Almanca – Türkçe Metinler

Merhabalar, bu yazımızda sizlere günümüzde trend bir konu olan iklim değişikliği üzerine bir yazı ile karşılıyorum. Almanca – Türkçe Metinler kısmında bu paylaşımın hem türkçesini hem de almancasını bulabileceksiniz. Umarım faydalı olur, keyifli okumalar diliyorum.

 

Almanca ve Türkçe örnek okuma metinleriDeutsch :

Der Klimawandel bedroht Eisbären, Robben, Pinguine und andere Tiere, die vollständig von der Meereis- Umwelt abhängig sind. Steigende Temperaturen haben die Lebensräume hunderter Tiere auf unvorhersehbare Weise beeinträchtigt. Ein Beispiel ist der Monarchfalter. Diese winzigen Insekten sind sehr klimaempfindlich. Sie sind abhängig von Umwelteinflüssen für Fortpflanzung, Migration und Winterschlaf. Außerdem, ernähren sich Raupen, die später Monarchfalter werden, ausschließlich von Milhkrautblättern, eine Pflanze im Verfall aufgrund von Insektiziden und ländlicher Landentwicklung. Asiatische Elefanten sind anfällig für Temperaturänderungen, und leiden unter Wasserknappheit und invasiven Pflanzenarten, die ihren Nahrungsquellen überlegen sind.

Hohe Temperaturen bedrohen auch Koalas, eine der ikonischsten Arten Australiens. Zwischen 2019 und 2020 wurden in Australien mehr als eine Milliarde Tiere durch Buschfeuer getötet. Hohe Temperaturen verändern die Zusammensetzung von Eukallyptusblättern, der primären Nahrungsquelle von Koalas, wodurch sie weniger nahrhaft sind.Steigende Meerestemperaturen und die Versauerung der Meere haben Auswirkungen auf Meeresorganismen wie Staghorn-Korallen, die seit 1977 um 80% zurückgegangen sind. Korallen sind anfällig für Bleichen, veranlasst durch Umweltstress. eine Änderung der Meerwassertemperatur führt dazu, dass Algen schneller photosynthetisieren, wodurch der Sauerstoff auf toxische Werte ansteigt. Um zu überleben, vertreiben Korallen die Algen aus ihrem Gewebe und verlieren ihre Energiequelle.

Steigende Meeresspiegel zerstören die Neststrände der Meeresschildkröte. Darüber hinaus beeinflusst die Temperatur des Sandes deren Fortpflanzung. Eier im kühleren Teil des Nestes werden zu Männchen, während die in den wärmeren Teilen zu Weibchen werden. Die globale Erwärmung könnte zu einer Überbevölkerung von Weibchen führen, was die genetische Vielfalt beeinträchtigen würde.

Das Leben auf der Erde hängt von einem zerbrechlichen Gleichgewicht ab, in dem jedes Geschöpf eine wesentliche Rolle spielt. Glücklicherweise, können wir viel tun, um den Klimawandel zu stoppen. Die beste Zeit um zu beginnen ist jetzt!Türkisch :

İklim değişikliği, tamamen deniz buzu ortamına bağımlı olan kutup ayılarını, fokları, penguenleri ve diğer hayvanları tehdit ediyor. Artan sıcaklıklar, yüzlerce hayvanın yaşam alanlarını öngörülemeyen şekillerde etkiledi. Bir örnek, hükümdar kelebeğidir. Bu küçük böcekler iklime karşı çok hassastır. Üreme, göç ve kış uykusu için çevresel etkilere bağımlıdırlar. Ayrıca, daha sonra hükümdar kelebeği haline gelecek olan tırtıllar, yalnızca insektisitler ve kırsal arazi gelişimi nedeniyle azalan bir bitki olan süt otu yapraklarıyla beslenir. Asya filleri sıcaklık değişimlerine karşı savunmasızdır ve su kıtlığından ve besin kaynaklarını zorlayan istilacı bitki türlerinden muzdariptir.

Yüksek sıcaklıklar, Avustralya’nın en ikonik türlerinden biri olan koalaları da tehdit ediyor. 2019-2020 yılları arasında Avustralya’daki orman yangınları bir milyardan fazla hayvanı öldürdü. Yüksek sıcaklıklar, koalaların birincil besin kaynağı olan okaliptüs yapraklarının bileşimini değiştirerek onları daha az besleyici hale getirir.Yükselen okyanus sıcaklıkları ve okyanus asitlenmesi, 1977’den bu yana %80 oranında azalan geyik boynuzlu mercan gibi deniz organizmalarını etkiliyor. Mercanlar, çevresel stresin neden olduğu ağartmaya karşı hassastır. Deniz suyu sıcaklığındaki bir değişiklik, alglerin daha hızlı fotosentez yapmasına neden olarak oksijeni toksik seviyelere yükseltir. Mercanlar hayatta kalabilmek için algleri dokularından dışarı atar ve enerji kaynaklarını kaybeder.

Yükselen deniz seviyeleri deniz kaplumbağalarının yuva yaptığı sahilleri yok ediyor. Ayrıca kumun sıcaklığı üremelerini etkiler. Yuvanın soğuk kısmındaki yumurtalar erkek olurken, sıcak kısımdaki yumurtalar dişi olur. Küresel ısınma, genetik çeşitliliği etkileyecek olan aşırı dişiler nüfusuna yol açabilir.

Yeryüzündeki yaşam, her canlının önemli bir rol oynadığı hassas bir dengeye bağlıdır. Neyse ki, iklim değişikliğini durdurmak için yapabileceğimiz çok şey var. Başlamak için en iyi zaman şimdi!

 

——————————————————————————————-Arkadaşlar bu Almanca – Türkçe Metinler örneklerimizin de birinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Almanca – Türkçe Metinlere bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x