Almanca – Türkçe Okuma Parçaları

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda tasarlanmış bakterileri konuşacağız. Bakteriler hakkında sizlerle Almanca – Türkçe Okuma Parçaları adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.Tasarlanmış Bakteri nedir?Deutsch :

Gentechnisch hergestellte Bakterien wandeln Kohlenstoffabfälle in wertvolle Chemikalien um. Gentechnisch hergestellte Bakterien bauen Kohlendioxid ab, um nützliche Chemikalien herzustellen. Forscher unter der Leitung der Northwestern University und LanzaTech haben ein Verfahren entwickelt, mit dem Bakterien Kohlenstoffabfälle in Chemikalien umfallen können, die in der Industrie weit verbreitet sind. Wissenschaftler verwendeten künstliche Bakterien, um Abfall-CO2 in Aceton und Isopropanol umzuwandeln. Aceton ist ein chemisches Lösungsmittel, das als Reinigungs- und Entfettungsmittel verwendet wird.Isopropanol ist auch ein kostengünstiges Lösungsmittel, das in vielen Branchen verwendet wird. Darüber hinaus ist es die Grundlage für Desinfektionsmittel für Covid-19. Traditionelle Methoden verwenden fossile Brennstoffe, um diese Chemikalien herzustellen. Michael Jewett von Nortwestern, Mitautor der Studie, sagte: “Die sich beschleunigende Klimakrise, kombiniert mit dem schnellen Bevölkerungswachstum, stellt die Menschheit vor einige der dringendsten Herausforderungen.”“Alle (diese Herausforderungen sind) mit der unverminderten Freisetzung und Akkumulation von CO2 in der gesamten Biosphäre verbunden”, fuhr und fort. “Indem wir unsere Fähigkeit nutzen, mit der Biologie zusammenzuarbeiten, um das, was benötigt wird, […] auf nachhaltiger und erneuerbarer Basis herzustellen, können wir beginnen, das verfügbare CO2 zu nutzen, um die Wirthschaft zu verändern.”Türkisch :

Genetiği değiştirilmiş bakteriler, karbon atığı değerli kimyasallara dönüştürür. Genetiği değiştirilmiş bakteriler, yararlı kimyasallar yapmak için karbondioksiti parçalar. Northwestern Üniversitesi ve LanzaTech liderliğindeki araştırmacılar, bakterilerin karbon atıklarını endüstride yaygın olarak kullanılan kimyasallara dönüştürmesini sağlayan bir süreç geliştirdi. Bilim adamları, atık CO2’yi aseton ve izopropanole dönüştürmek için yapay bakteriler kullandılar. Aseton, temizleme ve yağ giderme maddesi olarak kullanılan kimyasal bir çözücüdür.İzopropanol ayrıca birçok endüstride kullanılan ucuz bir çözücüdür. Ayrıca Covid-19 için dezenfektanların temelidir. Geleneksel yöntemler, bu kimyasalları yapmak için fosil yakıtları kullanır. Northwestern’den Michael Jewett, araştırmanın ortak yazarı, “Hızlanan iklim krizi, hızlı nüfus artışıyla birleştiğinde, insanlığın karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarını sunuyor” dedi.

“Bütün (bu zorluklar) biyosfer boyunca CO2’nin azalmayan salınımı ve birikimi ile ilgilidir” diye devam etti. “Sürdürülebilir ve yenilenebilir bir temelde ihtiyaç duyulanı […] üretmek için biyoloji ile çalışma yeteneğimizi kullanarak, ekonomiyi dönüştürmek için mevcut CO2’den yararlanmaya başlayabiliriz.”——————————————————————–

 

Arkadaşlar bu Almanca – Türkçe Okuma Parçalarından birinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Almanca – Türkçe Okuma Parçaları örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x