Chrome’da Virüs Taraması Nasıl Çalıştırılır?

Google Chrome web tarayıcınız son zamanlarda yavaş çalışıyorsa veya garip işaretler gösteriyorsa, kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Bu anormallikleri ortadan kaldırmak için bir Chrome virüs taramasının nasıl çalıştırılacağını size anlatacağım. Chrome’da Virüs Taraması Nasıl Çalıştırılır?

Chrome'da Virüs taraması yapma

Chrome’da Virüs Taraması Nasıl Çalıştırılır?

Google Chrome, şu anda 2 milyardan fazla yüklemeyle lider web tarayıcısıdır. Aynı zamanda dünyanın en popüler web tarayıcısıdır. Böyle bir itibarla birlikte, kötü niyetli aktörlerin kaçınılmaz ve istenmeyen ilgisi gelir.

Google Chrome Kötü Amaçlı Yazılım Belirtileri

Google Chrome, internette gezinmenizi sağlayan bir web tarayıcısıdır. Tarayıcıların bir zamanlar sınırlı olduğu yerlerde, modern web tarayıcıları herhangi bir ek yazılım gerektirmeden oyun oynamanıza bile izin verir. Chrome uzantıları, tarayıcının yeteneklerini artıran önemli bir bileşendir.

Bir çok şey için uzantılar bulabilirsiniz; Dilbilgisi, SEO analizi, reklamları engelleme, indirme yöneticisi, web proxy’si ve çok daha fazlasını kontrol etme.

Chrome ayrıca, Chrome uzantı mağazasının dışından eklentiler yüklemenize de olanak tanır. Bu uzantılar Google tarafından incelenmedi ve standart güvenlik testini geçmedi, bu da onları çok tehlikeli hale getiriyor.

Kötü niyetli kişiler, bilmeden erişmesine izin verdiğiniz Chrome uzantıları aracılığıyla kötü amaçlı yazılım dağıtabilir. Kontrol edebileceğiniz bazı Chrome kötü amaçlı yazılım belirtileri vardır:

 • Yavaş web tarama performansı yaşanırsa,
 • Videoların yüklenmesi veya oynatılması sırasında sık sık donma gerçekleşirse,
 • İstenmeyen açılır pencereler rastgele görünürse,
 • Varsayılan arama motoru başka bir arama motoruna dönüşürse,
 • Belirli bir web sayfasına gitmek yerine diğer web sitelerine yönlendirme gerçekleşirse,

Chrome Virüs Taraması Nasıl Çalıştırılır?

Google Chrome, kötü amaçlı yazılımları taramanıza ve tarayıcıdan temizlemenize olanak tanıyan yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Bu adımları takip edin:

 • Google Chrome tarayıcısında sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayın.
 • Ayarlara gidin.
 • Sol tarafta, Gelişmiş’e tıklayın. Sıfırla ve temizle’yi seçin, ardından Bilgisayarı temizle’ye tıklayın.
 • Taramayı başlatmak için Bul’a tıklayın.
 • İstenmeyen yazılımı Chrome’dan kaldırın.

Google Chrome Nasıl Sıfırlanır?

Chrome virüs taraması sorunları çözemezse Chrome’u sıfırlayabilirsiniz.

 • Chrome’da sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayın.
 • Ayarlara gidin.
 • Gelişmiş altında, Sıfırla ve temizle’yi tıklayın.
 • Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle’yi ve ardından değişiklikleri onaylamak için Ayarları sıfırla’yı tıklayın.

Son çözüm olarak, Chrome’u tamamen yeniden yükleyebilirsiniz. Yine de dikkatli olun, tarayıcıyı yeniden yüklemek tüm uzantıları, tarayıcı geçmişini, kayıtlı oturumları ve yer imlerini kaldıracaktır. Devam etmeden önce, önemli bilgileri yedekleyin. En kolay yol, Google hesabınızda oturum açmak ve tarayıcınızdaki her şeyi bulutta yedeklemek için senkronizasyon seçeneğini kullanmaktır.

Sonuç

Chrome’un uzantı deposu, web’deki üretkenliğinizi artıran çok kullanışlı uzantılarla doludur. Bir örnek, internet bağlantısı olmadan belgeleriniz ve e-tablolarınız üzerinde çalışmanıza izin veren Google Dokümanlar uzantısıdır.

Bu tür faydalı araçlardan daha fazlasını bulmak için uzantı mağazasını keşfedin.

 

Bu yazının da böylece sonuna gelmiş bulunuyoruz. Diğer yazılarımıza buradan erişebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x