Bant Genişliği Nasıl Artırılır?

Merhabalar, bu yazımızda İnternet Kalitesi ve Bant Genişliği Nasıl Artırılır sorusunun cevabını inceleyeceğiz. Buraya bant genişliğinizi artırmanın yollarını aramak için geldiyseniz, zaten bir adım öndesiniz demektir. Hiçbir şey bugünün tüketicilerini, ne için ödeme yaptıklarından ve yavaş bir internet bağlantısından daha fazla rahatsız etmiyor. Ancak, sorunun nedenini ve sorunun nasıl çözüleceğini bilmemek aynı derecede sinir bozucudur. Bu nedenle, burada, yararınız, bant genişliğini nasıl artıracağınız ve internetinizin kalitesini nasıl artıracağınız hakkında tartışıyoruz. Buyrun birlikte inceleyelim, bant genişliği nasıl artırılır?

 

Bant genişliğini nasıl artırabilirim?

 

Bant Genişliği Nedir Ve Neden Önemlidir?

Bant genişliği, bir ağın veri aktarma kapasitesini tanımlamak için kullanılan ve genellikle saniyede MB veya GB cinsinden (MBPS veya GBPS) ölçülen terminolojidir. Bant genişliği, aynı anda yüklenen ve indirilen veri paketlerinin hacmini belirler. Başka bir deyişle, bant genişliğiniz, cihazınızı internete bağlayan bir otoban gibidir ve veri paketleri arabalardır. Bir otoyolda ne kadar çok şerit varsa, darboğaz oluşturmadan aynı anda daha fazla araba ileri geri gidebilir. Aynı şekilde, daha fazla bant genişliği daha iyi veri aktarımı anlamına gelir.

Bir Sorun Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Şimdi, bant genişliğinizle ilgili bir sorun olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi merak edebilirsiniz. Basit, web sayfaları normalde olduğundan daha yavaş yükleniyor mu? Yoksa bir dosyayı indirmek için çok mu uzun konuşuyor? Her iki durumda da, muhtemelen bant genişliğinizi engelleyen bir şey vardır.Bant Genişliğini Test Etme

Daha somut bir yanıt için, indirme ve yükleme hızını ölçmek için popüler bir internet test hizmeti (örn. Ookla) kullanın. Hem indirme hem de yükleme hızı, İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) öngörülen kabul edilebilir aralık içinde olmalıdır. 10MBPS’lik bir bağlantıya abone olduysanız, aynısını almalı, 1-2 MBPS vermeli veya almalısınız.

Olası Nedenler Ve Çözümler

Teknolojinin dinamik doğası göz önüne alındığında, bir sorun aramak için keşfedebileceğiniz birkaç alan vardır.

Ağ Yapılandırması

Her şeyden önce, ağ yapılandırmanızda sorunlar olup olmadığını kontrol edin. Bazen, belirli türdeki veri kullanım seçeneklerini engelleyerek bant genişliğinizi yanlışlıkla sınırlayabilirsiniz. Gereksiz tıkanmalar olmadığından emin olmak için bunları tekrar kontrol edin

Kullanıcı Sayısı

Aynı anda ne kadar çok kullanıcı bağlanırsa, bant genişliğinizi kullanan trafik de o kadar fazla olur. Yönlendiricinize bağlı cihaz sayısını kontrol edin. Herhangi bir bağlantı tanımıyorsanız, yönlendiricinizi VPN ile korumak ve kendinizi bilgisayar korsanlarından korumak için VPN kullanmayı deneyin .Komşu Wi-Fi Bağlantıları

Tüm Wi-Fi ekipmanı 2,4 GHz veya 5Ghz olmak üzere iki kanaldan biri üzerinden iletişim kurar. Aynı alanda çalışan çok sayıda Wi-Fi çıkış cihazı varsa, sinyaller çakışabilir. Bu durumda, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz frekanslarında yayın yapan çift bant genişlikli bir yönlendirici almayı düşünmelisiniz.

Eski Ekipman

Yönlendiriciler konusunda, farklı nesillerden gelen ekipmanlar birlikte iyi çalışmayabilir. Bu nedenle, modeminizin, yönlendiricinizin veya dongle’ınızın en son sürüm olup olmadığını veya en son ürün yazılımı güncellemelerinin yüklü olup olmadığını kontrol edin.

Kötü veya Ucuz Yazılım

Kötü tasarlanmış yazılım genellikle verimsizdir ve değerli bant genişliğinizden daha fazlasını kullanabilir. Örneğin, yazılım ücretsizse, büyük olasılıkla ürün olduğunuzu hepimiz biliyoruz. Örneğin, bazı ücretsiz VPN’ler kullanım verilerini toplar ve bunları üçüncü taraf ajanslara satar. Bu sadece internet bağlantınızı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda bir güvenlik ihlalidir . Bu nedenle, FastestVPN gibi güvenilir ve güvenilir bir VPN kullandığınızdan emin olun. Bu servis sağlayıcı ‘kayıt tutmama’ politikasını garanti eder ve bant genişliğini boşaltmak için arka plan sürecini sınırlar.

Malware

Kötü amaçlı yazılım, yalnızca cihazınıza zarar vermek amacıyla tasarlanmış yazılım anlamına gelir. Sisteminize zarar vererek bant genişliğinizi etkili bir şekilde tıkar. Bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu, size kötü amaçlı yazılımlara karşı başka bir koruma katmanı sağlayan kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanmaktır.Veri Sınırınızı Aşma

En yaygın ve göz ardı edilen olasılıklardan biri, veri sınırınızı basitçe aşmış olmanızdır ve bu nedenle ISS bant genişliğinizi kısıtlar. Her ay kullanabileceğiniz veri hacminin genellikle sınırlı olduğunu ve HD videolar izlemenin veya büyük dosyalar indirmenin veri sınırınızı ciddi şekilde etkileyebileceğini unutmayın.

ISS Azaltma

Bu durumda, paylaşılan bir bağlantıda olursanız ve ortalamanın çok üzerinde kullanırsanız ISS size ayrılan bant genişliğini geri çekebilir. ISS, hizmetleri üzerinde daha dengeli bir yük elde etmek için bunu yapar. Ancak bu, çalışmanızı olumsuz etkileyebilir. Bu durumda, IP’nizi maskelediği ve İSS’nin kullanım modellerinizi izlemesini durdurduğundan FastestVPN’i tekrar kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bant Genişliğini Yeniden Test Etme

Sorunu belirleyip sorunu çözdükten sonra, İnternet bağlantınızı son kez kullandığınız hizmeti kullanarak tekrar test edin. Özellikle VPN kullandıysanız, sonuçlar indirme hızı, yükleme hızı ve ping açısından önemli ölçüde iyileşmelidir. Cihazınızı güvence altına alacak ve internet bağlantınızın genel kalitesini artıracaktır.Öneri

Şimdiye kadar, bu makale bant genişliğinin ne olduğunu, sorunların olduğunu ve bant genişliğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek birçok sorunu ve son olarak bant genişliğini nasıl artıracağını kapsar.

 

Diğer yazılarımıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x