Der Einfluss des Menschen – C1 (Die Erde)

Der Einfluss des Menschen – Level C1 (Die Erde) / İnsanın Etkisi – Seviye C1 (Dünya)

Merhabalar, C1 seviyesi için ufak bir metin paylaşıyorum. Aynı zamanda DSH sınavı için de yardımcı olacağını düşündüğüm kelimeler mevcut. İyi çalışmalar diliyorum herkese.

Deutsch:

Menschen bewohnen die Erde erst seit einem kurzen Augenblick ihrer Geschichte, aber sie haben das Gesicht der Erde bereits verändert. Der menschliche Einfluss ist augenfällig, selbst aus dem Weltraum : die Lichterketten der Städte bei Nacht und die städtischen Agglomerationen sowie die geraden Linien der intensiven Ackerwirtschaft bei Tag. Mit empfindlichen Messgeräten können Umweltverschmutzungen an Land, im Wasser und in der Atmosphäre gezeigt werden. Es wurden dramatische Veränderungen festgestellt : immense Waldvernichtung, Ausdehnung der Wüsten (Desertifikation), das Ozonloch und die Zunahme der Treibhausgase. All das sind die Ergebnisse menschlicher Aktivitäten. Bischer hat die Erde eine erstaunliche Widerstandskraft gezeigt, aber inzwischen verlangt eine explodierende Erdbevölkerung nach Befriedung der Grundbedürfnisse bis hin zu immer mehr Überfluss und Luxus.

 

Türkisch:

İnsanlar tarihlerinde sadece kısa bir süredir yeryüzünde yaşadı, ancak dünyanın yüzünü çoktan değiştirdiler. İnsan etkisi, uzaydan bile belirgindir: gece şehirlerdeki ışık zincirleri ve kentsel yığılmalar ve gündüz yoğun çiftçiliğin düz çizgileri. Hassas ölçüm cihazları ile karada, suda ve atmosferdeki çevre kirliliği gösterilebilir. Dramatik değişiklikler kaydedildi: muazzam orman tahribatı, çöllerin genişlemesi (çölleşme), ozon deliği ve sera gazlarındaki artış. Bunların hepsi insan faaliyetinin sonucudur. Dünya şaşırtıcı bir direnç gösterdi, ancak bu arada patlayan bir dünya nüfusu, giderek daha fazla bolluk ve lükse kadar temel ihtiyaçların karşılanmasını talep ediyor.

 

Diğer yazılarımıza buradan bakabilirsiniz ve daha fazla ayrıntıya sahip olmak istiyorsanız da buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x