Kolombiya kahve kültürü

Güney Amerika ülkesinde kahve önemli bir rol oynar ve içecek yüksek bir statüye sahiptir. Almanya’da insanlar zorunlu olan bardağı sabah ve öğleden sonra içmeye alışkınken, Kolombiya’da sabit bir saat yoktur. Kahve içmek için her zaman bir fırsat vardır. Bu, sabahın çok erken saatlerinde veya hatta akşam geç saatlerde olabilir. Uykusuz gecelerin korkusu burada kimseyi endişelendirmez.Kolombiya’daki en popüler kahve bölgeleri ve bir bakışta kahve karakteri

Quindio: yoğun yuvarlak aroma, çikolata, doğal asitlik
Caldas: hafif tatlı, tadı yumuşak, uyumlu karamel notası, uyumlu asitlik
Risaralda: zengin, yuvarlak aroma, iyi gövde, hafif tatlı, fındık ve karamel notaları
Medellin: dengeli, güçlü, düşük kafein içeriği

Sözde kahve üçgeni, Kolombiya’daki kahve ekimi ile bağlantılı olarak özellikle iyi bilinmektedir. And Dağları’nda, Caldas, Risaralda ve Quindio’nun üç bölümü arasında, 1.000 ila 2.000 metrenin biraz üzerinde bir yükseklikte yer almaktadır. Bölge aynı zamanda Kolombiya’daki Dünya Mirası Alanlarından biridir. Yine bu bölgeye ait olan Valle de Cocora’da, dünyanın en uzun palmiye ağacını bünyesinde barındıran balmumu palmiyeleri 60 metre yüksekliğe kadar büyür. Medellin bölgesi, Kolombiya’daki en iyi fasulyenin menşe yeri olarak kabul edilir. Uyumlu bir asit yapısının yanı sıra çok sayıda aroma ve dolgunluk gibi özelliklerle karakterize edilirler.——————————————————————————————-

Arkadaşlar bu Deutsch Türkisch Okuma Parçaları yazısının da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Deutsch Türkisch Okuma Parçaları örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynak : https://baristaroyal.de/blogs/anbaugebiete/kolumbien
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x